Nahoru

Archiv novinek

Kverulant se dotazuje Čepra: Doložil Babiš, že neporušuje zákon o střetu zájmů?

Podle zákona o střetu zájmů se na veřejných zakázkách nesmí podílet firma, v níž má více než čtvrtinový podíl politik.  Státní podnik Čepro je ze zákona povinen do klasických paliv přimíchávat biosložky. Že je přimíchávání biopaliv benzin a naftu zdražuje a znehodnocuje a že něm profituje zejména Babiš, už asi vědí opravu všichni. Kverulant se dnes zeptal Čepra, zda Agrofert doložil, že nepatří Babišovi.

V létě 2019 si Čepro si nechalo zpracovat právní analýzu z obavy, že když biosložky nakupuje od Agrofertu tak porušuje zákon o střetu zájmů. Kverulant si tuto analýzu vyžádal a Čepro mu poskytlo komentář k této zprávě a svoje oficiální stanovisko, které ze zprávy vyplývá.  „Z dokumentů, které má společnost Čepro k dispozici, v současné době nelze dovodit oprávnění ani povinnost vylučovat společnosti z koncernu Agrofert ze zadávacího řízení na veřejné zakázky z důvodů dle ustanovení zákona o střetu zájmů,“ stojí v právní analýze. Klíčový argument, o který se právníci opírají, vyplývá ze samé podstaty svěřenského fondu. Ten totiž nemá právní osobnost (není fyzickou ani právnickou osobou), a tudíž nenaplňuje primární právní definici ovládané osoby. Dle zákona o obchodních korporacích takovou ovládanou osobou může být jen obchodní korporace, typicky třeba akciová společnost či společnost s ručením omezeným. vedení Čepra ještě v září 2020 nebylo jisté, že zda Agrofert Babišovi opravdu nepatří.  A tak Čepro plánovalo vyzvat Argofert aby doložil, kdo ho ovládá a zda není neporušován zákon o střetu zájmů. Nyní Čepro zajišťovalo dodávky biopaliv pro příští dva roky zhruba za 10 miliard korun. Proto se dnes Kverulant dle zákona o svobodném přístupu k informacím zeptal Čepra, jak mu Babiš doložil, že mu Agrofert nepatří.

Podle platných českých zákonů nesmí firma člena vlády ani pobírat dotace. Je naprosto evidentní, že toto ustanovení je masivně porušováno Babišovým holdingem Agrofert. Babišův koncern získal na dotacích již 27,3 miliard. Právně je však vše v pořádku, protože stávající legislativa je na Babiše krátká. Pouhým právnickým trikem, přilepením cedule „svěřenské fondy“, se stalo, že Agrofert legislativně nikomu nepatří. Kverulantovým cílem je tento stav změnit. Podrobnosti naleznete v kauze Stávající legislativa je na Babiše krátká, změňme ji.  Pokud si i vy myslíte, že v České republice má vládnout především zákon, a nikoli zájmy chamtivého premiéra, můžete Kverulanta podpořit alespoň malým darem.

Zpět na výpis novinek