Nahoru

Archiv novinek

Kverulant se ptá, k čemu je dobrý centrální registr administrativních budov za 4 miliardy

Stát si již před osmi lety pořídil za 4 miliardy korun centrální registru administrativních budov (CRAB). Deklarovaným cílem zavedení systému CRAB byly finanční úspory.  Kverulant se dnes dle zákona zeptal Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, která CRAB stavuje, jaké finanční úspory již státu přinesl.

Koncem roku 2019 zaznamenali kolegové z Transparency International snahu Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) sestěhovat agentury CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism (Agentury) do jedné budovy. Původním plánem bylo stěhování Agentur z jednotlivých státních budov do komerčního nájmu. Záměr doprovázela slova o úsporách. Přitom obecně jistě platí, že náklady ve státních budovách bývá standardně levnější než komerční nájem. Kolegové z Transparency požadovali po MPO předložení analýzy, že se takové stěhování vyplatí. Po kritice tohoto záměru, ze stěhování sešlo. Nyní přišla vláda se záměrem na velmi podobné problematické stěhování. Agentury se mají stěhovat do budovy, kde nyní sídlí Česká obchodní inspekce (ČOI). A ČOI  se má vystěhovat opět do komerčních prostor.

Kverulant.org již v roce 2013 odhalil tunel, který se vymyká běžným měřítkům. Jde o nákup CRABu, centrálního registru administrativních budov, za který stát do října 2019 utratil již téměř 4 miliardy korun. Přitom CRAB je v zásadě jen trochu lepší excelová tabulka, která shromažďuje informace o pouhých 2,5 tisících budov v majetku státu. Kverulant se dnes dle zákona zeptal Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, která CRAB stavuje, zda se k tomuto chystanému stěhování vyjádřil a jak mu v této věci byl nápomocný CRAB. Kverulanta také zajímá, jak velké finanční úspory již státu přinesl.

Další podrobnosti nalezete v kauze CRAB, největší tunel v dějinách českého IT.

Zpět na výpis novinek