Nahoru
Kverulant se ptá, kdy bude nelegální LED billboard na magistrále u Těšnova konečně odstraněn
Kverulant se ptá, kdy bude nelegální LED billboard na magistrále u Těšnova konečně odstraněn

Stavební odbor Praha 8 tento LED billboard u magistrály na Těšnově povolil roce 2011 i přesto, že již tehdy stavba porušovalo platná pravidla. Tím nejkřiklavějším bylo porušení zákazu umísťovat velké billboardy v městské památkové zóně. Již před půl rokem pražský magistrát toto povolení zrušil. Billboard se tak stal nelegální stavbou. Kverulant nyní ptá Prahy 8, kdy konečně odstraní tuto černou stavbu. Pomozte mu s tím, alespoň malým darem.

Jeden z obyvatelů nemohl uvěřit, že něco takového mohl někdo povolit, a obrátil v roce 2011 na starostu Prahy 8. Zde je citace z jeho dopisu:  „V takové blízkosti historického centra nebylo doposud nic takového realizováno. Pražané projíždějící kolem jsou zděšeni, nemohou věřit svým očím. Jak mohlo schvalovací řízení k takovému zvěrstvu dopadnout pozitivně? Které z dotčených institucí mohly podepsat dokumenty schvalující instalaci oboustranného světelného billboardu převyšujícího velikost filmového plátna? Jedovatě svítící plocha je v těsné blízkosti silničního tělesa umístěna tak, že se nedá přehlédnout a jízda podél ní je velmi nebezpečná. Intenzita světelných diod převyšuje intenzitu brzdových světel aut a podívaná na 42 m2 plochy odvádí pozornost řidičů od řízení. Billboard je extrémně nebezpečný. Obludná konstrukce je umístěna v těsné blízkosti historického centra, architektonicky a esteticky ruší okolní městské panoráma. Umístění ocelového sloupu billboardu do centra vzrostlé zeleně je uštědřený políček do tváře všech okolo bydlících obyvatel, kteří zdejší miniparčík využívají. Billboard je ošklivý. V denních hodinách blikání reklamních spotů ruší nájemce v okolních administrativních budovách v klidném výkonu práce a odrazuje turisty od návštěvy okolních hotelů. V nočních hodinách je blikající plocha zdrojem světelného smogu, který lidem žijícím v okolí může způsobit psychické potíže. Billboard je nezdravý.“

Tehdejší starosta Prahy 8 Jiří Janků tehdy odpověděl, že vše je v nejlepším pořádku. A na všechno mají ten správný papír. 

Kolegové z iniciativy Přidej se a strhni to odhalili, že Městská část Praha 8 pronajímá pozemek pod LED billboardem na magistrále za pouhých 4 602 korun měsíčně. Billboardáři přitom plochu inzerentům pronajímají minimálně za 130 tisíc měsíčně.

LED billboard byl povolen jako dočasná stavba, ale na podzim 2020 stavební úřad Prahy prodloužil stavební povolení až do konce roku 2025.

V polovině roku 2021 byla na povolení billboardu podána další stížnost. Pražskému magistrátu ji zaslal Adam Bílek. Magistrát na základě tohoto podnětu skutečně LED billboardu stavební povolení z 13 října 2020 zrušil. Billboard se tak stal nelegální stavbou.

Otevírá se tak cesta k tomu, že by tato ostuda z pražské památkové zóny mohla konečně zmizet. Dalším krokem je aby úřad pro Prahu 8 vydal rozhodnutí o odstranění stavby. Zda tak již stalo se dnes Kverulant dle zákona ptá Prahy 8.

Kverulant.org má za sebou řadu úspěchů v boji proti reklamnímu smogu. Z hlediska bezpečnosti silničního provozu jsou vůbec nejnebezpečnější formou venkovní reklamy právě LED billboardy. Proto je Kverulantovým cílem radikální snížení jejich počtů. Díky němu již jich bylo několik vypnuto a několik odstraněno.  Včetně LED billboardu nad pražským Nuselským mostem.  Pomozte Kverulantovi pokračovat v boji proti LED hyzdičům  alespoň symbolickým darem.

Reklama
Reklama

Zpět na výpis novinek