Nahoru
Setkání Sítě k ochraně demokracie
Setkání Sítě 10, listopadu 2022 | foto Síť k ochraně demokracie
Setkání Sítě k ochraně demokracie

Minulý týden se uskutečnilo setkání Sítě k ochraně demokracie nad zprávou o stavu české demokracie. Síť je svobodný prostor pro debatu expertů, podnikatelů, organizací i široké veřejnosti, která společně nachází co nejširší shodu na tom, co je nezbytným předpokladem fungování demokracie v České republice. Síť sleduje veřejné dění a sdílí důležité informace i návrhy řešení.

Setkání Sítě 10, listopadu 2022 | foto Síť k ochraně demokracie

Ve čtvrtek 10 října se  uskutečnila diskuze nad Zprávou o stavu české demokracie kterou zformulovali garanti Sítě k ochraně demokracie. Zpráva konstatuje, že Česko prochází jednou zatěžkávací zkouškou za druhou. Zatímco naší demokracii a zahraničně-politické ukotvení se daří zachovat, krize odhalily řadu hlubších vnitřních problémů, které se daří řešit jen omezeně.

V reakci na ruskou válku na Ukrajině česká vláda potvrdila naše místo v EU a NATO pohotovými kroky na pomoc Ukrajině a solidaritou vůči uprchlíkům. Experti a expertky oceňují jednotný a rychlý postup vlády. I díky němu se v průběhu krize daří udržet dosažený standard demokratického právního státu a lidských práv. Kvůli probíhající krizi nicméně dochází k opomíjení dlouhodobých systémových problémů. Jejich dopady přitom krize nadále prohlubuje.

Setkání se účastnili garanti Sítě, Marie Bohatá, Rút Kolínská, Martin Potůček a Oldřich Kužílek.  Přítomni byli i zástupci Milionu chvilek pro demokracii a Rekonstrukce státu, dále Ondřej Kopečný, ředitel české kanceláře Transparenty Internacional a Vojtěch Razima, ředitel a zakladatel Kverulant.org.

Zpět na výpis novinek