Nahoru
Kverulant slaví patnácté narozeniny
Ilustrační foto Pixabay
Kverulant slaví patnácté narozeniny
Twitter

Většina veřejnosti nemá čas, prostředky, zkušenosti a vytrvalost věnovat se roky řešení konkrétních problémů ve veřejném zájmu. Vyžaduje to totiž mnoho úsilí a výsledek je navíc nejistý. Právě proto je tu watchdogová organizace Kverulant.org, která se do takových kauz systematicky pouští. Právě dnes uběhlo patnáct let, co s tím 23. července 2009 začala. Oceňte Kverulantovu vytrvalou a náročnou práci alespoň malým darem. 

Ilustrační foto Pixabay

Zakladateli Kverulanta jsou Vojtěch Razima a další lidé, kteří se rozhodli, že nebudou jen nečinně přihlížet, ale aktivně se postaví proti nespravedlnostem. Kverulant se zaměřuje na tzv. watchdoging, tedy na sledování a kontrolu činnosti veřejných institucí a politiků. Organizace se snaží odhalovat a zveřejňovat případy korupce, plýtvání veřejnými prostředky a další nepravosti. Ve správní radě Kverulanta zasedá i bývalý disident a novinář Jan Urban, což dodává organizaci další kredibilitu a zkušenosti.

Kverulant je financován výhradně z darů fyzických a soukromých právnických osob. Organizace programově odmítá přijímat dary z veřejných rozpočtů a od politiků, aby si zachovala svou nezávislost. Mezi jejími dárci jsou malé a střední české firmy a početná skupina občanů.

Vojtěch Razima, zakladatel a ředitel Kverulanta, v rozhovoru pro televizi A11 v létě 2024 hovořil o vzniku organizace a jejích úspěších. Zdůraznil, že Kverulant se od počátku snaží řešit konkrétní kauzy a dosahovat reálných změn, na rozdíl od pouhého verbálního kritizování poměrů.

Na otázku moderátora, kolik lidí tvoří Kverulanta, odpověděl Razima s nadsázkou, že Kverulanta tvoří více než dva tisíce lidí, a vysvětlil, že tolik má Kverulant dárců. Tím, že tito lidé podporují Kverulanta, se podílejí na jeho činnosti.

Kverulantův boj proti papalášům je vždy boj Davida s Goliášem, protože Kverulant nemá jiné zbraně než sílu svého hlasu. Přesto se  Kverulant za patnáct let své existence stal významným hráčem na poli boje proti korupci a nepravostem v České republice. Jeho práce je důkazem toho, že i relativně malá nezisková organizace může dosáhnout velkých změn, pokud má podporu veřejnosti a odhodlání bojovat za spravedlnost.

Zde je přehled naší práce z poslední doby.

 Kverulant pravidelně sleduje informace o pravomocných pokutách uložených nepoctivým obchodníkům Českou obchodní inspekcí (ČOI) a upozorňuje veřejnost na ty nejkřiklavější případy. Nově zveřejnil informace o nejvyšších pokutách uložených supermarketům a autobazarům. Uložené pokuty jsou však často směšně nízké a podvádět se tak vyplatí. Kverulantovým cílem je tento stav změnit, a proto apeluje na ČOI, aby ukládala pokuty na horní hranici a kontroly prováděla častěji.

 Ministr školství Mikuláš Bek byl přistižen, jak při své cestě domů do Hajan použil modrý maják. Kverulant to považuje za křiklavé zneužití absolutního práva v přednosti v jízdě a žádá po Bekovi omluvu.

V ranních hodinách 15. června 2022 proběhlo na pražském magistrátu a v Dopravním podniku hl. m. Prahy (DPP) rozsáhlé zatýkání v kauze Dozimetr. Politici, kteří tehdy zůstali na svobodě, údajně nechápali, jak je možné, že korupce tak prorostla vedením města a dopravního podniku. Slibovali, že zadají provedení hloubkových auditů, které odhalí vady systému a zabrání tomu, aby se situace opakovala. Kverulant.org už několikrát požádal o kopie těchto auditů.Po různých peripetiích získaldva,které už jsou hotové.

I díky Kverulantovi,byla přijata velká mediální novela, která nově přesněji reguluje takzvané sponzorování vysílání v České televizi. Kverulant to považuje za svůj úspěch, protože dlouhodobě kritizoval vydávání zakázané reklamy za dovolené sponzorování programu. Nejen, že byli řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohli každý den sledovat, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce porušuje zákon. Ročně televize na nelegální reklamě vydělávala více než půl miliardy korun. I proto měla ČT na počátku roku 2024 u bank v rezervě uloženo 1,7 miliardy korun. Kverulantovým cílem je přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam. Pokud i vám vadí nelegální reklama a neustálé porušování zákona v přímém přenosu, prosíme vás, podpořte finančně Kverulanta v jeho práci. Zcela vyhráno totiž ještě není. Nyní bude třeba kontrolovat, zda ČT skutečně omezí vysílání takzvaných „sponzoráků“.

 Cílem Kverulanta je odstranění nelegálních a nebezpečných reklamních ploch a omezení jejich nekontrolovatelné výstavby na území Brna. Po letech snahy se tomuto tématu začalo věnovat i vedení města a z Brna zmizely stovky billboardů. I díky Kverulantovi začnou od 1. července platit Brněnské stavební předpisy (BSP), které by měly významným způsobem zastavit další šíření vizuálního smogu.

 Kverulant.org roky usiloval o navrácení areálu Pražského hradu veřejnosti. Otevření sice přišlo, ale dosti rozpačité a navíc nemusí být trvalé. Kauza pokračuje i za prezidenta Petra Pavla. I on totiž trvá na tom, že přístup veřejnosti do areálu má být výrazně omezen, prý se mu tak bude lépe vládnout. V červenci 2023 Městský soud pravomocně rozhodl, že areál Pražského hradu není veřejným prostranstvím, tedy místem, kam by veřejnost mohla vstupovat bez omezení. Kverulant proti tomu podal kasační stížnost. Ta bohužel nebyla úspěšná. V květnu 2024 Nejvyšší správní soud rozhodl, že areál Pražského hradu není veřejným prostranstvím, protože přístup tam je dán jen benevolencí Správy Pražského hradu. Kverulant se s tím odmítl smířit a nyní podal ústavní stížnost. Pokud si myslíte, že Pražský hrad má patřit široké veřejnosti, a nikoli „panovníkovi“, pomozte Kverulantovi nést náklady na právní zastoupení alespoň symbolickou částkou. Jen vypracování ústavní stížnosti stálo bezmála 30 tisíc korun.

Kverulant už roky poukazuje na plýtvání penězi v Poslanecké sněmovně. Na počátku roku 2022 mu předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová slíbila, že sněmovna ušetří na provozu 40 milionů korun. Svůj slib nedodržela. Naopak, sněmovna v roce 2022 pod jejím vedením utratila oproti minulým rokům o 141 milionů víc. Ani v roce 2023 sněmovna rozpočet nedodržela, a to si ho oproti roku 2022 navýšila o 90 milionů. Naopak sněmovna v roce 2023 utratila o 46 milionů víc. Kverulant Pekarovou za nesplnění slibů vyzval k omluvě. Nedávno mu sněmovna doručila dopis, ve kterém jakoukoliv omluvu odmítla.

 Kverulant provedl analýzu činnosti poslanců zvolených v roce 2019 za Českou republiku. Nejaktivnějším poslancem byl v Evropském parlamentu (EP) Tomáš Zdechovský (KDÚ-ČSL). S velkým odstupem za ním skončila Kateřina Konečná (KSČM). Nejméně pracovali poslanci Jan Zahradil (ODS) a Ondřej Knotek (ANO).

Kverulant zkontroloval, kam si vyrazili poslanci v roce 2023. Tentokrát to bylo Japonsko, Singapur, Mexiko, Paraguay, Korea a Kanada. Tam si v červnu 2023 udělalo výlet pět poslankyň parlamentu napříč politickým spektrem. Daňové poplatníky přišla tahle čistě dámská jízda na více než milion korun. Kverulant považuje nejen tuto cestu za ukázkový příklad okázalého papalášství a vedení Poslanecké sněmovny znovu vyzval, aby pravidla pro cesty poslanců zpřísnila. Kverulant upozornil Úřad na ochranu hospodářské soutěže na další problematický armádní nákup. U veřejné zakázky na nákup dvou silničních válců totiž ministerstvo obrany nastavilo takové technické parametry, které bezdůvodně zaručily konkurenční výhodu jedinému dodavateli.

Kverulant usvědčuje věrolomné politiky a rozežrané úředníky už od roku 2009. Usvědčujte je s námi finanční podporou našeho úsilí.

Za celý Kverulantův tým vám děkuje Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek