Nahoru
Kverulant uspěl s odvoláním: Nejvyšší kontrolní úřad nemá tajit náklady na služební cesty svých bossů
Lubomír Lichý
Kverulant uspěl s odvoláním: Nejvyšší kontrolní úřad nemá tajit náklady na služební cesty svých bossů

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslav Kala vedl v roce 2019 parlamentní výpravu na Machu Picchu. Kverulant také odhalil, že prezident Kala byl v Peru ještě také v roce 2017. Kverulant pochybuje, že šlo o ojedinělé výstřelky a proto se nedávno zeptal NKÚ, kde všude jeho šéfové byli a kolik nás to stálo. Na to NKÚ vydal rozhodnutí, že mu poskytne jen část těchto informací. Ty za roky 2013 až 2016 prý už skartoval.  Proti tomuto rozhodnutí se Kverulant odvolal a odvolací orgán nyní jeho odvolání vyhověl. Pomozte Kverulantovi zastavovat papalášskou rozežranost a podarujete ho alespoň symbolickým příspěvkem.

Lubomír Lichý

První cesta do Peru

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miroslav Kala poprvé navštívil Peru za peníze daňových poplatníků v prosinci 2017. Právě prosinec je na návštěvu Peru velmi vhodný. Peru se nachází na jižní polokouli a v prosinci tam začíná jaro. Průměrná teplota v Limě je v prosinci 21,3 °C  . Cestu a pobyt zaplatil svému šéfovi Nejvyšší kontrolní úřad a stálo ho to 108 307 korun. Kala svůj výlet deklaroval jako služební cestu. Bylo totiž potřeba si zaletět do Limy a oslavit tam 40. výročí podpisu Limské deklarace. A aby se panu prezidentovi v cizině nestýskalo, vzal s sebou i svého poradce Jana Kinštu. Ten také z cesty vypracoval jednostránkovou zprávu. Za to, aby mohl jet poradce pana Kaly, zaplatil NKÚ dalších 98 153 korun. A protože se daňový poplatník nijak nebránil, přidal NKÚ oběma výletníkům na cestu ještě kapesné a stravné. Kala dostal 15,5 tisíce a poradce Kinšt 5 tisíc. Inu, šéf je šéf a poradce je jen poradce. Velkou vadou na kráse tohoto exotického výletu však bylo patrně to, že byl příliš krátký. A tak bylo potřeba se do Peru vydat znovu.

Druhá cesta do Peru

V květnu už v Peru tak hezky není, ale pořád se to dá vydržet. Obzvlášť když vám cestu někdo zaplatí. Průměrné teploty se drží kolem 19,2 °C. A kdo neviděl ruiny inckého kultovního města v peruánských Andách, Machu Picchu, za peníze daňových poplatníků, jako by snad ani nebyl pořádný papaláš. A tak se tam v květnu 2019 vypravila delegace poslanců Parlamentu ČR. Kromě předsedy kontrolního výboru Kubíčka letěl i místopředseda výboru Vojtěch Munzar (ODS), člen výboru Přemysl Mališ (ANO), poslankyně Ivana Nevludová (SPD) a místopředseda sněmovny Tomáš Hanzel (ČSSD). Ale hlavně, k delegaci se připojil i Miloslav Kala.

Šéf NKÚ společně s poslanci strávil jistě hezké chvíle i ve městě Cuzco, které je turistickou vstupní branou na Machu Picchu. Ale poslanci tam prý nebyli kvůli Machu Picchu. Toužili se tam údajně setkat se starostou Cuzca Victorem Boluartem Medinou. Přísně vzato však pan Medina v době návštěvy české parlamentní delegace starostou nebyl. Národní volební porota Medinu odvolala z funkce starosty právě kvůli odsouzení za machinace s veřejnými penězi.  A aby té smůly nebylo málo, tak parlamentní delegaci zastihl přímo při výstupu ke kultovnímu městu Machu Picchu reportér Radiožurnálu Janek Kroupa a natočil o tom video.

Tenhle výlet na Machu Picchu stál daňové poplatníky více než jeden milion korun. Poslanecká sněmovna zaplatila pěti poslancům za letenky, místní dopravu, ubytování v hotelech, stravné, pojištění a tlumočení údajně přesně 750 000 korun. Každý z poslanců dostal na cestu ještě stravné ve výši 20 152 korun, přestože podle zákona o cestovních náhradách měl dostat jen 8 694 korun a přestože je nanejvýš pravděpodobné, že po celou dobu pobytu byli ubytováni v hotelech s plnou penzí. NKÚ přidal dalších 167 189 korun. A protože se daňový poplatník ani tentokrát nijak nebránil, plácl ho NKÚ přes kapsu zase a dal panu Kalovi na cestu ještě kapesné a stravné ve výši 30 tisíc korun.

Ojedinělé výstřelky NKÚ?

Kverulant pochybuje, že dva výlet prezidenta NKÚ na Machu Picchu  byly jen ojedinělými výstřelky. Proto se zeptal NKÚ, kde všude jeho šéfové, tedy kolegium NKÚ od roku 2013 byli a kolik nás to stálo. Kolegium NKÚ tvoří prezident, viceprezidentka a 14 členů NKÚ. Poslanecká sněmovna volí členy kolegia NKÚ na návrh prezidenta NKÚ. Funkční období člena končí dosažením 65 let věku. Člen NKÚ nesmí zastávat jinou placenou funkci ani vykonávat výdělečnou činnost s výjimkou činnosti vědecké, pedagogické, literární, publicistické a umělecké.

NKÚ: skartovali jsme doklady

Ještě loni Kverulantovi přišla odpověď. NKÚ mu informace poskytne, ale jen o cestách od roku 2016. Ty od roku 2013 do roku 2016 prý nemá k dispozici: „NKÚ je účetní jednotkou podle zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví. Účetní jednotky jsou povinny uschovávat účetní záznamy pro účely vedení účetnictví po dobu stanovenou v zákoně o účetnictví. Podle tohoto zákona se účetní doklady uschovávají po dobu 5 let počínajících koncem účetního období, kterého se týkají. Účetní doklady obsahující informace požadované v bodech 8, 9 a 10 žádosti za období 2013–2016 byly skartovány a NKÚ je nemá k dispozici.“

Kverulantovo odvolání

Proti rozhodnutí neposkytnout veřejnosti informace z let 2013 až 2016 se Kverulant odvolal.  

Povinnost uchovávat účetní doklady je skutečně 5 let po ukončení účetního období. Ale praxe je taková, že mnohé účetní doklady jsou uchovávány po dobu delší. Často je tato doba stanovena nějakým vnitřním předpisem. Ten by si měl odvolací orgán vyžádat a prozkoumat.

Kverulant ve svém odvolání dále uvádí, že účetní knihy se uchovávají 10 let po ukončení období a to zejména pro účely kontroly FÚ a případně jiných orgánů, takže by neměl být problém odpovědi k bodům žádosti označeným 8, 9 a 10 za období 2013–2016 dohledat a tazateli je poskytnout.  Zejména pak odpověď na otázku 8. „Kolik činily náklady tzv. diety, tedy stravné vyplacené představitelům NKÚ za jednotlivé cesty?“ A na otázku 9. „Kolik činily celkové náklady na jednotlivé cesty?“

Kverulant uspěl s odvoláním

Nyní Kverulantovi přišlo rozhodnutí o jeho odvolání.  Odvolacím orgánem byl v tomto případě Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Ten rozhodnutí NKÚ zrušil a vrátil Kverulantovu žádost o informace k novému projednání. Kverulant chce věřit, že se konečně dostane k údajům o „služebních“ cestách. Kverulant o skutečné skartaci dokumentů v době elektronických záznamů dosti pochybuje a domnívá se, že důvodem odmítnutí poskytnutí informací je skutečnost, že v od roku 2013 do roku 2016 proběhly nějaké opravdu hodně drahé a hodně zbytečné cesty do exotických destinací za peníze daňových poplatníků. Takových cesty totiž v minulosti proběhlo hodně

Prosba o podporu

Pomozte Kverulantovi dlouhodobě hlídat rozežrané státní úředníky a podarujte jej jakkoliv malým, za to však pravidelným měsíčním příspěvkem.

Zpět na výpis novinek