Nahoru
Kverulant žádá Víta Rakušana, aby se omluvil za svoje výlety do Peru a na Nový Zéland za peníze daňových poplatníků
Kresba Adolf Born / Vítek na výletě / Albatros / 1975
Kverulant žádá Víta Rakušana, aby se omluvil za svoje výlety do Peru a na Nový Zéland za peníze daňových poplatníků

Mnozí zákonodárci si z Poslanecké sněmovny učinili cestovní kancelář do exotických destinací za peníze daňových poplatníků. Kverulant.org již dvakrát přistihl poslance na výletě na Machu Picchu. Proto se nedávno dotázal Poslanecké sněmovny, kam si v posledních letech zákonodárci vyrazili. Odhalil, že Vít Rakušan si v roce 2018 zaletěl na výlet do Peru a Kolumbie a v roce 2019 pak do Austrálie a na Nový Zéland. Obě tyto cesty stály daňové poplatníky téměř 400 tisíc korun. Kverulant nyní po Rakušanovi žádá omluvu a vrácení části peněz. Za vyhledání všech poslaneckých cest Kverulant musel sněmovně zaplatit 9600 Kč. Pomozte Kverulantovi nést náklady na kontrolu papalášské rozežranosti a podarujte jej alespoň symbolickým darem.

Kresba Adolf Born / Vítek na výletě / Albatros / 1975

Kverulant se dle zákona nedávno dotázal Poslanecké sněmovny, kam si v posledních letech poslanci vyrazili. Kancelář sněmovny mu sdělila, že vyhledání všech cest bude rozsáhlé a drahé. Prý na to potřebuje celkem 24 hodin a za hodinu práce si naúčtovala 400 Kč. Kverulant tak musel zaplatit 9600 Kč. Za to získal přehled všech poslaneckých cest od roku 2017 do roku 2021.

Poslanci cestovali usilovně. V roce 2018 stály jejich cesty 18,8 milionu korun a v roce 2019 celkem 22,1 milionu. To je průměrně 102 tisíc na jednoho poslance a rok. V roce 2020 frenetické cestování zastavila koronavirová krize, a tak v tomto roce za cesty už utratili pouhých 2,8 milionu korun.

Kolumbie a Peru

Mezi poslaneckými cestami jich několik vzbuzuje značné rozpaky. Na prvním místě jsou to cesty Víta Rakušana. V prvním případě navštívil Rakušan na týden Kolumbii a Peru. Stalo se tak v květnu 2018. Společnost mu dělali Jaroslav Bžoch z ANO, člen předsednictva SPD Jaroslav Holík a Lubomír Zaorálek z ČSSD. Deklarovaným důvodem výletu bylo „jednání s partnerským výborem a představiteli dalších institucí“. Z cesty sice byla vypracována zpráva o tom, s kým „důležitým“ se naši zákonodárci sešli, ale Kverulant se nemůže ubránit dojmu, že šlo především o výlet do exotických zemí. Ve zprávě se uvádí: „Rozhovory s peruánskými partnery se soustředily na témata parlamentní dimenze bilaterálních vztahů, různých forem podpory rozvoje obchodních vztahů, pozorovatelské role ČR v Tichomořské alianci, mezinárodnímu úsilí o upevnění demokracie, boje proti korupci a drogám a peruánským ambicím na členství v OECD.“ Vztahy z Peru opravdu nejsou osou naší zahraniční politiky.

15. květen 2018 / Lima / Peru / Foto: Velvyslanectví ČR

Kverulant je přesvědčen, že k nějakým jednáním skutečně došlo, ale hlavním a skutečným účelem cesty byla turistika. Vždyť výlety poslanců do Kolumbie nebo do Peru naší republice zjevně nic nepřinášejí. V roce 2010 se poslanci vydali za naše peníze na peruánské Machu Picchu. Tehdy zákonodárci vyslali mezi indiány poslance Dlouhého, Červenku, Látku, Mlčáka, Rujbrovou a Mallotovou. Kverulant protestoval, ale výlet na Machu Picchu za peníze daňových poplatníků se opakoval i v roce 2019.  Připojil se k němu i prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala. Poslanci strávili jistě hezké chvíle i v městečku Cuzco, které je turistickou vstupní branou na Machu Picchu. Ale poslanci tam prý nebyli kvůli Machu Picchu. Toužili se tam údajně setkat se starostou Cuzca Victorem Boluartem Medinou. Přísně vzato však pan Medina v době návštěvy české parlamentní delegace starostou nebyl. Národní volební porota jej tehdy odvolala z funkce starosty právě kvůli odsouzení za machinace s veřejnými penězi. Další podrobnosti naleznete v kauze Poslanci na výletech za peníze daňových poplatníků.

Výlet Víta Rakušana a jeho kolegů do Kolumbie a Peru nás stál 646 tisíc korun. To je na jednoho poslance 162 tisíc korun. Navíc Vít Rakušan, stejně jako kolegové, dostali na cestu ještě stravné. V Rakušanově případě to činilo 16 595 korun, přestože podle zákona o cestovních náhradách měl dostat jen 7227 korun. A přestože je nanejvýš pravděpodobné, že po celou dobu pobytu byli ubytováni v hotelech s plnou penzí.

Austrálie a Nový Zéland

V roce 2019 si Vít Rakušan vyrazil k protinožcům. Tentokrát ho doprovázeli kolegové Marek Benda z ODS, Ondřej Veselý z ČSSD, pirát Vojtěch Pikal a opět Jaroslav Bžoch z ANO. Ten poslední se na svém facebookovém profilu pochlubil selfíčkem z tohoto výletu.

Zdroj: FB Jaroslava Bžocha 29.11.2019.

Cesta proběhla od 15. do 26. listopadu 2019 a deklarovaným důvodem bylo opět „jednání s partnerským výborem a představiteli dalších institucí“. Podle zprávy, kterou o cestě Poslanecká sněmovna vydala, proběhlo několik jednání. Prý „hlavními tématy jednání byly možné rozšíření smluvní základny a prohlubování bilaterálních politických vztahů, bezpečnostní otázky na mezinárodní úrovni, vliv Číny v regionu jihovýchodní Asie, vývoj v pacifickém regionu, možné formy spolupráce v jednotlivých odvětvích (zemědělství, obrana, kybernetická bezpečnost, energetická politika, Program pracovní dovolené), podpora Dohody o volném obchodu EU s Novým Zélandem a EU s Austrálií, dopad brexitu na vzájemné obchodní aktivity“.

Kverulant je přesvědčen, že pohádce o tom, že skutečným cílem jedenáctidenního výletu k protinožcům bylo „prohlubování bilaterálních politických vztahů“, by neuvěřil ani pohádkář Bohumil Říha, autor knihy se signifikantním názvem „Vítek na výletě“.

Výlet Víta Rakušana a jeho politických souputníků do Austrálie a na Nový Zéland nás přišel na jeden a čtvrt milionu korun. Za Víta Rakušana jsme zaplatili 210 tisíc korun. Navíc Rakušan, stejně jako kolegové, opět dostal na cestu ještě stravné. V Rakušanově případě to činilo 25 245 korun, přestože podle zákona o cestovních náhradách měl dostat jen 11 350 korun. A přestože je i v tomto případě pravděpodobné, že po celou dobu pobytu byl ubytován v hotelech s plnou penzí.

Vít Rakušan byl v 8. volebním období, tedy od roku 2017 do 2021, v zahraničí jen třikrát. Vedle výletu do Peru a Kolumbie a pak do Austrálie a na Nový Zéland, byl Rakušan i na pravděpodobně jediné skutečně pracovní cestě, když byl s dalšími deseti poslanci na třídenní studijní návštěvě v NATO v Bruselu a v SHAPE v Monsu. Celkové náklady této cesty činily 64 tisíc korun.

Kverulant dnes odeslal Vítu Rakušanovi dopis. Požaduje v něm, aby se za oba soukromé výlety, které si nechal zaplatit z peněz daňových poplatníků, veřejně omluvil a aby do státního rozpočtu vrátil celkem 41 841 korun, které dostal vyplaceny na „stravném“ za obě cesty.

Oba Rakušanovy výlety stály daňové poplatníky 371 tisíc korun. Ve státním rozpočtu je to jistě velmi zanedbatelná částka. Poškození důvěry v parlamentní demokracii však zanedbatelné není. Proto chce Kverulant věřit, že se Rakušan ke svému pochybení postaví čelem a nebude opíjet veřejnost prohlášeními o obrovském přínosu obou cest pro naši zahraniční politiku. Pokud nová vládní koalice myslí svoje sliby o nové, slušné a nekorupční politice skutečně vážně, měl by jeden z lídrů vládní koalice jít příkladem, skutečně se omluvit a peníze vrátit.

Pomozte Kverulantovi dlouhodobě hlídat politiky a podarujte jej jakkoliv malým, za to však pravidelným měsíčním příspěvkem. 

Reklama
Reklama

Zpět na výpis novinek