Nahoru

Archiv novinek

Kverulantova omluva

Nedávno se Kverulant.org v několika textech věnoval dvěma nelegálním LED billboardům na pražské Jižní spojce. Popisoval, že přestože tyto billboardy jsou již víc než rok černou stavbou, inzerovalo na nich Arcibiskupství svoji akci Noc kostelů. Kverulant mylně uváděl, že je to patrně proto, že kardinál Dominik Duka se již roky kamarádí s majitelem největší české billboardové společnosti BigBoard, s Richardem Fuxou. Nyní se všem dotčeným za tuto spekulaci omlouvá. O tom, že Duka s Fuxou kamarádí není pochyb, ale dotčené LED billboardy Fuxovi nepatří. Patří společnosti Plus Production Prague, s.r.o.

Povolení těchto LED billboardů by nebylo možné bez značné „benevolence“ stavebního úřadu na Praze 4. Porušovaly LED obrazovky hned několik předpisů, a proto již před lety podal podnět k přezkoumání územního souhlasu, kterým byly povoleny. Kverulant se svou stížností nebyl úspěšný a v lednu 2012 ji příslušný úřad zamítl.

Billboardy jsou z hlediska stavebního zákona vždy dočasné stavby a těm na Jižní spojce vypršelo povolení 1. března 2020. Proto se Kverulant v dubnu 2020 dotázal Prahy 4, jak je možné, že LED billboardy stále obtěžují široké okolí, a vyzval Prahu 4, aby předběžným opatřením nařídila vypnutí billboardů a zahájila řízení o odstranění staveb. A přesně to se také stalo. Stavební úřad vykonal 23. dubna 2020 obhlídku na místě a hned druhý den nařídil předběžným nařízením oba LED billboardy vypnout. Zároveň úřad zahájil řízení o odstranění stavby.

Nyní, po více roce od vydání zákazu billboardy používat, jsou billboardy stále v provozu. Proto Kverulant nedávno po Praze opět žádal vysvětlení jak to možné. Chtěl také vědět, co Praha 4 udělala proto, aby byl nelegální LED billboardy konečně odstraněn a zda úřad pokutoval billboardáře za neuposlechnutí předběžného nařízení oba LED billboardy vypnout. Nyní přišla odpověď, pokuta udělena nebyla a „Úřad městské části Praha 4, odbor stavební, je před vydáním rozhodnutí o nařízení odstranění stavby.“

Jak už bylo řečeno nyní, po více než roce od vydání zákazu billboardy používat, jsou nelegální billboardy stále v provozu a ještě nedávno na nich inzerovalo i Arcibiskupství pražské. Inzerce neustala ani když Kverulant arcibiskupství na nelegálnost billboardů 5. května upozornil.  

Nelegální LED billboardy na Jižní spojce provozuje společnost Plus Production Prague, s.r.o. Tato společnost provozuje ty nejagresivnější LED billboardy nejen v Praze. Zde je seznam jejich ploch.

Plus Production provozuje i vůbec největší LED billboard v ČR. Tato plocha má rozměr 16m x 9 m a je umístěna na příjezdu po D1 směrem od Brna na úrovni stanice metra Kačerov. Široké okolí obtěžuje světelným smogem nepřetržitě celý den a podle údajů billboardů odvádí denně pozornost od řízení u 130 000 řidičů.

Další informace o tom jak Kverulant bojuje s agresivním vizuálním smogem naleznete v kauze Dejme LED billboardy k ledu.

Zpět na výpis novinek