Nahoru

Archiv novinek

Kverulantův blacklist

V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Nejnověji nám tuto zjevnou pravdu připomnělo obvinění druhého muže ANO, Jaroslava Faltýnka.  Skutečnost, že politici jsou zhusta lumpové, připomíná i Kverulantův blacklist. Připomeňme si, že trestně stíhaný je i sám předseda vlády Andreje Babiše. Ten je tak druhý bývalým obviněným premiérem a dvanáctým obviněným bývalým ministrem. Policie obvinila od roku 1993 celkem 11 ministrů a z toho jich deset skončilo před soudem. Pravomocně byli odsouzeni jen dva z nich, Ivo Svoboda a Karel Březina. Připomeňme si stručně všech 11 případů:

Ivo Svoboda Ministr financí Zemanovy vlády byl v roce 2005 odsouzen na 5 let za vytunelování Liberty

Vladimír Mlynář Tehdejšího ministra informatiky prvoinstanční soud poslal v lednu 2007 na 5,5 roku do vězení za to, že nezákonně založil firmu na provozování portálu veřejné správy. Vrchní soud verdikt zrušil jako nesmyslný.

Jiří Čunek Exministra pro místní rozvoj policie obvinila, že jako starosta Vsetína přijal půlmilionový úplatek za prodej obecních bytů. Po nestandardním převedení dozoru pod jiného státního zástupce byla kauza v srpnu 2007 odložena.

Marie Součková Bývalá ministryně zdravotnictví uzavřela nevýhodnou poradenskou smlouvu v kauze Diag Human. Hrubou nedbalostí prý sice porušila zákon a mohla způsobit velkou škodu, ale čin byl již promlčen, řekl v květnu 2011 soud.

Juraj Chmiel Bývalý velvyslanec, který byl krátce ministrem pro evropské záležitosti, podle žalobce způsobil škodu dva miliony, když objednal studie na informační kampaně v Tichomoří. Soud jej v září 2013 osvobodil.

Karel Březina Nejmladší ministr Zemanovy vlády (nastoupil v roce 2000 v 27 letech) a pražský zastupitel Karel Březina byl v roce 2014 pravomocně odsouzen za spáchání podvodu v pražském dopravním podniku, kde jako předseda dozorčí rady neoprávněně pobíral odměny. Od  července 2016 se stal externím poradcem ministryně školství Kateřiny Valachové. Kverulant.org proti tomu vytrvale a opakovaně protestoval a v květnu 2017 dosáhl Březinova odchodu z ministerstva. Další podrobnosti naleznete v kauze Jak Kverulant pomohl vyhodit odsouzeného politika Březinu z ministerstva.  

David Rath Ministr zdravotnictví Paroubkova kabinetu stojí před soudem za úplatkářství a manipulování zakázek krajských nemocnic z doby, kdy byl středočeským hejtmanem. 

Martin Barták Náměstek a posléze nástupce Vlasty Parkanové čelil obžalobě za korupci při nákupů nákladních vozů Tatra pro armádu, soud jej v prosinci 2014 osvobodil. 

Vlasta Parkanová  Bývalá ministryně obrany je podezřelá z nezákonného jednání v souvislosti s nákupem armádních letounů CASA byla v minulosti vydána k trestnímu stíhání  protože nenechala udělat znalecký posudek k ověření ceny letounů. Tím měla stát připravit o 658 milionů korun, což je rozdíl mezi kupní cenou a později dopracovaným znaleckým odhadem. Soud však stále pokračuje.

Tomáš Julínek Policie jej obvinila, že jako ministr zdravotnictví uzavřel předraženou smlouvu na provozování letecké záchranky, žalobce nakonec stíhání koncem roku 2015 zastavil.

Petr Nečas Stojí před soudem za to, že rozdával poslancům vlivné posty ve státní správě za to, že se vzdají poslaneckého mandátu

Zpět na výpis novinek