Nahoru

Archiv novinek

Kverulantův blacklist

V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Kverulantův blacklist je toho důkazem. Cílem tohoto seznamu je upozornit na politiky, kteří pro konkrétní důvody nezaslouží podporu veřejnosti. Oceňte Kverulantovu práci a podpořte ho alespoň symbolickým darem.

Fotomotáž: Kverulant.org

Politici s veřejností často nehrají fér. Kverulant.org se to již od svého založení v roce 2009 snaží bránit veřejnost proti parazitům nejrůznějšího druhu.  Za tu dobu dokončil desítky kauz a dalším se stále věnuje. Většina těchto kauz má společného jmenovatele. Je jím politik, který před zájmem veřejným upřednostnil zájem svůj. Kverulantův seznam je výčtem politiků, kteří figurovali nebo figurují v Kverulantových kauzách, a kteří nejsou těmi nejlepšími z nás. Seznam je řazen od nejnovějších kauz k těm starším.

Kandidátky sestavují orgány politických stran a hnutí a prosazují tak své preference v tom, kdo je má v parlamentu zastupovat. Aby se tento málo demokratický prvek omezil, doplňuje se poměrný volební systém často nějakým systémem preferenčních hlasů, jimiž mohou voliči pořadí na kandidátce ovlivnit. V Česku se ve volbách používá tzv. kroužkování jednotlivých kandidátů na hlasovacím lístku.

Ve volbách do dolní komory Parlamentu může volič označit až čtyři kandidáty z listiny jedné strany, hnutí nebo koalice. Pro volby do Poslanecké sněmovny ČR platí, že pokud kandidátovi určité strany nebo hnutí dalo nejméně 5 % voličů této strany v daném volebním obvodě preferenční hlas, postupuje na první místo dané kandidátky. Je-li takových kandidátů víc, řadí se podle počtu preferenčních hlasů. Teoreticky je možné „vykroužkovat“  favorizované kandidáty politických stran tak, že se do poslanecké sněmovny nedostanou.

Kverulant.org prosí o finanční podporu ve svém boji za lepší správu věcí veřejných. Staňte se i vy Kverulantovým dárcem, podpořte nás jakkoliv malým, za to však pravidelným měsíčním darem.  

Zpět na výpis novinek