Nahoru

Archiv novinek

Lemplovství nebo korupce? Praha 4 ani po roce neodstranila dva nelegální LED billboardy z pražské Jižní spojky

Již od roku 2011 na spořilovském úseku Jižní spojky obtěžují řidiče agresivní reklamou dvě obří LED obrazovky. S ohledem na rizikovou lokalitu se jedná o jedny z vůbec nejnebezpečnějších billboardů v Praze, a proto Kverulant.org roky usiluje o jejich odstranění. V dubnu loňského roku dosáhl toho, že Praha 4 nařídila billboardy vypnout a zahájila řízení o odstranění stavby. Nyní, po více než roce od vydání zákazu billboardy používat, jsou billboardy stále v provozu. Kverulant opakovaně protestuje a žádá po Praze vysvětlení. Oceňte Kverulantovu důslednost v boji proti LED hyzdičům alespoň symbolickým darem.

Povolení těchto LED billboardů by nebylo možné bez značné „benevolence“ stavebního úřadu na Praze 4. Porušovaly LED obrazovky hned několik předpisů, a proto již před lety podal podnět k přezkoumání územního souhlasu, kterým byly povoleny. Kverulant se svou stížností nebyl úspěšný a v lednu 2012 ji příslušný úřad zamítl.

Naštěstí billboardy jsou z hlediska stavebního zákona vždy dočasné stavby a těm na Jižní spojce a 31. března 2020 vypršelo povolení. Přesto byly stále v provozu. Proto se Kverulant v dubnu 2020 dotázal Prahy 4, jak je možné, že LED billboardy stále obtěžují široké okolí, a vyzval Prahu 4, aby předběžným opatřením nařídila vypnutí billboardů a zahájila řízení o odstranění staveb. A přesně to se také stalo. Stavební úřad vykonal 23. dubna 2020 obhlídku na místě a hned druhý den nařídil předběžným nařízením oba LED billboardy vypnout. Zároveň úřad zahájil řízení o odstranění stavby. Na konci května úřad Kverulant informoval, že je před vydáním rozhodnutí o nařízení odstranění stavby.

Nyní, po více roce od vydání zákazu billboardy používat, jsou billboardy stále v provozu. Proto Kverulant dnes žádá po Praze vysvětlení jak to možné. Chce také vědět, co Praha 4 udělala proto, aby byl nelegální LED billboardy konečně odstraněn a zda úřad pokutoval billboardáře za neuposlechnutí předběžného nařízení oba LED billboardy vypnout.

Kverulant má za sebou řadu úspěchů v boji proti reklamnímu smogu. Tím čerstvým je odstranění LED billboardu nad Nuselským mostem. Kverulant má z tohoto úspěchu velkou radost, protože z hlediska bezpečnosti silničního provozu jsou vůbec nejnebezpečnější formou venkovní reklamy právě LED billboardy. Proto je Kverulantovým cílem radikální snížení jejich počtu. V několika případech se mu to již povedlo. Více naleznete v jeho kauze DEJME LED BILLBOARDY K LEDUPomozte Kverulantovi v boji proti LED hyzdičům alespoň symbolickým darem.

Zpět na výpis novinek