Nahoru
Navzdory slibům stojí již rok velký, nelegální billboard v Libni dál
Nelegální billboard Big Board | Praha Libeň | 5. duben 2023 | Kverulant.org
Navzdory slibům stojí již rok velký, nelegální billboard v Libni dál
Twitter

Před nádražím Libeň stojí na pozemku hlavního města více než rok nelegální billboard. Praha už před dvěma roky schválila, že neprodlouží žádné smlouvy na umístění billboardů, tomu v Libni navíc smlouva vypršela už v prosinci 2021. Počátkem února slíbil majitel, firma Big Board, odstranění nelegálního billboardu do konce března. Firma svůj slib nesplnila. Proto Kverulant vyzval pražské zastupitele, aby billboardáře zažalovali.

Nelegální billboard Big Board | Praha Libeň | 5. duben 2023 | Kverulant.org

Kverulant.org odeslal primátorovi Prahy a všem členům rady již několik dopisů, ve kterých je vybízí, aby konečně vyčistili Prahu od přebujelého reklamního smogu. K těmto výzvám se již připojilo mnoho občanů a několik neziskových společností. A výsledky se pomalu dostavují. Magistrát vypověděl desítky smluv na pozemky, které pronajímá různým firmám pro umístění reklamních poutačů. Jenže ne všechny billboardy po vypršení smlouvy jejich majitelé odstranili, to je případ i toho v Libni, který v únoru 2023 detailně popsali kolegové z Blesku.

„Billboard je ,nelegální’ proto, že jsme ve vedení města schválili opatření, díky němuž se neprodlužuje žádná smlouva na umístění billboardu. Tahle vypršela 31. 12. 2021 a díky opatření nebyla prodloužena. Od té doby se snažíme dosáhnout toho, aby majitel stavbu skutečně odstranil,“ vysvětlila tehdy Kristýna Drápalová (Praha Sobě), která se problematikou vizuálního smogu dlouhodobě na magistrátu zaobírala.

Majitel billboardu, společnost Big Board se dlouho vymlouval na chybějící povolení a razítka. Teprve počátkem roku ho mediální zájem donutil slíbit, že billboard odstraní do konce března 2023. Blesku to sdělila PR manažerka firmy Pavlína Stránská. To se však nestalo. Proto Kverulant dnes vyzval radní, zastupitele i úředníky města, aby město podniklo kroky k nápravě tohoto zjevně protiprávního stavu. Prvním krokem by pravděpodobně měla být žaloba a vydání nařízení o odstranění stavby.

Mapa nelegálních billboardů

Billboard společnosti Big Board není zdaleka jediným, s jistotou nelegálním billboardem, v Praze, natož v České republice. Kolegové z iniciativy Přidej se a strni to sestavili mapu nelegálních billboardů. Mapa je pravidelně aktualizovaná a barvy jednotlivých ikon mají tento význam:

černá – s jistotou nelegální billboard u kterého byly příslušné orgány vyzvány k jeho odstranění
červená – podezřelý billboard, fáze zjišťování informací
zelená – billboard je legální, ale je povolen dočasně
fialová – povolení billboardu je trvalé nebo po dobu nájemní smlouvy
modrá – billboard čeká na určení, zda je legální či nikoliv
žlutá – billboard byl odstraněn

Prosba o podporu

Od slibů politiků ke skutečné nápravě věcí obecných je dlouhá cesta, a proto bude Kverulant pražské politiky bedlivě sledovat. Vyčistit Prahu a zastavit billboardovou lobby nám můžete pomáhat i vy, jakkoliv malým, za to však pravidelným darem. Můžete se také zapojit do aktivit našich kolegů s výmluvným názvem Přidej se a strhni to.

Za Kverulantův tým Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek