Dnes je Mezinárodní den demokracie. Tento den nám má připomínat, že podporovat a chránit demokracii je potřeba neustále. Mezinárodní den demokracie byl vyhlášen Organizací spojených národů v roce 2007 a poprvé se slavil v roce 2008. Datum 15. září připomíná den, kdy v roce 1997 Meziparlamentní unie, organizace sdružující parlamenty z různých koutů světa, přijala Všeobecnou deklaraci o demokracii.
Wikipedie o demokracii říká, že je to forma vlády, v níž o výkonu státní (obecní, krajské atd.) moci rozhoduje mínění většiny oprávněných občanů, nejčastěji volbou. Způsob, jak občané své mínění v demokratickém státě uplatňují, určuje zpravidla ústava.
V moderní době bývá demokracie zdůvodňována dvěma základními teoriemi. Klasickou liberální teorií J.S. Milla a konkurenční teorií demokracie J. Schumpetera. První vychází z premisy delegace a převádění úkolů voliči na zastupitele, druhá více odráží skutečnou praxi a spíše předpokládá, že kandidáti soutěží na trhu politických osobností a stran, z nichž si volič vybírá a po volbách na ně má již jen omezený vliv. Zatímco první teorie spíše odráží koncepci demokratických hodnot, druhá přesněji popisuje praxi.
ČR demokracie s nedostatky
Úroveň demokracie lze odhadnout pomocí měření demokracie. Odhady vycházejí z různých definic demokracie a opírají se o různé typy dat. Například Index demokracie, sestavovaný britskou společností Economist Intelligence Unit, je vypracováván na základě 60 ukazatelů. Hodnocení probíhá na škále od 0 do 10, přičemž 10 je nejvyšší možné skóre. Index je sestavován na základě pěti kategorií: volební proces a pluralismus, fungování vlády, politická participace, politická kultura a občanské svobody. Země jsou poté rozděleny do čtyř kategorií: plná demokracie, demokracie s nedostatky, hybridní režim a autoritářský režim
V roce 2010 se Česká republika umístila na 16. místě se skórem 8,19 a byla zařazena do kategorie “plná demokracie. Nejnovější dostupné údaje z roku 2023 ukazují, že se ČR umístila na 26. místě, se skórem 7,97. Česko zůstává v kategorii “demokracie s nedostatky”, ale je na druhé místě mimo nejvyšší kategorii “plná demokracie” Tyto údaje naznačují, že ačkoli Česká republika zaznamenala v posledních letech mírný pokles v hodnocení, stále si udržuje relativně vysokou úroveň demokracie v globálním měřítku. Je však patrné, že existuje prostor pro zlepšení, aby se země mohla vrátit do kategorie “plná demokracie”.
Kverulant.org je přesvědčeným demokratem. Jeho činnost slouží k zajištění jednoho ze základních předpokladů demokracie, kterým je veřejná kontrola. Bez ní by byla demokracie jen soubojem partiček korupčníků. Můžete-li, pomozte nám provádět kontrolu alespoň malým darem.
Za celý Kverulantův tým Vojtěch Razima
P.S. Frank Zappa řekl: „Používejte demokracii, nebo o ni přijdete.”