Nahoru
Mezinárodní den proti korupci
Mezinárodní den proti korupci
Twitter

Dnes je mezinárodní den proti korupci. Již od starověku byla korupce jednou z nejrozšířenějších a nejzákeřnějších sociálních zel. Od konce 19. století je také považována za hlavní hrozbu v soukromé sféře, která podkopává důvěru, která je nezbytná pro udržení a rozvoj udržitelných ekonomických a sociálních vztahů. Česká republika si však s bojem proti ní dobře nevede. Kverulant.org se to snaží změnit již od svého vzniku od roku 2009. Pomozte mu v tom alespoň symbolickým darem.

Dovolte připomenout si naše zatím nejúspěšnější protikorupční kauzy.  Zastavili jsme nákup předražených vysílaček pro celníkyZastavili jsme tunel na Praze 15  a  100milionový tunel v Dopravním podniku hlavního města Prahy. Šlo o dodávku předražené ostrahy. Kverulantovi se podařilo tento tunel odhalit a v červnu 2015 i definitivně zastavit. Díky Kverulantovi tak Dopravní podnik, resp. daňoví poplatníci nepřišli o 110 milionů korun. Nespíme na vavřínech a proti korupci a aroganci papalášů a zlodějů bojujeme dál. Kverulant.org detailně zmapoval náklady na právníky u téměř 80 institucí veřejné správy. Zjistil, že od roku 2016 do prvního čtvrtletí roku 2020 zaplatily za právní služby téměř 4 miliardy korun. Odhalil, že advokátní kancelář ROWAN LEGAL dostala za sledované období vyplaceno o desítky milionů korun více, než na co měla uzavřené smlouvy. Odhalili jsme vyvádění peněz z Pražského dopravního podniku. Odhalili jsme nákup dva roky starého pohřebního vozu za cenu nového a podali jsme trestní oznámení. Stejně tak za nevýhodné smlouvy o billboardech jsme na Praze 7.  Odhalili jsme korupční kšefty hasičských bossů a usilujeme o jejich zastavení. I díky nám začal platit zákon o skutečných majitelích, který má potenciál konečně zastavit agrofertizaci ČR

„Zapojil jsem se do politiky, abych se se svým hnutím angažoval v boji proti korupci, a v důsledku toho jsem přišel o hodně peněz,“ svěřil se Andrej Babiš loni v září německému časopis Der Spiegel. Po téměř čtyřech letech vlády Andreje Babiše je však Česko v hodnocení korupce stále problematičtější zemí. Mnohé slibované protikorupční zákony jsou dodnes jen ve fázi návrhu. Pokud by je parlament přijal, umožnily by například kontrolovat zakázky pro Agrofert a Jaroslav Faltýnek či poradci Miloše Zemana by museli oznamovat své lobbistické schůzky.

Když ministři Andreje Babiše v roce 2018 sepisovali programové prohlášení vlády, deklarovaný boj proti korupci byl jedním z klíčových bodů. Od té doby se však Česko jen propadá. V loňské zprávě v plnění doporučení protikorupční skupiny Rady Evropy (GRECO) bylo Česko mezi 42 sledovanými zeměmi nejhorší. Že teorii boje proti korupci Česko nezvládá převést do praxe, říká i zpráva Evropské komise o stavu právního státu v zemích EU.

Skupinu států proti korupci GRECO založila v roce 1999 Rada Evropy, aby sledovala, jak státy dodržují protikorupční standardy. GRECO také poskytuje platformu pro sdílení osvědčených postupů v oblasti prevence a odhalování korupce. GRECO vydává doporučení pro jednotlivé státy. To pro Českou republiku je z konce roku 2019 a jen málokterá doporučení byla splněna.

Kverulant.org není napojen na penězovody z veřejných zdrojů. Nejsme placeni z vašich daní. Jsme odkázáni jen na pomoc našich dárců. O to více si jich vážíme. Naše úsilí o lepší správu veřejných věcí za posledních 12 měsíců finančně podpořilo 1264 laskavých žen a velkorysých mužů. Prosíme, buďte jedním z nich. Číslo Kverulantova účtu je 4350490001/5500, ale k darování můžete použít i tuto zabezpečenou darovací bránu.

Twitter
Zpět na výpis novinek