Nahoru
Ministr Rakušan přes sliby neudělal nic pro otevření Pražského hradu
Tweet Víta Rakušana z 11. 1. 2022: „Pražský hrad je symbol české státnosti. Patří nám všem. A my všichni opravdu nejsme teroristi, tak jak si teď možná připadáme při jeho návštěvě. Požádal jsem příslušné instituce o revizi všech bezpečnostních opatření, které kolem Hradu stvořilo válečné opevnění.
Ministr Rakušan přes sliby neudělal nic pro otevření Pražského hradu

Dnes Zeman vydal další, již třetí prohlášení, ve kterém opět tvrdí, že vždycky chtěl, aby Pražský hrad byl otevřen. Zeman lže a Kverulant jej za to opakovaně kritizuje, ale Zeman zdaleka není sám, kdo v této věci lže. Tím dalším lhářem je ministr vnitra Vít Rakušan, který už počátkem roku 2022 sliboval odstranění plošných kontrol, ale neudělal vůbec nic. Ať už si o Zemanových i Rakušanových veletočích myslíme cokoliv jisté je, že je nejvyšší čas kontroly skutečně zrušit a vrátit ukradený Hrad lidem. Pokud si myslíte, že Pražský hrad má patřit široké veřejnosti, podpořte Kverulantův boj za otevření alespoň malým darem.

Tweet Víta Rakušana z 11. 1. 2022: „Pražský hrad je symbol české státnosti. Patří nám všem. A my všichni opravdu nejsme teroristi, tak jak si teď možná připadáme při jeho návštěvě. Požádal jsem příslušné instituce o revizi všech bezpečnostních opatření, které kolem Hradu stvořilo válečné opevnění.

V lednu 2022 získala ve sněmovně důvěru nová vláda. Ministrem vnitra se stal Vít Rakušan. Ten vyslyšel výzvu, aby požádal příslušné instituce o revizi všech bezpečnostních opatření, která platí na Pražském hradě. Rakušan tehdy doslova řekl „Dal jsem prověřit všechna opatření na Pražském hradě, zda odpovídají současné bezpečnostní realitě. Osloveny jsou i tajné služby.“  Svým slibem se Rakušan nevzpomněl pochlubit na svém Tweeteru. I pěknou fotečku si na to pořídil.

Dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím Kverulant požádal ministerstvo vnitra o sdělení všech relevantních informací týkající se výsledků této prověrky a plánů na jejich zrušení. V březnu mu přišla odpověď ve které mu vnitro sděluje: „ (…) pan ministr skutečně požádal příslušné instituce, zejména Policii ČR Útvar pro ochranu prezidenta České republiky o prověření stávajících opatření v areálu Pražského hradu a zvážení, zda odpovídají současné bezpečnostní situaci, nicméně o výsledku prověrky nemá Ministerstvo vnitra písemné informace. Samotná ochrana sídla prezidenta republiky je pak realizována příslušníky výše uvedeného útvaru Policie ČR, který se spolu s Kanceláří prezidenta republiky podílí na financování jednotlivých prvků ochrany.“ O tom, zda a kdy bude Hrad opět otevřen široké veřejnosti není v dopise ani slovo.

V červenci 2022 položili Rakušanovi obdobný dotaz novináři z Českého rozhlasu. Jako odpověď ji ministerstvo zaslalo nesrozumitelný blábol, z kterého je jasné snad jen to, že žádná analýza, o kterou Rakušan sliboval, není:

Ministr vnitra Vít Rakušan tedy pro otevření Pražského hradu tedy neudělal nic. Pro Kverulanta je chování Víta Rakušana dalším zklamáním. To první se odehrálo, když se Rakušan odmítl omluvit za zbytečné cesty do Peru a na Nový Zéland za peníze daňových poplatníků.

Na Pražském hradě se od roku 2016 neodehrál jediný bezpečnostní incident

Kverulant se v červenci 2022 zeptal Policie v kolika případech bylo díky plošným kontrolám zabráněno možnému ohrožení bezpečnosti. Kverulant chtěl znát odpovědi na následující otázky:

  1. V kolika případech bylo díky plošným kontrolám zabráněno možnému ohrožení bezpečnosti? Uveďte statistiku v podrobnosti, kterou máte k dispozici a popište nejvíce ohrožující incidenty.
  2. Jak byla průběžně vyhodnocována účinnost plošných kontrol? Poskytněte kopie všech těchto vyhodnocení.
  3. Uveďte celkové náklady plošných kontrol za roky 2016 až 2022, uveďte údaje za jednotlivé roky v členění na jednotlivé kapitoly, tak, jak je máte k dispozici.

Po několika dnech přišla od Police odpověď. Uvnitř Pražského hradu se od roku 2016 neodehrál jediný bezpečnostní incident. Dále Policie prý neví v kolika případech zabránila vstupu do Hradu protože o tom nevede žádnou statistiku, ale přitom prý „vyhodnocování efektivity bezpečnostních kontrol probíhá kontinuálně“, ale žádné písemné vyhodnocení prý neexistuje. A konečně Policie tvrdí, že šest let plošných kontrol na Hradě prý nestálo daňového poplatníka ani korunu navíc. Vše se prý děje v rámci běžného výkonu služby.  

To, že se v areálu Pražského hradu neodehrál od roku 2016 jediný bezpečností incident je podle Policie díky plošným kontrolám. Kverulant si to nemyslí a je přesvědčen, že je to  neexistencí teroristické  hrozby. Tomu svědčí i skutečnost, že ani před Hradem na Hradčanském náměstí, kde se vinou plošných kontrol vznikaly opravdu velké fronty, nebyl zaznamenán žádný bezpečnostní incident. Je tedy opravdu nejvyšší čas kontroly zrušit a vrátit ukradený Hrad lidem.

Protestní setkání

V den výročí vzniku republiky 28. října 2022 uspořádal Kverulant na Pražském hradě protestní setkání. Zakladatel a ředitel spolku Kverulant.org Vojtěch Razima na něm kritizoval zejména kontroly při vstupu. Uzavření areálu podle něj přišlo po vyvěšení červených trenýrek na Pražském hradě v září 2015. „V reakci na to Zeman v roce 2016 zneužil zpráv o teroristických útocích v Evropě, uzavřel Hrad svobodnému pohybu a zavedl na něm plošné policejní kontroly,“ uvedl Razima. A pokračoval: „Pokud nebude veřejnost tlačit, nic se nestane. Za šest let prorostl systém plošných kontrol celým Hradem a nebude lehké ho vykořenit a vrátit Hrad veřejnosti.“

Dalším řečníkem byl RNDr. Radim Špaček, předseda Koruny České. Ten uvedl, že zavření celé městské čtvrti, kterou Pražský hrad je, nemá v demokratickém světě obdoby a nesmíme se s ním smířit.

Přední současný architekt Jan Holna připomněl, že hradní komplex je nejvýznamnějším a nejcennějším souborem staveb jaký v republice máme. Připomněl zásadní skvělé novodobé úpravy od Jóže Plečnika, Bořka Šípka a Josefa Pleskota a pozastavil se nad ubohou podobou přístřešků pod kterou jsou plošné osobní prohlídky vykonávány.

Jako poslední vystoupil emeritní profesor, akademický sochař Kurt Gebauer. Ten zavzpomínal na porevoluční otevření Hradu Václavem Havlem a na instalaci svého díla Pyramidální trpaslík v Jelením příkopu v roce 1992. Připomněl, že Jelení příkop je již od roku 2017 uzavřen. Kurt Gebauer uvedl, že otevírání a zavírání Pražského hradu dobře ilustruje jaké poměry panují v naší republice.

Dočasné otevření Jeleního příkopu a vágní slib

V reakci na Kverulantovy protesty uspořádala Kancelář prezidenta republiky ráno po jeho happeningu briefing. Kancelář uvedla, že o víkendu 29. až 30. října mimořádně pro veřejnost otevře celý Jelení příkop a slíbila, že od příští turistické sezony by měla být unikátní přírodní rokle pod Hradem přístupná natrvalo. Hrad ještě přidal vágní slib o zmírnění režimu bezpečnostních kontrol pro návštěvníky Pražského hradu od začátku příští sezony, tedy od dubna 2023. Uvedený slib je těžké brát vážně, už  proto, že Zemanovi končí mandát 8. března 2023.

Miloš Zeman na Hradě již brzo skončí, ale to není zárukou, že Hrad bude zase otevřen. Je docela dobře možné, že Zemanův nástupce se opět vymluví na bezpečností rizika. A i když nový prezident bude pro otevření, nepřesvědčí ho bezpečností aparát, který svým policistům zajištuje dobře placenou „pohodovou“ přesčasovou práci, že jsou plošné kontroly nutné?

Zeman zařadil zpátečku: vždycky jsem chtěl, aby Pražský hrad byl otevřen

Ani ne za 14 dnů po Kverulantově protestním setkání na Hradě deklaroval hlavní hradní bachař Zeman velký obrat. Prezident Zeman 9. listopadu 2022 vyzval otevřeným dopisem ministra vnitra Víta Rakušana, aby zajistil „důslednou revizi opatření Policie České republiky na hranicích areálu Pražského hradu a rychlý návrh jejich zrušení nebo zásadní úpravy“. „Jako prezident republiky jsem dosud kontroly při vstupech do areálu Pražského hradu veřejně nekritizoval. Doufal jsem, že budou časem zmírněny nebo zrušeny,“ napsal Rakušanovi pokrytec Zeman s tím, že „již nelze déle tolerovat znehodnocení historicky cenných prostor Pražského hradu kontrolními stanovišti a zátarasy“.

Zemanovo chování připomíná starý vtip, který popisoval, čím je pro nás Sovětský svaz. Sovětský svaz je jako náš soused. Ráno nám ukradne slepici, v poledne jí sežere k obědu a večer nám jí pomůže hledat.

Fotokoláž Kverulant.org

Policie: nic se otevírat nebude

Reakce na Zemanovo náhlé volání po otevření Hradu přišla takřka okamžitě. Policie prohlásila, že nic otevírat nebude s vágním „odůvodněním“: „S ohledem na přetrvávající bezpečnostní hrozby a rizika (ruská agrese na Ukrajině, teroristické útoky či útoky aktivních střelců v Evropě) tento stav (první stupeň ohrožení terorismem) nadále trvá i v současnosti.“

Bezpečnostní analytik Mgr. Josef Kraus, Ph.D. z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity k tomu uvedl, že kontroly jsou naopak kontraproduktivní protože dochází k poměrně masovému srocování lidí právě u kontrolních bodů před rámy. „Pokud by bylo cílem – nikoli třeba útok na hlavu státu nebo na jakéhokoli politického reprezentanta uvnitř komplexu – připoutat pozornost médií a zabít nebo zranit co nejvíce lidí, naprosto bez problému by si takový útočník vybral právě ta kontrolní místa, kde je koncentrace lidí naprosto extrémní,“ popsal Kraus.

I Kverulant je přesvědčen, že „bezpečnostní“ důvody jsou pouze zástupné. Důvody jsou jinde. Za šest let prorostl systém plošných osobních kontrol celým Hradem. Zejména mimopražským policistům tak bezpečnostní aparát zajištuje výlet do Prahy a dobře placenou „pohodovou“ přesčasovou práci na krásném místě.

Další Zemanova prohlášení

V reakci na policejní odmítnutí otevření Hradu přidal Zeman v neděli 13 listopadu 2022 další prohlášení. Mimo jiné se v něm píše, že Kanceláři prezidenta republiky se podařilo dosáhnout dílčího úspěchu „v době po pandemii, kdy z její iniciativy došlo ke změně kontrol z plošných na namátkové. Policie ČR však prosadila návrat k plošným kontrolám, mimo jiné s odkazem na zvýšená bezpečnostní rizika.“

Zeman naprosto opomíjí, že klíčovým faktorem dočasného zrušení plošných kontrol bylo to, že Kverulant dosáhl pravomocného rozhodnutí soudu, které konstatovalo, že uzavření Hradu nemá oporu v zákoně a že Hrad je veřejným prostranstvím. Další prodlužování zákazu vstupu se tak stalo neudržitelným.

Ve středu 15. listopadu 2022 přidala Zemanova kancelář další prohlášení. Připomínám v něm, že to byl ministr vnitra Vít Rakušan, kdo počátkem roku 2022 sliboval odstranění plošných kontrol a neudělal vůbec nic. Dále prezidentská kancelář v prohlášení žádá: „Vymístění přístřešků, kde jsou kontroly prováděny, z památkově cenného prostoru Prašného mostu a umožnění vstupu občanů do Královské zahrady a Jeleního příkopu bez kontrol.“ a odstranění protitankových zátarasů.

Prosba o podporu

Pokud si myslíte, že Pražský hrad má patřit široké veřejnosti a nikoliv arogantnímu prezidentovi a nebo Rakušanově policejní kamarile podpořte Kverulantův boj za jeho otevření jakkoliv malým za to však pravidelným finančním příspěvkem.

Za tým Kverulant.org Vojtěch Razima

Zpět na výpis novinek