Nahoru
Ministr spravedlnosti půjde před soud pro podezření ze střetu zájmů, má to ale háček
Pavel Blažek | Fotokoláž ATEO
Ministr spravedlnosti půjde před soud pro podezření ze střetu zájmů, má to ale háček

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu v Brně spustili razii související s vyšetřováním možných manipulací s městskými byty. Policisté zadrželi osm lidí. Policie dlouhodobě podezřívá i ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), který tlačil na dozorující žalobce případu. Ve stejné době agentura AFP uvedla, že francouzský ministr spravedlnosti Éric Dupond-Moretti stane před soudem pro podezření ze střetu zájmů. Kverulant.org sleduje Pavla Blažka alias Dona Pabla už mnoho let a je přesvědčen, že i on by měl stanou před trestním senátem. A právě o to se Kverulant snaží. Pomozte mu v tom alespoň symbolickým darem.

Pavel Blažek | Fotokoláž ATEO

Policie v Brně zadržela osm lidí. Razii provádí i u spolupracovníka ministra Blažka

Zásah, který začal v úterý brzo ráno na několika místech Brna, potvrdilo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které kauzu dlouhodobě dozoruje. „V tento okamžik lze jen obecněji konstatovat, že předmětná trestná činnost měla být páchána v souvislosti s přidělováním městských bytů a nebytových prostor v Brně,“ uvedli olomoučtí žalobci. Národní centrála proti organizovanému zločinu provádí domovní prohlídky na několika místech.

Policisté vedou pod dozorem státní zástupkyně trestní řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu účasti na organizované zločinecké skupině, zvlášť závažného zločinu přijetí úplatku spáchaného ve prospěch organizované zločinecké skupiny a dále ze spáchání zločinu zneužití pravomoci úřední osoby. Proti občanským demokratům vypovídá jejich někdejší blízký spolupracovník a přítel Pavel Hubálek. Politici včetně Blažka ho doteď označovali za lháře a podvodníka. Nyní se ale ukazuje, že policisté shromáždili další výpovědi a důkazy, které jeho verzi podporují.

Nynější razii předcházely v minulých dvou letech zásahy přímo na radnici Brno-střed. Při nich si policie odnesla dokumenty související s nemovitostmi, které patří vlivným členům jihomoravské ODS. Tu vede ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Pozvání na podání vysvětlení dostala primátorka Markéta Vaňková i její náměstek Robert Kerndl. Oba někdejší Blažkovi advokátní koncipienti.

Mezitím ve Francii

Francouzský ministr spravedlnosti Éric Dupond-Moretti stane před soudem pro podezření ze střetu zájmů. Člen vlády je podezřelý, že zneužil svých pravomocí a z pozice ministra zasahoval do případů, kterým se věnoval ještě jako advokát. Jeho případnou vinu bude posuzovat Soudní dvůr republiky (CJR), jediná instituce, která smí soudit ministry kvůli podezření ze skutků, jichž se údajně dopustili během výkonu funkce.

Éric Dupond-Moretti | AFP

Dupond-Moretti je první úřadujícím ministr, který stane před CJR. Rozhodnutí vyšetřovatelů poslat případ před soud není překvapivé, ale může člena vlády velmi nepříjemně zasáhnout. Justice se případem zabývala od loňského ledna.

Ministr se proti rozhodnutí hodlá odvolat. Vzhledem ke složitým procedurám proces nejspíš nezačne před koncem roku 2023. Francouzský trestní řád za zneužití pravomoci stanoví až pětiletý trest vězení a pokutu 500 tisíc eur (12,3 milionu korun).

Stížnost na ministra podaly dvě francouzské soudcovské odborové organizace a asociace pro boj proti korupci Anticor na podzim roku 2020. Ministrovi vytýkají, že krátce po svém nástupu do úřadu nařídil generální inspekci spravedlnosti zahájit správní řízení, které je předběžným krokem k disciplinárnímu řízení, proti soudcům, proti kterým jako advokát stál. Ministr podle stěžovatelů zneužil svých výsadních práv k vyřizování účtů.

Wanted Pavel Blažek alias Don Pablo

Pavel Blažek selhal jako zástupce státu v kauze Diag Human. Navíc lhal a podváděl. Proto bylo cílem Kverulanta odstoupení Pavla Blažka z pozice ministra spravedlnosti. Pád celé vlády v létě 2013 a následný volební debakl ODS ukončilo působení Pavla Blažka v exekutivě. ODS se však patrně nepoučila a na podzim 2021 se Blažek opět stal ministrem spravedlnosti. Kverulant opět protestoval a předsevzal si, že bude činnost Pavla Blažka pečlivě sledovat a to také činí. Podpořte Kverulanta v jeho watchdogové práci alespoň malým darem.

Zpět na výpis novinek