Nahoru
Na státní svátek se na Pražském hradě uskutečnilo protestní setkání za jeho trvalé otevření

Kurt Gebauer a Vojtech Razima na protestním shromážděni za otevření Pražského hradu 28. října 2022 | foto Tomáš Lubovský pro Kverulant.org
Na státní svátek se na Pražském hradě uskutečnilo protestní setkání za jeho trvalé otevření

V den výročí vzniku republiky se lidé sešli na Pražském hradě, aby podpořili trvalé otevření jeho areálu. Bylo jich několik desítek. Prezident Miloš Zeman sice již brzo ve funkci skončí, ale je třeba dát i všem jeho nástupcům jasně najevo, že Hrad patří lidem. V reakci na Kverulantův protest Kancelář prezidenta vydala vágní prohlášení o zmírnění plošných osobních kontrol. Dokud však nezmizí, bude Kverulant pokračovat ve svém úsilí. Pokud si myslíte, že Pražský hrad má patřit široké veřejnosti a nikoliv arogantnímu prezidentovi a jeho kamarile podpořte Kverulantův boj za otevření alespoň malým darem.


Kurt Gebauer a Vojtech Razima na protestním shromážděni za otevření Pražského hradu 28. října 2022 | foto Tomáš Lubovský pro Kverulant.org

Zakladatel a ředitel spolku Kverulant.org Vojtěch Razima kritizoval zejména kontroly při vstupu. Uzavření areálu podle něj přišlo po vyvěšení červených trenýrek na Pražském hradě v září 2015. „V reakci na to Zeman v roce 2016 zneužil zpráv o teroristických útocích v Evropě, uzavřel Hrad svobodnému pohybu a zavedl na něm plošné policejní kontroly,“ uvedl Razima. A pokračoval: „Pokud nebude veřejnost tlačit, nic se nestane. Za šest let prorostl systém plošných kontrol celým Hradem a nebude lehké ho vykořenit a vrátit Hrad veřejnosti.“

Dalším řečníkem byl RNDr. Radim Špaček, předseda Koruny České. Ten uvedl, že zavření celé městské čtvrti, kterou Pražský hrad je, nemá v demokratickém světě obdoby a nesmíme se s ním smířit.

Přední současný architekt Jan Holna připomněl, že hradní komplex je nejvýznamnějším a nejcennějším souborem staveb jaký v republice máme. Připomněl zásadní skvělé novodobé úpravy od Jóže Plečnika, Bořka Šípka a Josefa Pleskota a pozastavil se nad ubohou podobou přístřešků pod kterou jsou plošné osobní prohlídky vykonávány.

Jako poslední vystoupil emeritní profesor, akademický sochař Kurt Gebauer. Ten zavzpomínal na porevoluční otevření Hradu Václavem Havlem a na instalaci svého díla Pyramidální trpaslík v Jelením příkopu v roce 1992. Připomněl, že Jelení příkop je již od roku 2017 uzavřen. Kurt Gebauer uvedl, že otevírání a zavírání Pražského hradu dobře ilustruje jaké poměry panují v naší republice.

Dočasné otevření Jeleního příkopu a vágní slib

V reakci na Kverulantovy protesty uspořádala Kancelář prezidenta republiky ráno po jeho happeningu briefing. Kancelář uvedla, že o víkendu 29. až 30. října mimořádně pro veřejnost otevře celý Jelení příkop a slíbila, že od příští turistické sezony by měla být unikátní přírodní rokle pod Hradem přístupná natrvalo. Hrad ještě přidal vágní slib o zmírnění režimu bezpečnostních kontrol pro návštěvníky Pražského hradu od začátku příští sezony, tedy od dubna 2023. Uvedený slib je těžké brát vážně, už  proto, že Zemanovi končí mandát 8. března 2023.

Miloš Zeman na Hradě již brzo skončí, ale to není zárukou, že Hrad bude zase otevřen. Je docela dobře možné, že Zemanův nástupce se opět vymluví na bezpečností rizika. A i když nový prezident bude pro otevření, nepřesvědčí ho bezpečností aparát, který svým policistům zajištuje dobře placenou „pohodovou“ přesčasovou práci, že jsou plošné kontroly nutné?

Kverulant je přesvědčen, že je třeba dát nejen budoucímu prezidentovi zas a znovu  jasně najevo, že Hrad patří lidem. A přesně to Kverulant už několik let dělá v kauze Vraťte ukradený Pražský hrad lidem.

Prosba o podporu

Pokud si myslíte, že Pražský hrad má patřit široké veřejnosti a nikoliv arogantnímu prezidentovi a jeho kamarile podpořte Kverulantův boj za jeho otevření jakkoliv malým za to však pravidelným finančním příspěvkem.

Zpět na výpis novinek