Nahoru

Archiv novinek

Národní elektronický tunel pokračuje

NEN neboli Národní elektronický nástroj je vysoce předražený a státem provozovaný počítačový program, který má sloužit k zadávání veřejných zakázek. Kverulant.org v únoru  2017 v této věci podal trestní oznámení. Tunelování však nadále pokračuje. Nejnověji vypsáním zakázky za 150 milionů ušité na míru jedné firmě. Kverulant.org protestuje a dnes podal podmět k prošetření zakázky na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Oceňte Kverulantovo úsilí a pomozte mu zastavit tento tunel a prosadit potrestání tunelářů měsíčním darem v symbolické výši 100 Kč

Na konci roku 2019  ministerstvo vypsalo nový tendr na provoz systému. Hledá nástupce firem O2 a Tesco SW, které portál provozovaly doteď. Podmínky tendru za 150 milionů korun jsou však ušité na míru jediné firmě - opět Tesco SW.  Aby se mohl zájemce o zakázku přihlásit, musí splňovat mimořádně přísná pravidla. Zájemce musí například předložit důkaz, že v posledních třech letech provozoval tři obdobné informační systémy. A to v masivním měřítku - za první i druhý musel dostat v posledních třech letech na 90 milionů korun bez daně a muselo je používat minimálně 10 tisíc uživatelů. U třetí služby podle požadavků musel zájemce poskytovat technickou podporu minimálně 10 tisícům uživatelů.

Tesco SW přitom právě takové obří zakázky dělalo pro ministerstvo pro místní rozvoj. Provozuje totiž ještě například obří systém pojmenovaný MS2014+ pro administraci evropských dotací, na který EU odmítla slíbenou dotaci 820 milionů poskytnout, protože zakázku podle ní ministerstvo vysoutěžilo neprůhledně.

Pokud by ovšem prošla požadavky i konkurence Tesco SW, bude mít nejspíše potíž s další podmínkou - mít tým odborníků, který splňuje přesnou a velmi specifickou kombinaci certifikátů, které dosvědčují jejich technologické znalosti. Kombinace odpovídá současnému týmu Tesco SW.

Kverulant.org protestuje a dnes podal podmět prošetření zakázky na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

To ale není vše. Ještě předtím, než ministerstvo vůbec tendr na provoz systému na sklonku roku 2019 vypsalo, uzavřelo s Tesco SW ještě jednu smlouvu - na vytvoření dokumentace NEN a metod, jak systém převést na jiného správce. Ať už další zakázku vyhraje kdokoliv. Tesco SW za to dostane dalších více než 100 milionů korun. A to i v případě, že novým provozovatelem systému bude ono samo.

Další podrobnosti naleznete v kauze Národní elektronický tunel.

Oceňte Kverulantovo úsilí a pomozte mu zastavit tento tunel a prosadit potrestání tunelářů měsíčním darem v symbolické výši 100 Kč

ím darem v symbolické výši 100 Kč

Zpět na výpis novinek