Nahoru

Archiv novinek

Nejvyšší státní zastupitelství se zastalo ředitele Kverulanta ve věci šíření poplašné zprávy

V květnu tohoto roku soud potrestal ředitele organizace Kverulant Vojtěcha Razimu půlročním podmíněným trestem za telefonát, jímž loni na jaře oznámil na městskou policii svoje podezření na možnou bombu ve vracích dodávek zaparkovaných u Pražského hradu. Razima podal proti pravomocnému verdiktu dovolání k Nejvyššímu soudu. Tam se jej zastalo Nejvyšší státní zastupitelství. Razima podle něj během telefonátu policii sděloval jen pravdivé informace.

Podezřelá auta, kvůli kterým Vojtěch Razima volal na policii

V květnu Razimovi půlroční podmínku potvrdil odvolací soud. Zamítl Razimovo odvolání a odsoudil ho za šíření poplašné zprávy. Muž loni v dubnu zavolal na tísňovou linku pražských strážníků. Nelíbily se mu dvě dodávky v dezolátním stavu zaparkované několik dní před Pražským hradem.

Podle Razimova obhájce měl oprávněný důvod se domnívat, že jsou auta nebezpečná. Pyrotechnickou prohlídku vraků totiž dva dny před Razimovým telefonátem provedla policie, protože i jí přišly dodávky jako podezřelé.

Razima požadoval odtažení obou vozů, ale strážníci mu nechtěli vyhovět. Informovali ho, že by dodávky mohly odtáhnout, jen kdyby byly nebezpečné. V ten moment si Razima uvědomil, že by nebezpečné skutečně být mohly. „Kdyby někdo chtěl spáchat teroristický čin, tak umístění výbušniny do aut zaparkovaných před sídlem prezidenta se jeví jako snadno realizovatelný scénář,“ uvedl Razima před soudem.

Podle předsedy odvolacího senátu Jaroslava Pytlouna však využil Razima policejní složky pro své osobní účely. „Určitým arogantním způsobem stupňoval tlak na policii, aby konala to, co chce,“ prohlásil. Doplnil, že nepovažuje podobné výhrůžky bombou za bagatelní. Často se kvůli nim musí evakuovat celé budovy či přijímat další policejní opatření.

Šestiměsíční podmíněný trest se zkušební dobou jeden a půl roku označil Pytloun za velmi mírný. Razima totiž spáchal čin v době první koronavirové pandemie za nouzového stavu. Čelil proto zvýšené sazbě od dvou do osmi let, kterou mu prvoinstanční soud mimořádně snížil. „Ale o tom, zda k tomu byly důvody, lze úspěšně pochybovat,“ uvedl předseda senátu. Protože se státní zástupce neodvolal, nemohl však s trestem nic dělat.

Muž trvá na tom, že byl o nebezpečnosti dodávek na Hradčanském náměstí přesvědčen. Možné nebezpečí si však uvědomil až v průběhu telefonátu. Razima proto podal dovolání k Nejvyššímu soudu. To si vyžádalo názor Nejvyššího státního zastupitelství. Razima podle něj během telefonátu policii sděloval jen pravdivé informace. A to svůj názor, že by v autech bomba být mohla. „Samotná policie mohla zvážit, zda prostory předmětných automobilů prověří, nebo ne,“ konstatoval žalobce Lumír Crha ve vyjádření k Nejvyššímu soudu a navrhl, aby odsouzení Razimy zrušil.

Podle Nejvyššího státního zastupitelství by mohlo Razimovo odsouzení být nepříjemným precedentem, po němž by lidé zcela rezignovali na to, aby ohlásili nějakou podezřelou věc, a to z obavy, aby nebyli potrestáni. „Vedlejším výsledkem trestního postihu takovéhoto typu oznámení může být posílení lhostejnosti obyvatel, navzájem i vůči obci a státu,“ poukázal Crha.

Podle Nejvyššího státního zastupitelství ale upozornění na podobné podezření nemůže být trestným činem. Podle něj Razima sám o sobě o uložení bomby nemluvil, jen zmínil svoji úvahu o možné nebezpečnosti obou aut, protože stála blízko Hradu a byla opuštěná.

„Z popisu skutku neplyne podstatný znak dané skutkové podstaty – že se jednalo o informaci nepravdivou. Automobily skutečně stály poblíž Hradu a skutečně byly opuštěné,“ argumentovalo Nejvyšší státní zastupitelství. „Označil to pouze za svůj úsudek, o kterém výslovně sdělil, že je založený toliko na dvou shora uvedených pravdivých skutečnostech,“ dodalo.

Úřad také vyjmenoval příklady, kdy by stíhání za podobné upozornění na možné nebezpečí bylo podle něj jednoznačně absurdní. Třeba když zahrádkář, kterému voda zaplaví zahradu, upozorní na možnost protržení hráze rybníka. Nebo když člověk upozorní na to, že voda z vodovodu divně páchne.

Zpět na výpis novinek