Nahoru

Archiv novinek

Nezákonný konflikt zájmů předsedkyně ČTÚ zůstane i přes Kverulantovu snahu nepotrestán

V lednu 2020 jmenovaná předsedkyně Českého telekomunikačního úřadu Hana Továrková byla v době jmenování a pak ještě tři další měsíce v přímo učebnicovém a nezákonném konfliktu zájmů, protože podnikala nejméně v devíti firmách. Kverulant.org inicioval zahájení přestupkového řízení s Továrkovou. Ochota a schopnost úředníků potrestat arogantní papaláše však tradičně není velká, a proto Kverulant činnost správního orgánu bedlivě sledoval a potrestání urgoval. Marně, úřad řízení zastavil. Kverulant tak vyčerpal všechny legální a rozumné možnosti, jak dosáhnout spravedlnosti a s lítostí nyní tuto kauzu uložil do svého archivu.  Oceňte Kverulantův vytrvalý boj proti papalášům notoricky porušujícím pravidla a začněte ho podporovat alespoň symbolickou měsíční částkou.

fotokoláž: Kverulant.org

V půlce března 2020 Kverulant podal oznámení o spáchání přestupku porušením zákona o střetu zájmů. Ani po dvou měsících mu brněnský magistrát, který má přestupek šetřit, nesdělil výsledek správního řízení. Proto Kverulant urgoval poskytnutí těchto informací. Ochota a schopnost úředníků potrestat arogantní papaláše však tradičně není velká, a tak mu brněnský magistrát na konci května sdělil, že ještě ani nezahájil řízení o přestupku. 

Teprve po druhé urgenci magistrát uvedl, že v srpnu 2020 v dané věci zahájil řízení a nařídil ústní jednání. Ještě v březnu 2021 stále nebylo přestupkové řízení u konce a brněnský magistrát dokázal pouze uskutečnit dvě ústní jednání. V červenci 2021 se Kverulantovi podařilo získat pravomocné rozhodnutí. Magistrát řízení zastavil. Odůvodnění považuje Kverulant za velmi tendenční.

Nejprve správní orgán konstatuje, že Továrková porušila zákon v mnoha bodech. Magistrát v odůvodnění píše, že Továrková k rozhodnému datu 15. prosinec 2019, dále podnikala na živnostenský list, dále byla advokátkou a dále byla statutárním orgánem v pěti společnostech.

Továrková se dokonce ani neobtěžovala v zákonné lhůtě informovat Ministerstvo spravedlnosti, že rozhodný termín pro ukončení veškeré činnosti mimo ČTÚ sice nestihne, ale udělala k tomu všechny potřebné kroky. V odůvodnění zastavení přestupkového řízení se  píše: „Uvedla, že na ČTÚ jí bylo řečeno, že musí všechny funkce ukončit; to i sama věděla. Jen jí nebylo řečeno, že v případě nelze objektivně vše stihnout ve lhůtě, má tuto skutečnost oznámit na Ministerstvo spravedlnosti.“  Dodejme k tomu snad jen, že Továrková vystudovala obor Právo a právní věda na Právnické fakultě Masarykovy univerzity.

Přes vše výše uvedené shledal Magistrát města Brna Hanu Továrkovou nevinnou: „Správní orgán má na základě výše uvedeného za to, že obviněná učinila vše, co po ní bylo možné objektivně požadovat, aby dostála své povinnosti vyplývající z ust. §4 zákona o střetu zájmů.“

Kverulant se svými právníky prozkoumal možnosti podání stížnosti k nadřízenému orgánu. Právníci došli k závěru, že taková stížnost by měla jen téměř nulovou šanci na úspěch.  Kverulant tak vyčerpal všechny legální a rozumné možnosti, jak dosáhnout spravedlnosti a s lítostí tuto kauzu nyní uložil do svého archivu. Další podrobnosti o celé kauze naleznete zde.

Kverulant zdvořile prosí o finanční podporu svého dalšího boje proti konfliktu zájmů vysokých státních úředníků. Věnujte nám každý měsíc 200 korun. Pomozte nám měnit věci k lepšímu. Pomoci můžete i jednorázovým darem. Kverulanta čeká ještě mnoho práce v jiných kauzách a mnoho výdajů za právníky. Můžete ho podpořit i nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Je to jednoduché, zabere vám to jen několik vteřin. A co je nejdůležitější, při nákupu nezaplatíte nic navíc.

Zpět na výpis novinek