Nahoru
Otázky Václava Moravce, pravidelná přehlídka servility
Jana Černochová, Václav Moravec, Lubomír Metnar | zdroj Česká televize
Otázky Václava Moravce, pravidelná přehlídka servility
Twitter

V neděli byla hostem pravidelného pořadu Otázky Václava Moravce současná ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a její předchůdce Lubomír Metnar (ANO). Moderátor veřejnoprávní televize Václav Moravec měl příležitost se obou politiků v živém vysílání zeptat na spoustu věcí. Třeba na pětkrát předražený nákup kulometů za 1,5 miliardy od překupníka nebo na nedávno potvrzenou rekordní pokutu ve výši 550 milionů korun za chyby v tendru na armádní vrtulníky. Václav Moravec se však všem nepříjemným tématům vyhnul a nejprestižnější pořad veřejnoprávní televize i tuto neděli pokračoval v dobře zajetých kolejích servilnosti.

Jana Černochová, Václav Moravec, Lubomír Metnar | zdroj Česká televize

Jana Černochová ujistila jak Lubomíra Metnara, tak Václava Moravce, že Česko má stále ve skladech dost vojenského materiálu, který vlastně nepotřebuje a může jej poslat na Ukrajinu. Pak Černochová poděkovala opozici za spolupráci při přípravě dohody mezi Českem a Spojenými státy o obranné spolupráci (DCA). Metnar uvedl, že se nedomnívá, že by ANO hlasovalo proti této smlouvě, až doputuje do sněmovny. V podobném duchu a za laskavého porozumění moderátora Moravce se odehrálo i povídání o důtce udělené olympionikovi Davidu Svobodovi za jeho relativizaci ruské invaze na Ukrajinu. Černochová udělení důtky hájila a Metnar s ní v podstatě souhlasil: „Já bych se pana Davida Svobody chtěl zastat, ale jeho vyjádření považuji za nešťastné.“

Vysílání tak bylo opět spíše setkáním starých přátel, kteří se mají rádi a kteří si to přišli říct před svátečním nedělním obědem. Václav Moravec tuto selanku rozhodně nerušil nepříjemnými otázkami, které by však redaktor placený z veřejných peněz politikům rozhodně položit měl.

Ještě za ministra Lubomíra Metnara uzavřelo ministerstvo obrany miliardovou smlouvu na dodávku tisícovky pětkrát předražených kulometů MINIMI. Nákup proběhl bez výběrového řízení a kulomety nedodává belgický výrobce, ale jihočeský překupník. V dubnu 2022, tedy za nové ministryně Jany Černochové byl kontrakt s překupníkem rozšířen a cena za kulomety byla navýšena z 1,1 miliardy na 1,5 miliardy. Opět bez soutěže. Kverulant se zeptal ministerstva, zda za to ministerstvo dostane víc kulometů. To mu však ministryně Černochová odmítla sdělit. Už to je dobrý důvod, aby se jí na to vyptal moderátor televize veřejné služby. Aby na odpovědi trval a aby politiky konfrontoval se zjištěnými fakty.

Vysílání tak bylo opět spíše přátelským setkáním starých přátel, kteří se mají rádi a kteří si to přišli říct před svátečním nedělním obědem. Václav Moravec tuto selanku rozhodně nerušil nepříjemnými otázkami, které by však redaktor placený z veřejných peněz politikům rozhodně položit měl.

Dalším okruhem otázek, který měl směřovat zejména na bývalého ministra Metnara je rekordní pokuta 550 milionů korun, kterou v roce 2021 vyměřil ministerstvu obrany Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za chyby v tendru na armádní vrtulníky a kterou nedávno svým rozhodnutím definitivně potvrdil soud. Podle ÚOHS se ministerstvo dopustilo přestupku tím, že v rozporu se zákonem uzavřelo smlouvu na nákup víceúčelových armádních vrtulníků s americkou vládou dříve, než rozhodlo o námitkách italské společnosti Leonardo, která je výrobcem mimo jiné armádních vrtulníků.

Z Václava Moravce se už dávno stal další obhájce systému. Potřebujeme veřejnoprávní televizi, ale nepotřebujeme vyčpělé konformisty a jejich pořady. Aby společnost prospívala, potřebujeme kvalitní zpětnou vazbu. Ale ze strany intelektuálů jsou nyní k dispozici spíše projevy nadřazenosti a svazáckého oportunismu.

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek