Nahoru
Papaláši vrací úder. Soud projedná v jednom dni dvě žaloby na Kverulanta
Ilustrační foto Santiago Candelario | Pixabay
Papaláši vrací úder. Soud projedná v jednom dni dvě žaloby na Kverulanta
Twitter

Kverulant.org usvědčuje rozežrané úředníky a věrolomné politiky již od roku 2009. Papaláši za to na něj podávají nejrůznější žaloby a tak se stalo, že tento týden ve středu čekají Kverulanta hned dva soudy. Žalují ho překupníci předražených kulometů za to, že popsal jejich armádní kšeft za 1,5 miliardy a Všeobecná zdravotní pojišťovna. Ta za to, že odhalil, a nakonec i zarazil velkou trafiku Jaroslava Faltýnka ve VZP. Prosíme pomozte nám zaplatit značné náklady na kvalitní právní zastoupení před soudem.

Ilustrační foto Santiago Candelario | Pixabay

Násobně předražený nákup kulometů za 1,5 miliardy

Ve středu 17. dubna od 11:30 začne u Městského soudu v Praze projednání žaloby, kterou na Kverulanta podala firma CB SERVIS CENTRUM. Jde o kauzu, ve které Ministerstvo obrany uzavřelo několik smluv na dodávku asi tisícovky násobně předražených kulometů MINIMI za 1,5 miliardy. Kulomety nedodává belgický výrobce, ale vesnický překupník CB SERVIS CENTRUM. Přitom napřímo od výrobce nakupuje tyto zbraně například Norsko či Portugalsko. Norsko dokonce dostalo od výrobce cenu 280 tisíc korun za kus. To je více než třikrát levnější než český nákup za 1 milionu za kus.

Kverulant popsal celou tuto kauzu v článku Násobně předražený nákup kulometů za 1,5 miliardy. Překupník z Borku u Českých Budějovic nesl Kverulantova odhalení velmi nelibě a prostřednictvím najaté drahé mezinárodní právní kanceláře ARROW březnu 2023 zaslal Kverulantovi výhružný dopis. Píše se v něm to, co v obvyklých výhružných dopisech, které Kverulant dostává. Pokud Kverulant ve lhůtě tří dnů svůj článek neodstraní, neuveřejní omluvu, bude následovat žaloba, náhrada škody, trestní oznámení… Kverulant se zachoval jako obvykle. Nenechal se vydírat, svůj článek nestáhl a dál pokračuje v odhalování ničemností, které nákup předražených kulometů od překupníka zjevně provázely.

V červnu 2023 byla Kverulantovi Městským soudem v Praze doručena žaloba. Překupník CB SERVIS CENTRUM se v ní dožaduje stažení Kverulantova článku a uveřejnění omluvy. První jednání bylo nařízeno na 17. dubna 2024 v 11:30 hod.  u Městského soudu v Praze, Slezská 9, do místnosti číslo 254.

Faltýnkova trafika ve VZP

Projednáním žaloby od překupníků však Kverulantův „soudný den“ ještě zdaleka neskončí. Na stejný den u stejného soudu je naplánováno projednání další žaloby na něj za to, že o někom „nehezky“ píše. Tohle jednání je nařízeno na 13:00 hodin do místnosti číslo 061.

Jen znalci patrně vědí, že státní Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) má dceřinou společnost Pojišťovna VZP (PVZP), která poskytuje komerční pojištění. Tato dcera získala lobováním Jaroslava Faltýnka (ANO) monopol na pojištění léčebných nákladů cizinců. Šlo o miliardový byznys na úkor běžných komerčních pojišťoven a v rozporu s legislativou EU.

Cílem Kverulanta bylo tento nemravný a nezákonný byznys ukončit. To se mu nakonec podařilo a monopol byl přijetím novely příslušného zákona 12. června 2023 zrušen. To vedlo ke zlevnění pojištění o desítky procent. Podrobnosti naleznete v kauze Kverulant zarazil velkou trafiku Jaroslava Faltýnka. Tím však tato kauza pro Kverulanta neskončila. PVZP podala v létě 2023 na Kverulanta žalobu. Domáhá se stažení této kauzy z Kverulantových stránek.

„Zakleknutí“ na Kverulanta

Na konci ledna 2024 přidala VZP k žalobě ještě zahájení kontroly placení zdravotního pojištění za Kverulantovy zaměstnance za posledních 10 let. Kontrola byla v březnu 2024 dokončena, VZP nic nenašla, a dokonce bude Kverulantovi vracet jeho přeplatek z roku 2015 ve výši 200 korun.

Kverulant se domnívá, že zastavení Faltýnkovy trafiky není jediným důvodem proč na něj největší státní pojišťovna „zaklekla“. Dalším důvodem bylo nejspíš i to, že Kverulant zmapoval, kdo sedí ve správních a dozorčích radách zdravotních pojišťoven. Zjistil, že jsou plné rozežraných politiků a vysokých státních úředníků.

Hrozba

Na první pohled to možná vypadá, že by „pouhé“ stažení článků a uveřejnění omluvy nebylo pro Kverulanta fatální. To však není pravda. Pokud by vyhrál překupník nebo zdravotní pojišťovna plná trafik pro politiky, tak by velmi pravděpodobně následovaly žaloby o náhradu škody ve výši několika milionů korun. Pokud by vyhrál překupník nebo politici z VZP znamenalo by to, že není možné kontrolovat kam jdou miliardy z veřejných rozpočtů.

Duka zažaloval Kverulanta o tři miliony korun

Výše uvedené žalovy nejsou jedinými soudními spory, kterými někdo útočí na možnost provádět veřejnou kontrolu. Kverulant čelí i útokům od mnoha „potrefených hus“ včetně prelátů Katolické církve.

Na sklonku roku 2020 Kverulant odhalil, že kardinál Duka převedl v rozporu s církevním právem na soukromou nadaci Arietinum, kterou založil, majetek církve v hodnotě nejméně čtvrt miliardy korun. V srpnu 2021 pak byly zcizeny další církevní pozemky v hodnotě nejméně 170 milionů korun. V lednu 2022 byly do majetku této privátní nadace vyvedeny lesy za 320 milionů korun. Mimo to byla za Duky vybudována rozsáhlá neprůhledná vlastnická struktura firem, kam byl vyveden další majetek církve. Kverulant popsal všechna svoje zjištění v textu Tunelování církevního majetku.

Církevní představitelé a zejména Duka nesou zveřejnění Kverulantových zjištění velmi nelibě a opakovaně se s ním soudí. V září 2021 doručil soud Kverulantovi Dukovu žalobu, ve které po něm požaduje „peněžní zadostiučinění“ ve výši 3 miliony korun a omluvu. Pokud by Kverulant v této při prohrál, znamenalo by to likvidaci této watchdogové organizace.  Tento soud stále běží.

Prosba o podporu

Prosíme, pomozte nám odrazit odvetné útoky papalášů příspěvkem na zaplacení kvalitní právní obrany.

Vojtěch Razima, ředitel a zakladatel Kverulanta

Twitter
Zpět na výpis novinek