Nahoru
Pavel Blažek podváděl v kauze Diag Human a proto by neměl být ministrem
Fotokoláž: ATEO
Pavel Blažek podváděl v kauze Diag Human a proto by neměl být ministrem

Kverulant.org protestuje, aby se Pavel Blažek z ODS stal znovu ministrem spravedlnosti. Pavel Blažek naprosto selhal jako zástupce státu v kauze Diag Human, lhal a podváděl. Kverulant dnes odeslal dopis všem nově zvoleným zákonodárcům a informoval je o celé Blažkově kauze. Oceňte Kverulantovo úsilí zastavit tuneláře ve státním dresu a podarujete alespoň v symbolickým darem.

Fotokoláž: ATEO

Pavel Blažek, spolu s bývalým náměstkem nejvyšší státní zástupkyně Zdeňkem Koudelkou je jedním z hlavních viníků toho, že se spor se společností Diag Human relativně rozumně nevyřešil již před dvaceti lety. Blažek tehdy jako advokát zastupoval Českou republiku. Ve sporu však nehájil zájmy klienta, ale své a svého kamaráda Radomíra Daňhela. Šlo o to, aby si oba ještě stihli něco přivydělat na chronicky špatně kontrolovaných právních sporech státu, dříve, než bude v červenci 2002 schválen zákon o Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Úzkou vazbu mezi Radomírem Daňhelem a Pavlem Blažkem dokazuje skutečnost, že si v roce 2001 za 7,5 milionu korun společně koupili dům v Brně.

O „přátelství“ Pavla Blažka a Radomíra Daňhela svědčí i policejní razie na radnici Brno střed. Ráno, v pondělí 10. srpna 2020 začala Policie ČR a NCOZ vyšetřovat brněnské politiky ODS kvůli podezření, že kupčili s brněnským majetkem a brali milionové úplatky. Mezi vyšetřovanými jsou mimo jiné i Pavel Blažek, jeho tehdejší náměstek Radomír Daňhel, primátorka Brna Markéta Vaňková i její náměstek Robert Kerndl.

Ale zpět ke kauze Diag Human. Vláda svým usnesením v listopadu 2000 přikázala ministru Fišerovi už tehdy starý spor ukončit. Předtím si nechala zpracovat tři nezávislé právní posudky, které shodně označily pozici státu ve sporu za ztracenou a doporučily co nejrychlejší dohodu tak, aby se zabránilo nárůstu úroků. V té chvíli šlo spor ukončit s náhradou škody dosahující maximálně dvou miliard, nikoliv současných více než 14,5 miliard korun.

Ministr Fišer spor i přes usnesení vlády neukončil a na doporučení Zdeňka Koudelky přizval nového právníka – právě Pavla Blažka – aby zajistil vypracování nového „odborného“ posudku – firmou Radomíra Daňhela. Šlo o společnost DEUP, která nejen sídlila na stejné adrese jako Blažkova kancelář, ale ani se netajila spoluprací s ním. Kverulant za tím vidí příkladný konflikt zájmů a snahu obohatit se na úkor státního rozpočtu.

Pavel Blažek se však tehdy ještě musel vypořádat se skutečností, že už byl k dispozici hotový posudek znalců Kochánka a Luňáka, na kterém se shodly obě strany sporu, a který ministerstvo objednalo a zaplatilo. Proto jako právní zástupce ČR zaslal rozhodčímu senátu v kauze Diag Human dopis, ve kterém jménem státu tvrdil, že Ministerstvo zdravotnictví ČR takový posudek nikdy neobjednalo. Naznačil navíc, že samotné vypracování posudku bylo kriminální aktivitou a vyhrožoval rozhodcům trestním stíháním, pokud by ho použili.

Právě zasláním tohoto dopisu se podle Kverulanta Pavel Blažek dopustil trestného činu podvodu. Pavel Blažek vědomě lhal o podstatných záležitostech sporu s Diag Human a to celé s cílem, aby obohatil sebe a kamaráda z „dvojdomku“. Nový „znalecký posudek“ totiž stál třicetkrát více než původní posudek – a o to šlo. Kverulant se o svůj právní názor na počínání Pavla Blažka podělil s orgány činnými v trestním řízení. Těm se však nepodařilo shromáždit dostatek důkazů a věc nakonec odložili.

Další podrobnosti naleznete v kauze Wanted Pavel Blažek alias Don Pablo.

Pokud si i vy myslíte, že si zasloužíme lepší ministry spravedlnosti, než ty zatížené problematickou minulostí, můžete Kverulanta podpořit. Věnujte nám každý měsíc, jakkoliv malý, za to však pravidelný příspěvek.

Reklama
Reklama

Zpět na výpis novinek