Nahoru
Policie neobjevila důvod k trestnímu řízení ohledně dotací Národní sportovní agentury
Ilustrační foto od 12019 z Pixabay
Policie neobjevila důvod k trestnímu řízení ohledně dotací Národní sportovní agentury
Twitter

Policie České republiky se rozhodla nepokračovat ve vyšetřování čerpání miliardových dotací Národní sportovní agentury (NSA). Podle mluvčího Městského státního zastupitelství v Praze Aleše Cimbaly nebyly nalezeny důvody k zahájení trestního řízení. Tuto informaci přinesla Česká televize.

Ilustrační foto od 12019 z Pixabay

Tunelování

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) převedl na konci roku 2021 na NSA celkem 300 tisíc metrů čtverečních pozemků ve sjezdovém a skokanském areálu v Harrachově. Jednalo se zejména o sjezdové tratě z Čertovy hory a pozemky pod lanovkami.  

NSA s nemovitým majetkem převzala od ÚZSVM i dvě nájemní smlouvy k některým pozemkům. Ty sice NSA neprodloužila, ale nájemci je nadále bezplatně užívali. Vznikla tak škoda ve výši nejméně 555 tisíc korun.

Mnoho dalších pozemků NSA bylo využíváno zcela bez nájemní smlouvy. Šlo o pozemky pod lanovou dráhou, která je celoročně v provozu, o pozemky pod hotelem či pod stánky s občerstvením.

Kverulant.org nevěří, že neinkasování příjmů z pronájmů lukrativních pozemků v Krkonoších je pouhým opomenutím. Naopak je přesvědčen, že jde o cílené tunelování veřejného majetku, a proto na vedení NSA podal trestní oznámení.

Trestní zákon slibuje v § 220, „Porušení povinnosti při správě cizího majetku“, všem, kdo poruší podle zákona jim uloženou nebo smluvně převzatou povinnost opatrovat nebo spravovat cizí majetek a tím jinému způsobí škodu, že budou potrestáni odnětím svobody až na osm let. Na ty, kteří se takového jednání dopustí z hrubé nedbalosti, pamatuje zákon odnětím svobody až na tři léta.

Trestní oznámení

Byly časy, kdy český sport financovaly výnosy z hazardu. Po vytunelování Sazky sport platilo ministerstvo ze státního rozpočtu. Pak, po sérii skandálů, převzala tuto úlohu Národní sportovní agentura (NSA), ale ani ta není tunelování ušetřena. Odhalil to Nejvyšší kontrolní úřad. Šlo o lukrativní pozemky v Harrachově. Kverulant na vedení NSA podal trestní oznámení s podezřením na porušení povinnosti při správě cizího majetku v souvislosti s hospodařením NSA s pozemky v Krkonoších. NKÚ rovněž upozornil na možné pochybení při rozdělování a čerpání dotací určených na podporu sportu, které NSA a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) poskytovaly v letech 2019 až 2022. Celkem šlo o částku 26,5 miliardy korun.

Výsledky vyšetřování

Podle vyrozumění státní zástupkyně JUDr. Jany Nečadové, jež bylo adresováno Kverulant.org, policie zjistila, že NSA v lednu a únoru 2024 zaslala subjektům, které užívaly předmětné pozemky, výzvy k navrácení bezdůvodného obohacení. Na základě těchto výzev obdržela NSA částku ve výši 49 000 Kč od Svazu lyžařů České republiky a částku 1 250 883,50 Kč od Areálu skokanských můstků Harrachov. Veškeré dlužné částky byly uhrazeny, a proto nelze dle policejního orgánu shledat postup NSA v rozporu se zákonem.

Jen administrativní nedostatky

Policie také uvedla, že v oddělení investičních dotací ve sportu byl v prvních letech fungování NSA značný podstav, což vedlo k tomu, že administrace žádostí a vyplácení finančních prostředků byly prioritou, zatímco kontroly závěrečných vyhodnocení jednotlivých akcí byly prováděny až později. Tento postup byl akceptován jak státní zástupkyní, tak pravděpodobně i NKÚ, neboť nebyla podána žádost o přezkum postupu policejního orgánu. Policie tedy údajně neobjevila důvod k zahájení trestního řízení ohledně dotací Národní sportovní agentury. Nabízí se otázka, zda policie postupovala skutečně důkladně.

Pokrytectví politiků ve vedení NSA

Vedení NSA je plné politiků a jejich klientů. Jeden z nich, senátor Jan Sobotka (STAN), člen dozorčí komise Národní sportovní agentury, po vypuknutí skandálu s dotacemi pro Kaderku poskytl Rozhlasu rozhovor. V něm se rozčiloval nad tím, že kontrola udělování dotací je nedostatečná, jako by právě on nebyl za tento stav také zodpovědný. A ještě smutnější na celém rozhovoru bylo to, že redaktor na tuto pokryteckou hru přistoupil. Proto se ani jednou nezeptal na osobní zodpovědnost tohoto vrcholného představitele NSA za špatnou kontrolu.

Prosba o podporu

Většina veřejnosti nemá čas, prostředky, zkušenosti ani vytrvalost se roky věnovat řešení konkrétních problémů ve veřejném zájmu. Vyžaduje to totiž mnoho úsilí a výsledek je navíc nejistý. Právě proto je tu Kverulant.org, který se do takových kauz systematicky pouští již od roku 2009.Prosíme, hlídejte rozežrané úředníky a věrolomné politiky s námi finanční podporou naší práce

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek