Nahoru

Archiv novinek

Policie odložila kauzu nákupu předraženého ojetého pohřebního vozu pro Prahu

Kverulant.org v závěru roku 2020 odhalil, že Správa pražských hřbitovů koupila dva roky starý pohřební automobil Mercedes za cenu vyšší, než byla cena vozu nového. Kverulant proto podal trestní oznámení. Police se Kverulantovým oznámením zabývala, ale nyní věc odložila, protože se jí nepodařilo prokázat spáchání trestného činu. V této kauze Kverulant úspěšný nebyl, ale tunelování veřejných rozpočtů hlídat nepřestane. Pomozte Kverulantovi v boji proti rozežraným papalášům alespoň malým darem.

Kverulant v závěru roku 2020 odhalil, že Správa pražských hřbitovů, příspěvková organizace hlavního města Prahy, podepsala 19. listopadu kupní smlouvu na téměř dva roky starý pohřební automobil Mercedes-Benz E 200. Kupní cena činila přesně 3 387 879 korun. Vůz prodával živnostník Jan Popelář a má najeto 28 tisíc kilometrů. Přitom podobné vozy se v Německu prodávaly o téměř milion korun levněji.

Kverulant si také vyžádal informace od německého úpravce vozidel Mercedes, firmy Kuhlmann-Cars, který se na podobná vozidla specializuje, a zjistil, že již za 3,1 milionu korun by mohla mít Praha zcela nový vůz. Kverulant o problematickém nákupu počátkem prosince informoval vedení pražského magistrátu a chtěl věřit, že nákup bude zastaven. Nestalo se tak. Nákup byl realizován.

Kverulant je přesvědčen, že nákup konkrétního předraženého vozu byl předem domluven s dodavatelem. Na nákup vozu sice hřbitovní správa vypsala výběrové řízení, ale jeho podmínky byly předem „ušity“ pro Jana Popeláře. Této hypotéze také nasvědčuje fakt, že se do soutěže přihlásil jako jediný dodavatel. Proto Kverulant podal počátkem ledna 2021 na vedení hřbitovů trestní oznámení.

Hospodářská kriminálka vyslechla jak šéfa Správy pražských hřbitovů Karla Koblihu, tak dodavatele ojetého pohřebáku Jan Popeláře. Ředitel Správy hřbitovů vypověděl, že na nákup pohřebáku měly od pražského magistrátu 3,5 milionu korun a kdyby je neutratily do konce roku 2020 museli by je magistrátu vrátit. Dodání nového vozu by trvalo rok a koupit ojetý z Německa se báli kvůli homologaci v ČR. Dodavatel ojetého mercedesu Popelář s tím problém neměl. Vozidlo z Německa dovezl a Správě hřbitovů jej přeprodal. A aby se neřeklo, tak na vozidle předělal držáky na rakve. To, že se soutěže účastnil jako jediný, je vlastně jen náhoda.

Zásadní pro posuzování trestnosti výše popsaného jednání je vznik škody Správě pražských hřbitovů. A právě tohle se policistům nepodařilo a tak věc v květnu 2021 věc usnesením odložili.

V této kauze Kverulant úspěšný nebyl, ale tunelování veřejných rozpočtů hlídat nepřestane. Pomozte Kverulantovi v boji proti rozežraným papalášům alespoň malým darem.

Zpět na výpis novinek