Nahoru
Politici za billboardy ve volební kampani do Europarlamentu zatím utratili 14 milionů korun
Nelegální billboard na Pražském okruh D0 16km směr D1 7. srpen 2023, foto: Kverulant.org
Politici za billboardy ve volební kampani do Europarlamentu zatím utratili 14 milionů korun
Twitter

Kolegové z Transparency International průběžně sledují, kolik vydaly jednotlivé strany a hnutí za kampaň do Evropského parlamentu. Sledované subjekty za volby již utratily 51, milionu korun. Téměř třetinu z toho, celkem 14,3 milionu korun už politici vydali za venkovní reklamu, tedy nejčastěji za billboardy. Jistě to však nebude částka konečná. Kverulant proti tomuto zahlcení veřejného prostoru často hloupým vizuálním smogem protestuje.

Nelegální billboard na Pražském okruh D0 16km směr D1 7. srpen 2023, foto: Kverulant.org

Do hodnocení Transparency International (TI) zařadilo všechny kandidující subjekty, které v průzkumu od agentury Ipsos z 19. března 2024 pro web euronews.cz přesáhly hranici 5 %. Hranice odpovídá podmínce se dostat do evropského parlamentu, která je pro Českou republiku právě pěti procentní. Poslední data zveřejnila TIC ve středu 28. května a obsahují data o výdajích k 20. května.

Za volební kampaň zatím nejvíce vydala vládní koalice SPOLU (ODS+TOP 09+KDU-ČSL) a to téměř 15 milionů korun. Více než polovinu z této částky (8,3 milionu korun) použila vládní koalice na to, aby svojí billboardovou kampaní zamořila veřejný prostor.

Na druhém místě v produkci vizuálního smogu je koalice STAČILO! (KSČM+SDSM+ČSNS). Ti na venkovní reklamu vydaly 3 miliony korun. To je 41% ze tatím utracených 7,4 milionu za kampaň.

Třetí příčku v antisoutěži o zahlcování veřejného prostoru obsadili se 1,3 miliony utracenými za venkovní reklamu Piráti. Je to o to bolestnější, že námořní lupiči se zhusta rádi deklarují jako neohrožení bojovníci proti vizuálnímu smogu.

Výše uvedené údaje zdaleka nejsou konečné sumy utracené za venkovní reklamu. Konečné účty budou násobně vyšší. Kverulant bude společně s kolegy s Transparency International tyto položky sledovat a přines o tom zprávu.

Kandovaná lež

Kverulant je už dlouho přesvědčen, že reklama je kandovaná lež. O té politické na billboardech to platí snad bez výjimek. Navíc politici často inzerují na nelegálních nosičích. I proto Kverulant proti venkovní reklamě bojuje již od svého založení v roce 2009. Pomozte nám i vy vyčistit naši zem od vizuálního smogu alespoň malým darem.

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek