Nahoru
Politici za kampaň do eurovoleb utratili téměř 70 milionů
Předvolební billboard ANO Jakub Stadler  MFDNES a LN  Profimedia
Politici za kampaň do eurovoleb utratili téměř 70 milionů
Twitter

Kolegové z Transparency International průběžně sledují, kolik vydaly jednotlivé strany a hnutí za kampaň do Evropského parlamentu. Sledované subjekty za volby již utratily 69 milionu korun. Čtvrtinu z toho, celkem 17,3 milionu korun politici vydali za venkovní reklamu, tedy nejčastěji za billboardy. Na Facebooku inzerovali politici za 2,8 milionu korun. Kverulant proti tomuto zahlcení veřejného prostoru často hloupým vizuálním smogem protestuje.

Předvolební billboard ANO Jakub Stadler  MFDNES a LN  Profimedia

Za volební kampaň zatím nejvíce vydala vládní koalice SPOLU (ODS+TOP 09+KDU-ČSL) a to téměř 17,9 milionů korun. Více než polovinu z této částky (8,9 milionu korun) použila koalice na to, aby svojí billboardovou kampaní okupovala veřejný prostor.

Na druhém místě v produkci vizuálního smogu je koalice STAČILO! (KSČM+SDSM+ČSNS). Ti na venkovní reklamu vydaly 3,6 milionu korun. To je 35 % ze zatím utracených 10 milionu za kampaň.

Třetí příčku v antisoutěži o zahlcování veřejného prostoru obsadila s 1,9 miliony utracenými za venkovní reklamu koalice SPD a TRIKOLORA. Částka, kterou zatím za volby společně vydaly činí 6,5 milionu.

Výše uvedené údaje zdaleka nejsou konečné. Konečné účty budou určitě o dost vyšší. Tak například viditelná billboardová kampaň STAN jistě stála mnohem více než zatím vyúčtovaných 150 tisíc korun. Kverulant bude společně s kolegy s Transparency International tyto položky sledovat a přinese o tom zprávu.

Podle informací Hospodářských novin koalice Přísaha a Motoristé utratila za volební kampaň do Evropského parlamentu kolem 8 milionů korun. Přestože jejich kampaň nebyla nejdražší, dosáhli překvapivého úspěchu, když získali 10,26 procenta hlasů a obsadili třetí místo ve volbách, čímž získali dva mandáty v Evropském parlamentu. Při státním příspěvku za volby ve výši 9,14 jsou „finančními“ vítězi voleb.

Reklama na Facebooku

Dohromady sledované strany a koalice od začátku předvolební kampaně utratily 2,8 milionu korun za placenou reklamu na Facebooku, resp., na sociálních sítích META skrze sledované profily. Nejvíce za placenou reklamu na Facebooku a Instagramu v rámci kampaně utratilo SPOLU s celkovými náklady přes 900 tisíc korun. Nejmenší celkovou částku, a to 150 tisíc korun, vynaložili Piráti.

Do hodnocení Transparency International (TI) zařadilo všechny kandidující subjekty, které v průzkumu od agentury Ipsos z 19. března 2024 pro web euronews.cz přesáhly hranici 5 %. Koalice Přísahy a Motoristů tuto hranici tehdy neprolomila. Stejně jako sociální demokracie, která za volební kampaň zaplatila asi 15 milionů korun a nezískala ani jeden mandát.  Poslední součty zveřejněné TI obsahují data o výdajích k 3.června.

Kandovaná lež

Kverulant je už dlouho přesvědčen, že reklama je kandovaná lež. O té politické na billboardech to platí snad bez výjimek. Navíc politici často inzerují na nelegálních nosičích. I proto Kverulant proti venkovní reklamě bojuje již od svého založení v roce 2009. Pomozte nám i vy vyčistit naši zem od vizuálního smogu alespoň malým darem.

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek