Nahoru
Politici zatím za kampaň do eurovoleb utratili téměř 60 milionů
Billboard před volbami do Evropského parlamentu (EP), Praha, 20.5.2024. Starostové a osobnosti pro Evropu, Danuše Nerudová, Jan Farský. Foto: ČTK / Ruml Miloš
Politici zatím za kampaň do eurovoleb utratili téměř 60 milionů
Twitter

Kolegové z Transparency International průběžně sledují, kolik vydaly jednotlivé strany a hnutí za kampaň do Evropského parlamentu. Sledované subjekty za volby již utratily 57,4 milionu korun. Téměř třetinu z toho, celkem 16,3 milionu korun politici vydali za venkovní reklamu, tedy nejčastěji za billboardy. Jistě to však nebude částka konečná. Kverulant proti tomuto zahlcení veřejného prostoru často hloupým vizuálním smogem protestuje.

Billboard před volbami do Evropského parlamentu (EP), Praha, 20.5.2024. Starostové a osobnosti pro Evropu, Danuše Nerudová, Jan Farský. Foto: ČTK / Ruml Miloš

Za volební kampaň zatím nejvíce vydala vládní koalice SPOLU (ODS+TOP 09+KDU-ČSL) a to téměř 16,5 milionů korun. Více než polovinu z této částky (8,4 milionu korun) použila koalice na to, aby svojí billboardovou kampaní okupovala veřejný prostor.

Na druhém místě v produkci vizuálního smogu je koalice STAČILO! (KSČM+SDSM+ČSNS). Ti na venkovní reklamu vydaly 3,1 milionu korun. To je 37 % ze zatím utracených 8,5 milionu za kampaň.

Třetí příčku v antisoutěži o zahlcování veřejného prostoru obsadila s 1,9 miliony utracenými za venkovní reklamu koalice SPD a TRIKOLORA. Částka, kterou zatím za volby společně vydaly činí 6,3 milionu.

Výše uvedené údaje zdaleka nejsou konečné. Konečné účty budou určitě o dost vyšší. Tak například viditelná billboardová kampaň STAN jistě stála mnohem více než zatím vyúčtovaných 150 tisíc korun. Kverulant bude společně s kolegy s Transparency International tyto položky sledovat a přinese o tom zprávu.

Transparentnost kampaní

Transparency na také základě 7 kritérií vyhodnotila dosavadní transparentnost volebních kampaní. TI přiřazovala známky 1 až 5, jako ve škole. Z hodnocených politických stran a politických hnutí dopadli z hlediska transparentnosti kampaní nejlépe Piráti, kteří si odnáší známku 1,9. Na druhém místě v těsném závěsu se umístili STAN, kteří mají čistou 2. S odstupem na třetím místě je koalice SPOLU, která získala známku 3,4. Na sdílené čtvrté pozici jsou hnutí ANO a koalice STAČILO!, kteří mají shodně 3,6. Hodnocení uzavírá na posledním místě koalice SPD a Trikolora se známkou 3,7.

Do hodnocení Transparency International (TI) zařadilo všechny kandidující subjekty, které v průzkumu od agentury Ipsos z 19. března 2024 pro web euronews.cz přesáhly hranici 5 %. Hranice odpovídá podmínce se dostat do evropského parlamentu, která je pro Českou republiku právě pěti procentní. Poslední součty zveřejněné TI obsahují data o výdajích k 27. května.

Kandovaná lež

Kverulant je už dlouho přesvědčen, že reklama je kandovaná lež. O té politické na billboardech to platí snad bez výjimek. Navíc politici často inzerují na nelegálních nosičích. I proto Kverulant proti venkovní reklamě bojuje již od svého založení v roce 2009. Pomozte nám i vy vyčistit naši zem od vizuálního smogu alespoň malým darem.

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek