Nahoru
Poslanec Bendl si za veřejné peníze beztrestně fiktivně pronajímá kancelář v Rakovníku
Petr Bendl děkuje na svém FB voličům
Poslanec Bendl si za veřejné peníze beztrestně fiktivně pronajímá kancelář v Rakovníku

Kverulant odhalil, že poslanec za ODS Petr Bendl si za peníze poslanecké sněmovny fiktivně pronajímá kancelář v Rakovníku. Kverulant na Bendla podal v srpnu 2022 trestní oznámení pro podvod. To policie nyní bohužel odložila s tím, že Bendl kancelář sice neužívá, ale zákonu to neodporuje. Bendl tedy z této kauzy vyvázl beztrestně, to však neznamená, že Kverulant přestane odhalovat věrolomnost a rozežranost politiků. Oceňte Kverulantovu důslednost a podpořte ho alespoň symbolickým darem. 

Petr Bendl děkuje na svém FB voličům

Poslanci mají nárok na kde co. Vedle platu jim stát proplácí náklady na odbornou literaturu, prezentaci, na dopravu, na ubytování, na odborné a administrativní práce, na osobního asistenta. Poslanci mají nárok na služební vozidlo, úhradu zdravotních služeb a na přiměřeně vybavené kanceláře ve svém volebním obvodu.

Poslanec ODS Petr Bendl, který byl v minulosti také ministrem dopravy nebo zemědělství, má již druhé volební období svoji fiktivní kancelář v centru Rakovníka. Má být přímo v domě, který patří zdejšímu politikovi a advokátovi Jiřímu Černému. Černý je rakovnickým radním za ODS. Ve stejném domě má také svoji advokátní kancelář. Od roku 2021 je rovněž placeným asistentem poslancem Bendla a daňové poplatníky stojí přibližně 35 tisíc korun měsíčně.

I na toto volební období již má Bendl s Černým uzavřenu smlouvu „o nájmu nebytových prostor a vybavení kanceláře poslance v jeho volebním kraji“. Smlouva byla uzavřena na dobu neurčitou a od 21. 10. 2001. Sněmovna mu každý měsíc platí maximální možnou částku, kterou může poslanec na svoji kancelář čerpat. Měsíčně jde o 21 200 korun. Ročně se tak Bendl s Černým mohou podělit o hezkých 254 000 korun.

Kancelář má být na adrese Vysoká ulice 92, Rakovník. To ale znalce místních poměrů dosti překvapuje: „V uvedeném domě jsou kanceláře dvě a jednu užívá JUDr. Černý a druhou má pronajatou JUDr. Špirk. To znamená, že se jedná o podvodnou nájemní smlouvu, neboť pronajmout by mohl JUDr. Černý Ing. Bendlovi pouze stůl v některé ze dvou kanceláří.“ Přitom podle smlouvy z října 2021 mezi Bendlem a Černým má mít Bendl k dispozici velkorysých 100 m2.

Kverulant se do Rakovníka vydal podezření ověřit. Úkolu se ujal ředitel Kverulanta Vojtěch Razima. Ten svoje zjištění z 8. června 2022 popsal takto: „Dnes jsem se byl na adrese Vysoká 92 osobně podívat. Na domě byla cedule s nápisem Poslanecká kancelář Ing. Petr Bendl. Dále cedule tří advokátů. Prošel jsem celý, relativně malý dům a našel jen dvoje označené dveře. V prvním patře zavřené dveře označené JUDr. Petr Hošek a naproti nim pak dveře do kanceláře označené jako JUDr. Michal Špirk a JUDr. Jiří Černý. Zaklepal jsem na tyto dveře, vstoupil a zastavil se hned za dveřmi v jakési jednací místnosti. Po chvilce volání vyšel muž středního věku. Představil jsem se a zeptal se muže, kde naleznu kancelář poslance Bendla. Muž odpověděl, že neví. Na námitku, že jsem přeci v kanceláři doktora Jiřího Černého, asistenta pana poslance Bendla, muž zopakoval, že mi nemůže říct, kde je kancelář pana poslance, a dodal, že je advokát. Na moji otázku, zda je poslanecká kancelář někde jinde v domě, odpověděl, že je advokát a že mi žádné informace sdělovat nebude. Na moji otázku, zda tu Bendlova poslanecká kancelář vůbec je, opět deklaroval, že je advokát a že mi žádné informace sdělovat nebude.“

Poslanecká kancelář v Rakovníku podle smlouvy

  • Pronajímatel přenechává nájemci do užívání sto metrů čtverečních včetně sociálního příslušenství
  • Cena činí 15 tisíc korun měsíčně plus paušální náhrada služeb (úklid, dodávky tepla, vody, odvoz odpadu) ve výši 1000 Kč za měsíc; celková suma však dosahuje 21 200 Kč měsíčně – ještě se připočítává 5200 Kč za užívání vybavení
  • Vybavením nebytových prostor pronajímaným nájemci je: knihovna, komoda na spisy, prosklená skříň, konferenční stolek s radiopřijímačem a reprosoustavou, kancelářský stůl, stůl jednací plus pět židlí, sedací souprava (druhý konferenční stolek, sedací souprava, dvě křesla, rozkládací dvousedačka), skříň s policemi, počítačový stolek a lednice

Trestní oznámení

Kverulant byl přesvědčen, že z výše uvedeného je zřejmé, že Bendl má poslaneckou kancelář v Rakovníku pronajatu pouze fiktivně a dopouští se tak trestného činu podvodu. Zda a jak se s Černým dělí o peníze, které z titulu nájemní smlouvy dostává od nás daňových poplatníků, již Kverulant ponechal ke zjištění orgánům činným v trestním řízení, se kterými se o svá podezření v srpnu 2022 podělil. Na advokáta Černého pak Kverulant podal stížnost na advokátní komoru pro porušování etického kodexu.

Advokát Černý: nebudu dokazovat, že Bendl u mě kancelář má

Kverulant o podvodném jednání Bendla a jeho komplice Černého uveřejnil tiskovou zprávu. Na jejím základě se v srpnu 2022 redaktoři Rakovnického telefonicky kontaktovali Černého. Advokát je ujistil, že poslanecká kancelář v domě skutečně je. Připomněl nicméně, že není důvod, aby on cokoli ukazoval: prokázat pravdivost svých slov musí vždy ten, kdo něco tvrdí – v tomto případě ředitel Kverulanta. A jeho sdělení advokát chápe tak, že je to něco podobného, „jako kdybych já tvrdil, že včera na Aljašce pršelo“: asi také každý nebude bezhlavě věřit. Trvá na tom, že aby prokázal pravdivost svých slov, je na tom, kdo je vyřkl. „Nemůžu přece přijít k soudu, říct, že Holakovský mi dluží milion, a chtít po něm, ať vám nařídí, abyste mi ty peníze zaplatil. Tedy můžu – ale musel bych to dokázat nebo navrhnout důkazy. Tak to prostě chodí. Není přece možné, aby někdo tvrdil, že nad námi není nebe – a pokud si myslíte něco jiného, tak to dokažte vy,“ uvedl Černý k dohadování o existenci poslanecké kanceláře.

Bendl: politická kampaň!

Poslanec Bendl po pár dnech mlčení předvedl obvyklou figuru politiků z devadesátek. Svěřil se novinářům, že dohadování kolem (ne)existence poslanecké kanceláře je „podivná hra“, která jistě nevznikla sama o sobě. „Lidé kteří ji rozehráli (a kteří mají sami problémy se zákonem), staví svá prohlášení na fikcích, kterými zřejmě sledují nějaké své politické cíle. Víc nemám co k tomu dodat,“ uvedl poslanec.

Odložení trestního oznámení

Kverulant byl nemile překvapen, když mu Služba kriminální policie a vyšetřování, odbor hospodářské kriminality na podzim 2022 doručil odložení jeho trestního oznámení. Policie zjistila, že Bendl kancelář sice neužívá, ale zákonu to neodporuje. V závěru vyrozumění jeho pisatel, policejní komisař por. Bc. Libor Jelínek vyjadřuje určitý povzdech nad beztrestností Bendlova jednání:

Prosba o podporu

Václav Havel řekl: „Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl – bez ohledu na to, jak to dopadne.“ Proto bude Kverulant pokračovat. Oceňte Kverulantovu práci a začněte jej podporovat, jakkoliv malým, zato však pravidelným darem.

Zpět na výpis novinek