Nahoru
Poslanec Milan Wenzl se zvolil čestným občanem Prahy 15
Milan Wenzl, zastupitel Prahy 15, poslanec ANO, zvolený do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR ve volbách 8. a 9. října 2021 / ČTK / Štěrba Martin
Poslanec Milan Wenzl se zvolil čestným občanem Prahy 15
Twitter

Praha 15 má nového čestného občana, poslance Milana Wenzla (ANO). Hlasovala pro něj nejtěsnější potřebná většina a rozhodující hlas pro své vlastní ocenění dodal sám bývalý starosta a nynější zastupitel Wenzl. Kverulant.org Wenzla dlouhodobě sleduje a považuje jej za politika, který si rozhodně nezaslouží úctu natož čestné občanství. Kverulant zjistil, že Wenzl je přeborníkem v nechození do práce v souběhu s inkasováním platu a poslaneckých náhrad. A to není jediná ničemnost, na kterou Kverulant Wenzlovi přišel. Kverulant kontroluje věrolomné politiky již od roku 2009, pomozte mu v tom finančním darem.

 

Milan Wenzl, zastupitel Prahy 15, poslanec ANO, zvolený do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR ve volbách 8. a 9. října 2021 / ČTK / Štěrba Martin
Milan Wenzl, zastupitel Prahy 15, poslanec ANO, zvolený do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR ve volbách 8. a 9. října 2021 / ČTK / Štěrba Martin

Volby na Praze 15 sice na podzim 2022 vyhrála opoziční strana Patnáctka náš domov, ale Prahu 15 dál „vede“ stejná „partička“ ODS, ANO a TOP09 jako již dlouhé roky před tím. Novinkou je snad jen to, že tentokrát se tato koalice ještě opírá o hlasy Okamurovy SPD. Předchozí starosta Wenzl byl sice poněkud překvapivě jako lídr ANO po osmi letech odstaven z rady městské části, ale nyní přišla náplast na tuto „bolístku“. Současný starosta Michal Fischer (ODS) ho navrhl na čestné občanství Prahy 15.

Zastupitelé vybírali čestného občana přímo ze svých řad. Nevadilo, že Milan Wenzl už občanem Prahy 15 dávno je. Nevadilo ani, že Wenzla je možno považovat spíše za odpuzující ukázku mizérie současné české politiky.  A konečně nevadilo ani, že aby se Wenzl čestným občanem stal, musel hlasovat sám pro sebe. Ve středu 6.12.2023 byl Milan Wenzl čestným občanem Prahy 15 zvolen nejtěsnější potřebnou většina 16 koaličních zastupitelů (ODS, TOP 09, ANO, NEZ, SPD). Rozhodující hlas pro své vlastní ocenění dodal sám Wenzl.

Jednání zastupitelstva městské části Praha 15 dne 6.12.2023, foto: Lukáš Pertl
Jednání zastupitelstva městské části Praha 15 dne 6.12.2023, foto: Lukáš Pertl

Absentér

Pojďme se podívat kdo to vlastně Milan Wenzl je. Milan Wenzl je skutečným přeborníkem v nechození do práce v souběhu s inkasováním platu a poslaneckých náhrad. Kverulant odhalil, že v době od listopadu 2021 do začátku září 2023 se nezúčastnil ani třetiny jednání. Ze 156 jednacích dnů byl ve sněmovně jen 49krát. Plat ve výši 102 tisíc měsíčně však inkasoval. Stejně jako poslanecké náhrady.

Poslanec Wenzl se po svém zvolení v říjnu 2021 dostavil do Sněmovny jen na první schůzi, která se konala v listopadu téhož roku. Poté onemocněl a léčil se s leukémií. Neúčastnil se ani jednání kontrolního výboru a dvou podvýborů, do kterých se nechal zvolit. I přesto k poslaneckému platu v uplynulém roce čerpal poslanecké náhrady. Podle zjištění kolegů ze Seznam Zpráv byla jejich výše v prvním roce přes 1,7 milionu korun.

Zneužívání poslaneckých náhrad

Wenzl vyčerpal ke svému základnímu platu víceúčelové paušální náhrady na reprezentaci a na dopravu v celkové výši 162 tisíc a 406 tisíc korun. Kromě paušálních náhrad poslanec Wenzl čerpal od Poslanecké sněmovny i peníze na nájemné poslanecké kanceláře, její vybavení a také na asistenty. Za nájemné kanceláře včetně vybavení vyčerpal 343 tisíc korun. Sněmovna mu proplatila také náklady na kancelářský materiál za 27 200 korun, což je mimochodem čerpání v téměř maximální možné výši. V téměř maximální výši Wenzl čerpal i výdaje na asistenty. Sněmovna za ně utratila 557 tisíc korun. Dalších 232 tisíc korun pak vyčerpal na výdaje za odborné a administrativní práce, takzvané „expertovné“.

Za co poslední zmiňovanou náhradu utratil, není možné zjistit. Wenzl na dotazy Seznam zpráv nereagoval a z jeho veřejně dostupné práce v Poslanecké sněmovně to rovněž není možné zjistit. Návrhy zákonů nepředkládal a omlouval se i z výborů, kde se, jak poslanci rádi říkají, odehrává hlavní náplň jejich práce.

Pokus kontaktovat Wenzlova asistenta, bývalého poslance ČSSD Štěpána Stupčuka, jen podtrhl pochyby. Na dotaz, jakou práci pro poslance jako jeho asistent vykonal, reagoval Stupčuk, že nemá čas, neboť pracuje. „Rozumíte česky? Nemám na vás čas,“ dodal podrážděně.

Před komunálními volbami, které se uskutečnily na podzim 2022, se však Wenzl znovu postavil do čela kandidátky hnutí ANO na Praze 15. Tehdy řekl, že už je zdráv a vrací se do práce. Do Poslanecké sněmovny se však ani po volbách nevrátil a dál se omlouval ze zdravotních důvodů.

Kverulant požádal Wenzla o vysvětlení. Zajímalo ho zejména, jak je možné, že nezastupuje svoje voliče na jednání parlamentu, a přesto pobírá poslanecký plat i poslanecké náhrady. Wenzl v  dopise z 9. října 2023 Kverulantovi sdělil, že poslanecký mandát není vázán na chození do sněmovny a že se zasedání účastnil on-line:

„Prodej“ stavebního povolení

Kverulant bývalého starostu Prahy 15 Milana Wenzla velmi dobře zná i z kauzy Korupce na Praze 15. Tento bývalý člen ODS, později ANO uzavřel v roce 2015 s developerem Ekospol smlouvu, kde se píše, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. Obdobnou smlouvu, ale na jiný projekt uzavřel s Ekospolem jeho předchůdce Pavel Klega z ODS. Kverulant to považoval za korupční jednání, na oba podal v roce 2015 trestní oznámení a usiloval o to, aby se touto kauzou policie seriózně zabývala. Bohužel marně. 

Tunel na Praze 15

V roce 2018 Praha 15 chtěla prodat výrazně pod cenou areál bývalé vodárny v hodnotě mnoha desítek milionů napřímo jedinému zájemci, místnímu kmotrovi Aleši Petříšovi. I v této kauze si tehdejší starosta Wenzl střihl roli „záporáka“.  Kverulantovi se sice podařilo zabránit přímému prodeji a donutit radnici prodat areál nejvyšší nabídce ve výběrovém řízení, ale jak se později ukázalo, tak vítězem výběrového řízení se stala nastrčená firma Aleše Petříše. 

Prosba o podporu

Kverulant bude dál vystupovat proti arogantním tunelováním obecního majetku nejen na Praze 15. Pomozte i vy Kverulantovi bojovat proti aroganci notorických papalášů jakkoliv malým, za to však pravidelným darem.

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek