Nahoru
Potvrzení o darech pro naše skvělé dárce
Ilustrační foto: Depositphotos
Potvrzení o darech pro naše skvělé dárce
Twitter

Dokončili jsme rozesílání potvrzení o darech, aby 2 260 našich skvělých dárců mohlo za rok 2023 zaplatit o něco menší daň z příjmu. Potvrzení jsme posílali večer v úterý 9. ledna prostřednictvím aplikace darujme.cz. Pokud jej přesto nemáte, prosíme dejte nám vědět na [email protected] a my vám zašleme potvrzení „ručně“. Velmi děkujeme, že s námi hlídáte zkorumpované politiky a rozežrané úředníky.

Ilustrační foto: Depositphotos

Díky našim dárcům by rok 2023 pro Kverulanta již čtrnáctým rokem nepřetržité činnosti. Byl to rok úspěšný. Kverulant dokončil 8 kauz s průměrnou úspěšností 65 %. Kverulant v roce 2023 dokončil 8 kauz. Jedna kauza dokončená v tomto roce trvala v průměru 64 měsíců.  Za posledních 10 let Kverulant dokončil 61 kauz. Jedna taková kauza trvala v průměru 42 měsíců. Kverulant se od svého založení v roce 2009 do konce roku 2023 věnoval 105 kauzám a dokončil jich celkem 66. Za posledních 10 let činila průměrná úspěšnost 73 %.

U tří kauz se podařilo téměř zcela dosáhnout splnění cílů, jinde nebyl úspěch zcela jednoznačný. Průměrná úspěšnost byla 65 %. O jednoznačný úspěch šlo v kauze, ve které hasiči z celé republiky nutily veřejnost, aby se za velké peníze připojovala jen na dozorové pulty jediné „spřátelené“ firmy. Kverulant tento nezákonný monopol rozbil.

Druhým zásadním úspěchem bylo zrušení nákupu pěti předražených vyprošťovacích vozidel pro státní hmotné rezervy za 100 milionů korun. Šlo o kšeft ministra vnitra Rakušana a ten překažení svého „obchodu“ nesl velmi nelibě a Kverulantovi vyhrožoval žalobou. Tu však Rakušan a ani ministerstvo vnitra nepodalo.

Třetím úspěchem byla redukce papalášských retardérů z Prahy 5, z v ulice Na Hřebenkách. Tam bylo za 24,5 milionu korun z kapes daňových poplatníků už v roce 2010 vybudováno v úseku 431 metrů sedm velkých retardérů. Nestalo se tak ve veřejném zájmu, ale pro klid miliardáře Marka Dospivy, který si tam koupil vilu. Od té doby Kverulant usiloval o redukci těchto retardérů a v listopadu 2023 se to konečně povedlo. Ve čtvrtek 2. listopadu 2023 byly odstraněny tři přejezdové zpomalovací prahy, dva byly nahrazeny přejezdovými polštáři a u zbylých prahů byly prodlouženy nájezdové hrany.

Našly se i kauzy, kde jsme moc úspěšní nebyli. Bylo to dvě kauzy kde byli politici v jasném konfliktu zájmů na který však neupozornili a podle Kverulanta tak spáchali přestupek. V obou případech však přes veškeré Kverulantovou úsilí nebyl nikdo potrestán. Naprosto bez sebemenšího postihu tak vyvázla Hana Marvanová za  hlasování ve prospěch sponzora STANu za který kandidovala i Petr Hladík za hlasování ve prospěch svého „přítele“.  Přesto Kverulant věří, že i tyto dvě kauzy měly určitý pozitivní dopad.

Kverulantovy stránky byly navštíveny v 5,3 milionech případů. Na sociálních sítích Kverulanta sledovalo téměř 22 tisíc uživatelů. Kverulant vydal 29 tiskových zpráv a ty měly 848 relevantních mediálních výstupů. Náklady na jednu kauzu činily 238 tisíc korun. Kverulant od dárců získal 3,8 milionu korun. Z toho 72 % bylo od drobných dárců. Pro Kverulant pracovalo 7 lidí. Mzdové náklady činily 55 %. Náklady na právníky byly 19 %. Další podrobnosti naleznete v Kverulantově výroční zprávě za rok 2023.

Vojtěch Razima, ředitel a zakladatel Kverulant.org

Twitter
Zpět na výpis novinek