Nahoru
„Používejte demokracii, nebo o ni přijdete“
Frank Zappa na tiskové konferenci v Praze 21. 1. 1990 Foto: ČTK / Prokop Ivan
„Používejte demokracii, nebo o ni přijdete“
Twitter

Dnes a zítra proběhnou volby do Evropského parlamentu.  Frank Zappa řekl: „Používejte demokracii, nebo o ni přijdete.” Českou republiku sice v Evropském parlamentu zastupuje jen 21 poslanců z celkových 720, ale každý hlas se počítá. Platí totiž, že z milimetrů jsou metry a z kapek řeky. Proto vás prosíme, běžte k volbám.

Frank Zappa na tiskové konferenci v Praze 21. 1. 1990 Foto: ČTK / Prokop Ivan

Evropský parlament má významnou roli v rozhodování o záležitostech, které se nás všech významně dotýkají a budou dotýkat. Bude rozhodovat o pokračování green dealu, o zachování či pokračování práva veta pro malé členské státy EU, o svobodě projevu či o nejrůznějších regulacích trhu. Bude se rozhodovat i o naší budoucnosti. Volby jsou příležitostí vyjádřit svůj názor a ovlivnit budoucí směřování Evropské unie.

Každý hlas má svou váhu, i když se to na první pohled nemusí zdát. Pokud se k volbám dostaví dost lidí, kteří chtějí prosazovat české zájmy a hodnoty, můžeme mít v europarlamentu silný mandát. Naopak nízká volební účast může vést k tomu, že o nás budou rozhodovat jiní bez ohledu na naše potřeby a náš názor v EU nebude brán dost vážně.

Určitě vám neporadíme, koho máte volit. Pokud se o politiku moc nezajímáte a nevíte koho volit, pak se zkuste zeptat na doporučení někoho koho si vážíte a poslechnout si jeho argumenty.

Prosíme vás, abyste šli k volbám. Demokracie stojí na aktivní účasti občanů, jinak riskujeme, že o ní přijdeme. Využijme svého práva volit a ovlivněme budoucnost Evropy i naší země. Co si nerozhodneme sami, rozhodnou za nás jiní.

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek