Nahoru
Pražská TSK údajně neví, kolik úředníků pro ni pracovalo
Pražská TSK údajně neví, kolik úředníků pro ni pracovalo

Technická správa komunikací Praha (TSK) se přestěhovala do nových luxusních kanceláří v centru města. Důvodem stěhování jsou prý „nedostatečné kapacity stávajících prostor“. Přesto TSK nyní Kverulantovi napsala, že mu nemůže sdělit kolik úředníků v TSK pracuje, přestože podal zákonnou žádost o informace. TSK prý neví, kolik úředníků pro ni pracuje. Kverulant se s tím odmítá smířit a podal na TSK stížnost za ignorování zákona. Pomozte Kverulantovi kontrolovat věrolomné politiky a rozežrané úředníky alespoň symbolickým darem.

Kverulant po čase opět mapuje počty úředníků, ceny pronájmů kancelářských budov a náklady na úklid ve veřejné správě. Dle zákona se již na tyto informace dotázal téměř stovky institucí a již obdržel většinu odpovědí. Některé jsou dosti kuriózní. Městská část Praha 4 odmítá poskytnout informaci za kolik uklízí ve svých budovách, prý je to v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Technická správa komunikací Praha neví, kolik úředníků pro něj pracovalo v jednotlivých budovách posledních pět let.

Státní a veřejná správa si pronajímá nebo vlastní celou řadu budov. V těchto budovách probíhá úklid. Kverulant by nebyl kverulantem, kdyby si myslel, že někde není pronájem kanceláří či úklid předražený a jeho zadávání není spojeno s korupcí. Jedním ze způsobů, jak odhalit předražené smlouvy je porovnat mezi sebou náklady na pronájem a úklid na jednoho úředníka. Proto se Kverulant nedávno na tyto parametry zeptal 89 institucí. Většina z nich již odpověděla na všechny otázky. Ne tak Technická správa komunikací.

TSK Kverulantovi dopisem sdělila, že na jeho žádost, kolik zaměstnanců pracuje v jednotlivých budovách úřadu odpovědět nemůže. Nezná prý totiž odpověď: K dotazu č. 5) informaci neposkytujeme, neboť TSK nedisponuje evidencí počtu zaměstnanců ve vztahu k jednotlivým budovám za požadované období. TSK není dle platné právní úpravy ani smluvních vztahů povinna takovou evidenci vést.“ Kverulant se s tímto přístupem odmítá smířit a podal proti neposkytnutí informací stížnost.

Kuriozní na celé věci je i to, že TSK nedávno čelila kritice za to, že se přestěhovala do nových luxusních kanceláří v centru města. Původně TSK, dceřiná společnost magistrátu, sídlila v budově, která patří magistrátu. Lukrativní kanceláře jsou ve zbrusu novém Centru Stromovka. Kritice se TSK bránila tím, že „Důvodem stěhování jsou nevyhovující a nedostatečné kapacity stávajících prostor.“ Nabízí se otázka, zda stěhování vůbec předcházela alespoň nějaká analýza, když TSK neví, kolik úředníků pro ni pracuje.

Kverulant.org je obecně prospěšnou společností, jež se v rámci své činnosti dlouhodobě zaměřuje na prosazování hospodárnosti při nakládání s veřejnými statky a činí tak často prostřednictvím porovnávání dat získaných na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Z Kverulantovi více než dvanáctileté zkušenosti z obdobnými dotazy vyplývá, že poskytnutí informací, o které žádá, je zcela běžné. Nelze uvěřit, že by je TSK neměla k dispozici nebo je nedokázala snadno sestavit z evidencí, které je ze zákona povinna vést. A to zejména z požární evidence, z evidence BOZP. Navíc podle zákoníku práce musí pracovní smlouva obsahovat místo výkonu práce. Vymýšlení absurdních důvodů pro utajení běžných informací je pro Kverulanta dobrým vodítkem, kam zaměřit svoji pozornost.

Kverulant poprvé zmapoval ceny úklidu ve státní správě v roce 2011. V letech 2014 a 2017 svoje dotazy zopakoval. V letech 2009 a 2010 činila roční průměrná cena úklidu 253 Kč za metr čtvereční. V letech 2011, 2012 a 2013 poklesla cena na 170 Kč. V letech 2014, 2015 a 2016 už to bylo jen 144 za rok a metr čtvereční. To představuje u 42, tehdy sledovaných institucí celkovou tříletou úsporu téměř 100 milionů korun. Kverulant je hrdý, že i touto kauzou významně přispěl k omezení plýtvání ve státní správě. Kverulant však nespí na vavřínech a proto letos na jaře poptal informace o úklidu a pronájmu kancelářských budov za posledních pět let. Pomozte Kverulantovi dokončit tuto novou kauzou alespoň symbolickým darem.

Zpět na výpis novinek