Nahoru
Praha na základě auditů v kauze Dozimetr konečně podala trestní oznámení
Praha dopravní podnik Profimedia
Praha na základě auditů v kauze Dozimetr konečně podala trestní oznámení
Twitter

Přestože k zatýkání v kauze Dozimetr došlo již před dvěma roky a přestože dva ze zadaných auditů v dopravním podniku má Praha k dispozici již nejméně od března tohoto roku, tak teprve dnes podala na jejich základě trestní oznámení. Audity ukazují na to, že byly některé zakázky předražené, že firma nevýhodně vynakládala finanční prostředky a že v ní byla korupce. ČTK to dnes sdělil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Kverulant je přesvědčen, že kdyby se o audity opakovaně nezajímal, tak by pražští politici vše zametli pod koberec. Politiky je třeba kontrolovat neustále, a to Kverulant dělá už od roku 2009. Kontrolujte je s námi finanční podporou našeho úsilí.

Praha dopravní podnik Profimedia

V ranních hodinách 15. června 2022 proběhlo na Pražském magistrátu a v Dopravních podnicích (DPP) rozsáhlé zatýkání v kauze Dozimetr. Politici, kteří tehdy zůstali na svobodě, údajně nechápali, jak je možné, že korupce tak prorostla vedením města a dopravního podniku. Slibovali, že zadají provedení hloubkových auditů, které odhalí vady systému a zabrání tomu, aby se situace opakovala.

Kverulant opakovaně žádal o zveřejnění těchto auditů. V březnu 2024 a znovu v červnu 2024 se obrátil na magistrát s žádostí o poskytnutí kopií auditů dle zákona o svobodném přístupu k informacím. Magistrát však tyto žádosti opakovaně zamítal s odůvodněním, že audity jsou buď tajné, nebo ještě nejsou dokončené.

Z pěti zadaných auditů byly podle informací z dubna 2024 hotové pouze dva. Tyto audity se týkaly předraženého nákupu obrazovek pro DPP a kontroverzního prodeje pozemků u stanice metra Palmovka. Právě na základě těchto auditů nyní podal magistrát trestní oznámení.  

Další tři audity, včetně rozsáhlého “velkého auditu” zakázek a majetkových transakcí DPP za období 2014 až 2022, jsou stále ještě rozpracované nebo ještě nezadané.

Magistrát Kverulantovi žádné audity neposkytl a argumentoval, že zveřejnění auditů by mohlo ohrozit probíhající rozhodovací procesy a přinést riziko zneužití informací. Kverulant však s tímto zdůvodněním nesouhlasil, a podal proti neposkytnutí informací odvolání. Apeloval na politiky, aby věc nezametali pod koberec. Kverulant je přesvědčen, že kdyby se o audity opakovaně nezajímal, tak by pražští politici předmětné trestní oznámení nepodali.

Prosba o podporu

Politiky je třeba kontrolovat neustále, a to Kverulant dělá už od roku 2009. Kontrolujte je s námi finanční podporou našeho úsilí.

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek