Nahoru
Praha vybere na modrých zónách ročně téměř miliardu korun
Praha vybere na modrých zónách ročně téměř miliardu korun

Politici z Magistrátu tvrdí, že modré zóny jsou v Praze proto, aby měli místní kde parkovat a že peníze používají ve prospěch motoristů. Politici však často lžou a občas i kradou. Proto se Kverulant nedávno podle zákona o svobodném přístupu k informacím zeptal magistrátu, kolik na parkovném vybral za jednotlivé roky a kolik peněz zůstalo za nehty provozovatelům parkovacích automatů a kolik hochům z MPLA s.r.o., kteří pro magistrát vybírají peníze prostřednictvím mobilní aplikace. Nyní Kverulantovi přišla odpověď. Magistrát prý neví, kolik těmto firmám zaplatil. Kverulant se s tím odmítá smířit a podává proti zatajování důležitých informací stížnost. Pokud si i vy myslíte, že politiky je třeba důsledně kontrolovat, podpořte Kverulanta alespoň symbolickým darem.

Praha pokrývá placenými parkovacími zónami nejméně 30% svého území. Pro srovnání ve Vídni je to 20%. V Berlíně, v Budapešti, Varšavě a Mnichově je to jen 10%. I proto Praha na parkovném vybírá téměř miliardu korun ročně. Celková výše příjmů za rok 2021 činila 918 milionů korun, z toho prostřednictvím mobilní aplikace 301 milionů korun. Do parkovacích automatů řidiči nasypali 267 milionů a prodej rezidentních karet vynesl 350 milionů.

Kverulant nedávno zaslal magistrátu žádost o poskytnutí informací s cílem zjistit jaká byla odměna pro majitele parkovacích automatů a provozovatele mobilní aplikace prostřednictvím které se parkovné platí. Kverulant žádal i o kopie předmětných smluv. Kverulanta samozřejmě zajímalo i to, jak magistrát tyto firmy vybral. Magistrát mu nyní odpověděl, že se „požadované informace nevztahují k působnosti Magistrátu hl. m. Prahy, a proto se žádost odkládá. Požadované informace se týkají věcné působnosti Technické správy komunikací hl. m. Prahy, a. s., která je správcem zón placeného stání na území hl. m. Prahy. Magistrát hl. m. Prahy tyto informace nesleduje.“ Kverulant se s tímto nezákonným postupem odmítá smířit a podává proti zatajování důležitých informací stížnost. Z opatrnosti však také zasílá i dotaz na Technickou zprávu komunikací.

Až Kverulant požadované informace konečně dostane, pečlivě je vyhodnotí a své závěry uveřejní na svých stránkách a prostřednictvím newsletteru. Pokud tuto zprávu nechcete propásnout napište si o ni! Buďte informováni o Kverulantově boji proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům. 

Zpět na výpis novinek