Nahoru
Premiér Fiala by měl odvolat ministra spravedlnosti Pavla Blažka
Petr Fiala a Pavel Blažek | Poslanecká Sněmovna 28.2.2023 Rozprava o potvrzení trvání stavu legislativní nouze | foto: CNC / Renata Matějková
Premiér Fiala by měl odvolat ministra spravedlnosti Pavla Blažka
Twitter

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) by měl konečně zbavit funkce ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Důvodem je setrvalý střet zájmů šéfa resortu spravedlnosti a zejména jeho aktivní vměšování se do živé kauzy týkající se brněnského případu kupčení s městskými byty, známého pod názvem policejního spisu jako „Stoka“. V ní figurují členové místní stranické buňky ODS a také sám ministr v roli prověřovaného. Pokud si i vy myslíte, že čelní představitel justice v Česku nesmí být spojován s korupčními kauzami, podpořte Kverulanta alespoň symbolickým darem.

Petr Fiala a Pavel Blažek | Poslanecká Sněmovna 28.2.2023 Rozprava o potvrzení trvání stavu legislativní nouze | foto: CNC / Renata Matějková

Ministr spravedlnosti Blažek by měl být odvolán, protože již počtvrté požadoval od žalobců další informace ze živé kauzy. Do té jsou zapleteni nejen jeho spolustraníci, ale i on sám. Táhnoucí se kauza se týká manipulací s brněnskými městskými byty. Část nemovitostí měla končit u některých vlivných politiků a jejich klientů za úplatek. Loni policisté zasahovali u předsedy bytové komise Otakara Bradáče (ODS) a mezi prošetřovanými je i sám Blažek.

Ministr spravedlnosti podal za celou dobu, kdy je ve funkci, ve všech případech po celé republice celkem devět žádostí o informace. A čtyři z nich se týkají výhradně té bytové kauzy, v níž je sám podezřelý. A to během pouhých tří týdnů. Blažek má eminentní zájem na údajích ze živé kauzy, která se ho samotného týká. Žalobci to právem vnímají jako nátlak.  Podrobnosti naleznete v pořadu Vinohradská 12 ze čtvrtka 2. února 2023.

„Pavel Blažek tomuto konkrétnímu případu věnuje nebývalou pozornost i na svém twitterovém účtu, kde pro změnu neváhá útočit na orgány činné v trestním řízení, novináře a občanskou společnost. Toto si politik ve veřejné funkci nesmí dovolit a takové chování nemá být tolerováno,“ sdělil David Kotora, vedoucí komunikace Transparency International. Tato nevládní protikorupční organizace se nyní otevřeným dopisem obrací na předsedu vlády Fialu s výzvou k odvolání Blažka z funkce a Kverulant se k této výzvě připojuje.

Na odvolání Blažka to však nevypadá. Podle Fialy jednal jako ministr spravedlnosti v souladu se zákonem, a nemohlo tak prý docházet k ovlivňování kauz „Pan ministr dělá to, co má dělat jako ministr spravedlnosti. A i co dělat musí. Sám na vládě dnes požádal, aby mohl svůj postup vysvětlit,“ uvedl ve středu premiér. A dodal: „K žádnému ovlivňování kauz nedochází a docházet nemůže. Dotazy, které kladl ministr Blažek, se netýkaly ani členů ODS. Jedná proto v souladu se zákonem i povinnostmi ministra spravedlnosti.“

Ředitel Kverulanta Vojtěch Razima k tomu uvádí: „Politici reprezentující současnou vládní koalici během kampaně před sněmovními volbami 2021 deklarovali „Změnu“, která měla přinést řešení související mimo jiné se střetem zájmů expremiéra Andreje Babiše (ANO) a prohlubující se privatizací veřejného zájmu ze strany hnutí ANO či snahu o navrácení politické integrity do stojatého a bahnitého rybníku české politiky. To se však neděje a setrvávání Blažka ve funkci je toho smutným důkazem.

Dopis TI premiérovi není první výzvou proti vládnímu působení Pavla Blažka známého též pod přezdívkou Don Pavlo. Už před jmenováním Blažka v prosinci 2021odeslaly obecně prospěšná společnost Kverulant.org a Nadační fond proti korupci tehdy jen designovanému premiérovi Petrovi Fialovi otevřený dopis, ve kterém protestovaly proti nominaci Pavla Blažka na ministra spravedlnosti. Připomínaly nejen Blažkovo angažmá v kauze Stoka ale i v kauze Diag Human.

Prosba o podporu

Všechny vlády je třeba kontrolovat a přesně to Kverulant dělá už od roku 2009. Podpořte jej v tom, jakkoliv malým, za to však pravidelným darem.

Twitter
Zpět na výpis novinek