Nahoru
Přes jeho úřad šly dotace Agrofertu, dnes končí
Martin Šebestyán foto SZIF
Přes jeho úřad šly dotace Agrofertu, dnes končí

Ve funkci ředitele Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) dnes končí Martin Šebestyán. Právě Šebestyán vyplácel zemědělské dotace holdingu Agrofert v rozporu se zákonem o střetu zájmů. Kverulant to považuje za důležitý krok v procesu deagrofertizace. Jde však o krok, který zdaleka nebude stačit. Koncern Agrofert by měl vrátit dotace ve výši až 4,5 miliardy korun. V červnu to v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Proto se Kverulant zeptal Nekuly, jak je s vymáháním daleko a zjistil, že ministr neudělal vůbec nic. Pokud si i vy myslíte, že politiky je třeba neustále konfrontovat s jejich sliby můžete Kverulanta podpořit alespoň malým darem.

Martin Šebestyán foto SZIF

O konci Martina Šebestyána se mluvilo už při nástupu nové Fialovy vlády, která hovořila o potřebě „deagrofertizace“. Končící ředitel čelil kritice, že při vyplácení zemědělských dotací a sporu kolem střetu zájmů vystupoval SZIF ve prospěch bývalého premiéra Andreje Babiše a jím nepřímo ovládaného zemědělského holdingu Agrofert.

Státní zemědělský a intervenční fond původně uváděl, že se neřídí rozpočtovými pravidly a omezení vyplývající ze střetu zájmů se na něj nevztahují. Nový ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) se původně Šebestyána zastával a prohlašoval, že v něj má důvěru. Je třeba také připomenout, že Nekula se s ředitelem Šebestyánem dobře zná. V letech 2015 až 2018 byl nynější lidovecký ministr předsedou představenstva Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu, což je sesterská dotační instituce z resortu zemědělství.

Kverulant považuje konec Šebestyána v čele fondu za důležitý krok v procesu deagrofertizace. Jde však o krok, který zdaleka nebude stačit. Velmi důležité bude kdo nastoupí na jeho místo. Proto bude Kverulant personální obsazení SZIF velmi pečlivě sledovat. Navíc konflikt zájmů Andreje Babiše ještě neskončil.  Babiš je znovu poslancem, a proto by neměl ani vlastnit média. Navíc pokud se Andrej Babiš stane prezidentem republiky, bude agrofertizace ČR pokračovat. Zákon o střetu zájmu se totiž na prezidenta nevztahuje.

Babiš přestal být předsedou vlády

Jmenováním Fialovy vlády v prosinci 2021 přestal být Babiš premiérem a skončilo tak embargo na čerpání dotací pro Agrofert. Babišovým odchodem z vlády by však příběh o jeho dotačním konfliktu zájmů neměl skončit. Především by měl Babiš vrátit všechny dotace které evidentně neoprávněně čerpal od ledna roku 2014, kdy se stal ministrem financí, do prosince 2021, kdy přestal být předsedou vlády. Kverulant k tomu dopisem premiérovi Fialovi v lednu 2022 vyzval vládu. Připomněl jí také, že Babišovy firmy neměly být dodavateli státu. V teprve červnu 2022 se Kverulant konečně dočkal reakce. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) prohlásil, že Agrofert by měl vracet státu a Evropské unii dotace ve výši až 4,5 miliardy Kč.

fotokoláž Kverulant.org

K částce 4,5 miliardy došli Nekulovy podřízení údajně tak, že podle výročních zpráv koncernu Agrofert vytvořili seznam subjektů, které jsou součástí tohoto koncernu za jednotlivé roky. Následně byl tento seznam spárován s platbami poskytovanými Fondem těmto subjektům, čímž byla získána celková částka, která jim byla vyplacena. Jde tedy o dotace ze žádostí podaných po 1.7.2017 kdy začal platit zákon o střetu zájmů.

Ministr Nekola slibuje: budeme po Babišovi vymáhat 4,5 miliardy korun

Ministr Nekula v České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce v neděli 19. června 2022 prohlásil, že jemu podřízený Státní zemědělský a intervenční fond (SZIF) vyzve Agrofert k vrácení dotací ve výši 4,5 miliardy korun.

Po měsíci se Kverulant zeptal na SZIF jak je s vymáhání neopraveně vyplacených žádostí daleko. Z odpovědi SZIF vyplývá, že neudělal vůbec nic.

Kverulant položil stejné otázky i přímo Nekolově Ministerstvu zemědělství. Odpověď přišla počátkem srpna 2022. Výsledek je stejný, Nekola neudělal vůbec nic. Na otázku, kterých subjektů z koncernu Agrofert, respektive svěřenských fondů Andreje Babiše se případné vymáhání týká, odpověděl Nekulův resort, že k tomuto bodu „nemá doposud ministerstvo žádné informace“. A na otázku, zda již byl vůči subjektům z koncernu Agrofert, respektive svěřenských fondů Andreje Babiše vznesen požadavek na vrácení dotace, odpověděla ministrova kancelář, že „ministerstvem nebyl doposud vůči subjektům z koncernu Agrofert vznesen požadavek na vrácení dotace“.

Pokuta pro ČR za špatně vyplacené zemědělské dotace

Evropská komise v létě 2022 uložila Česku pokutu více než 82 milionů korun za chyby v zemědělských dotacích. Součástí je i sankce za Babišův střet zájmů. Za toto konkrétní pochybení má Česká republika zaplatit zhruba 1,1 milionu korun.

Audit k Babišově střetu zájmů se v Česku uskutečnil na začátku roku 2019. Bývalý premiér dlouhodobě pochybení odmítá. SZFI kvůli auditu pozastavil dotace dceřiných společností Agrofertu za zhruba půl miliardy korun.

To však není vše. Ve střetu zájmů je Babiš nadále jako poslanec. Zákon totiž členům zákonodárných sborů sice nezakazuje podnikat, ale zapovídá jim vlastnit velké mediální domy, provozovat rozhlasové a televizní vysílání či vydávat periodický tisk. V Babišově případě je to obzvlášť tristní konflikt. Babiš jako majitel vydavatelského domu Mafra, jej úkoluje ve své prezidentské kampani.

Babiš vlastní média

Andrej Babiš agrofertizoval veřejnou správu dlouhých osm let. Příkladem takové agrofertizace je právě kauza týkající se jeho vlastnictví médií. V srpnu 2018 podali kolegové z Transparecy International podnět ohledně obcházení zákona o střetu zájmů v souvislosti s vlastnictvím médií. Příslušným orgánem k projednání tohoto přestupku byl na základě trvalého bydliště Andreje Babiše Městský úřad v Černošicích. Ten také začal věc projednávat a v lednu 2019 rozhodl. Rozhodnutí černošického úřadu nebylo veřejné, ale deník Právo přišel s informací, že Babiš byl uznán vinným a dostal pokutu 200 tisíc Kč.

Andrej Babiš se odvolal a Černošice případ předaly vyšší instanci, Středočeskému kraji. Středočeský kraj následně vrátil Černošicím případ k novému projednání. Černošice o věci znovu rozhodly 2. srpna 2019 v neprospěch Babiše.  Věc se přesunula zpět ke Středočeskému kraji, který na konci září 2019 zastavil řízení a pravomocně tak rozhodl o nevině Andreje Babiše. Postup však budí silné pochyby, mimo jiné kvůli tehdejšímu politickému obsazení Středočeského kraje. Středočeský kraj byl tehdy řízen hejtmankou Jaroslavou Jermanovou Pokornou z hnutí ANO.

Jaroslav Faltýnek, Andrej Babiš, Jaroslava Jermanová, foto ČTK

Proveďme deagrofertizeci

Pokud nebudeme konflikt zájmů Andreje Babiše řešit, existuje nebezpečí, že si nás koupí všechny:

Prosba o podporu

Kverulant bude ve svém úsilí za deagrofertizaci pokračovat. Oceňte Kverulantovu práci, jakkoliv malým, za to však pravidelným darem.

Zpět na výpis novinek