Nahoru
Prezident NKÚ byl dvakrát na dovolené v Peru za peníze daňových poplatníků
fotokoláž Kverulant.org
Prezident NKÚ byl dvakrát na dovolené v Peru za peníze daňových poplatníků

Před časem vyšlo najevo, že prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miroslav Kala vedl v roce 2019 parlamentní výlet na Machu Picchu. Kverulant.org pochyboval, že by šlo o ojedinělý výstřelek, a proto se nedávno zeptal NKÚ, kde všude jeho šéfové byli a kolik nás to stálo. Odhalil, že prezident Kala byl v Peru ještě také v roce 2017.  Pomozte Kverulantovi zastavovat papalášskou rozežranost a podarujte ho alespoň symbolickým příspěvkem.

fotokoláž Kverulant.org

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miroslav Kala poprvé navštívil Peru za peníze daňových poplatníků v prosinci 2017. Právě prosinec je na návštěvu Peru velmi vhodný. Peru se nachází na jižní polokouli a v prosinci tam začíná jaro. Průměrná teplota v Limě je v prosinci 21,3 °C  . Cestu a pobyt zaplatil svému šéfovi Nejvyšší kontrolní úřad a stálo ho to 108 307 korun. Kala svůj výlet deklaroval jako služební cestu. Bylo totiž potřeba si zaletět do Limy a oslavit tam 40. výročí podpisu Limské deklarace. A aby se panu prezidentovi v cizině nestýskalo, vzal s sebou i svého poradce Jana Kinštu. Ten také z cesty vypracoval jednostránkovou zprávu. Za to, aby mohl jet poradce pana Kaly, zaplatil NKÚ dalších 98 153 korun. A protože se daňový poplatník nijak nebránil, přidal NKÚ oběma výletníkům na cestu ještě kapesné a stravné. Kala dostal 15,5 tisíce a poradce Kinšt 5 tisíc. Inu, šéf je šéf a poradce je jen poradce. Velkou vadou na kráse tohoto exotického výletu však bylo patrně to, že byl příliš krátký. A tak bylo potřeba se do Peru vydat znovu.

V květnu už v Peru tak hezky není, ale pořád se to dá vydržet. Obzvlášť když vám cestu někdo zaplatí. Průměrné teploty se drží kolem 19,2 °C. A kdo neviděl ruiny inckého kultovního města v peruánských Andách, Machu Picchu, za peníze daňových poplatníků, jako by snad ani nebyl pořádný papaláš. A tak se tam v květnu 2019 vypravila delegace poslanců Parlamentu ČR. Kromě předsedy kontrolního výboru Kubíčka letěl i místopředseda výboru Vojtěch Munzar (ODS), člen výboru Přemysl Mališ (ANO), poslankyně Ivana Nevludová (SPD) a místopředseda sněmovny Tomáš Hanzel (ČSSD). Ale hlavně, k delegaci se připojil i Miloslav Kala.

Šéf NKÚ společně s poslanci strávil jistě hezké chvíle i ve městě Cuzco, které je turistickou vstupní branou na Machu Picchu. Ale poslanci tam prý nebyli kvůli Machu Picchu. Toužili se tam údajně setkat se starostou Cuzca Victorem Boluartem Medinou. Přísně vzato však pan Medina v době návštěvy české parlamentní delegace starostou nebyl. Národní volební porota Medinu odvolala z funkce starosty právě kvůli odsouzení za machinace s veřejnými penězi.  A aby té smůly nebylo málo, tak parlamentní delegaci zastihl přímo při výstupu ke kultovnímu městu Machu Picchu reportér Radiožurnálu Janek Kroupa a natočil o tom video.

Tenhle výlet na Machu Picchu stál daňové poplatníky více než jeden milion korun. Poslanecká sněmovna zaplatila pěti poslancům za letenky, místní dopravu, ubytování v hotelech, stravné, pojištění a tlumočení údajně přesně 750 000 korun. Každý z poslanců dostal na cestu ještě stravné ve výši 20 152 korun, přestože podle zákona o cestovních náhradách měl dostat jen 8 694 korun a přestože je nanejvýš pravděpodobné, že po celou dobu pobytu byli ubytováni v hotelech s plnou penzí. NKÚ přidal dalších 167 189 korun. A protože se daňový poplatník ani tentokrát nijak nebránil, plácl ho NKÚ přes kapsu zase a dal panu Kalovi na cestu ještě kapesné a stravné ve výši 30 tisíc korun.

Kverulant se o svoje zjištění podělil se všemi nově zvolenými poslanci. A chce věřit, že si na Kalovy výlety vzpomenou, až budou na jaře 2022 vybírat nového prezidenta NKÚ.  

Pomozte Kverulantovi dlouhodobě hlídat rozežrané státní úředníky a podarujte jej jakkoliv malým, zato však pravidelným měsíčním příspěvkem. 

Zpět na výpis novinek