Nahoru
Prezident Pavel zavřel Pražský hrad
Pražský hrad, 30. květen 2024, foto: Kverulant.org
Prezident Pavel zavřel Pražský hrad
Twitter

Včera po poledni byl uzavřen nejen celý Pražský hrad, ale i Hradčanské náměstí. Podle vyjádření Hradu se tak stalo ze „státně-reprezentačních důvodů“. K uzavření došlo jen dva dny potom, co Nejvyšší správní soud (NSS) vynesl rozsudek, že nádvoří Pražského hradu nejsou veřejným prostranstvím. Z rozsudku plyne, že veřejnost ke vstupu do hradního areálu potřebují souhlas vlastníka či uživatele pozemku, tedy Správy Pražského hradu. Kverulant.org usiluje o neomezené zpřístupnění areálu Hradu, s rozhodnutím soudu nesouhlasí a chystá ústavní stížnost. Pokud si myslíte, že Pražský hrad má patřit široké veřejnosti, a nikoli „vrchnost“, pomozte Kverulantovi nést náklady na právní zastoupení alespoň symbolickou částkou.

Pražský hrad, 30. květen 2024, foto: Kverulant.org

Rozsudek NSS

V obsáhlém rozhodnutí se NSS zabýval definičními znaky veřejného prostranství a dospěl k závěru, že v případě hradu nejsou naplněné. Jde o přesně vymezený a ohraničený prostor, kde sídlí český prezident. Primárním účelem Hradu je tvořit zázemí pro výkon jeho funkce. Tím pádem jde také o chráněný prostor, kde je nutné dodržovat pravidla, a nikoliv místo přístupné každému bez omezení.

“Uvedené však neznamená, že areál Pražského hradu (jeho části) nemůže být veřejnosti za stanovených podmínek (např. návštěvním řádem) zpřístupněn. O takový případ se jedná právě také v případě náměstí U svatého Jiří; to z něj však nečiní veřejné prostranství,” rozhodl NSS.

Soud zdůraznil, že vnímá významnou symboliku Pražského hradu. “Ta přirozeně může svádět k dojmu, že areál Pražského hradu je (přinejmenším zčásti) vnímán veřejností jako veřejné prostranství. Není tomu ovšem tak, neboť se jedná toliko o ‘zpřístupněné prostranství’,” míní NSS.

Uzavření Hradu

Na rozhodnutí NSS, že Hrad nepatří lidem, ale vrchnosti ještě ani neoschl inkoust a prezidenská kancelář jej použila. Ve čtvrtek 30.5. od 13:00 uzavřela nejen celý areál Pražského hradu včetně zahrad a návštěvnických objektů, ale na čas i Hradčanské náměstí.  Prý ze státně-reprezentačních důvodů. Prezident na Hradě hostí neformální setkání ministrů zahraničí států NATO. Jak dlouho bude Hrad uzavřen se Kverulantovi nepodařilo zjistit.

Jistě, ministrům zahraničí je třeba zajistit bezpečnost, ale opravdu je nutné, kvůli tomu uzavřít největší hradní komplex na světě s plochou téměř 70 000 m² ? Opravdu je kvůli tomu třeba vyčlenit celý areál Pražského hradu z veřejných prostranství? Opravdu je nutné veřejnosti zcela zakázat přístup, aby se prezidentovi lépe vládlo?  Kverulant je přesvědčen, že odpověď na všechny tyto otázky zní „ne“.

Ministrům zahraničí je jistě třeba zajistit bezpečnost, ale na to zcela postačuje stávající legislativa. Orgány státní moci nebyly ani před vynesením rozsudku NSS nijak omezeny v přijímání trvalých nebo přechodných bezpečnostních opatřeních podle zákona o Policii České republiky, který umožňuje prostor přechodně zcela nebo z části uzavřít z důvodů souvisejících s bezpečností prezidenta republiky nebo zahraničních návštěv.

Kverulant chystá ústavní stížnost

Kverulant je kompletním uzavřením Pražského hradu zklamán. Je přesvědčen, že jedna z věcí, která se nám po roce 1989 nepovedla, je to, že se nám nepodařilo získat srdce lidí do té míry, aby Českou republiku považovali za skutečně svůj stát. Za stát, o který je třeba pečovat jako o vlastní. A jen těžko si lze představit významnější symbol tohoto státu, než je právě Pražský hrad. Omezení vstupu na jeho náměstí jen prohlubuje odcizení České republiky jejím obyvatelům.

Kverulant je zklamán i rozhodnutím Nejvyššího správního soudu, protože znamená, že Pražský hrad nepatří lidem, ale vrchnosti. Kverulant se s tím nechce smířit a chystá ústavní stížnost.

Dlouhá právní bitva

Justice se problematikou veřejných prostranství na Pražském hradě zabývala na podnět Kverulanta, který usiluje o plné otevření Hradu lidem již od prezidentské éry Miloše Zemana. Když se spolek v roce 2021 rozhodl uspořádat v areálu Hradu shromáždění, začal se situací zabývat Městský soud v Praze.

Nejprve Pražský soud dospěl k závěru, že uzavření nemá oporu v zákoně, že Hrad je veřejné prostranství a že pořadatelé shromáždění nemusí žádat hradní správu o souhlas. Následovaly kasační stížnosti ministerstva vnitra a Správy Pražského hradu, na jejichž základě NSS původní rozhodnutí zrušil, ovšem jen z procesních důvodů. Pochybení spočívalo v tom, že městský soud nepřizval do řízení hradní správu. Napodruhé, a to již za prezidenta Petra Pavla, městský soud žalobu zamítl. NSS nyní sice některé jeho dílčí závěry korigoval, jinak ale verdikt potvrdil.

Kontroly na vstupech do areálu Pražského hradu byly zavedeny v roce 2016 za tehdejšího prezidenta Zemana. Hrad je tehdy hájil potřebou zajistit bezpečí turistů. Zhruba před rokem, tedy za prezidenta Petra Pavla, policie odstranila většinu bezpečnostních rámů a přestala plošně kontrolovat návštěvníky. Zůstaly namátkové kontroly, dřevěné přístřešky s jedním rámem u každého vchodu a ocelový ježci o přístupu od Pražského mostu.

Prosba o podporu

Pokud si myslíte, že Pražský hrad má opravdu patřit široké veřejnosti, podpořte Kverulantův boj jakkoliv malým, zato však pravidelným finančním příspěvkem.

Za tým Kverulant.org Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek