Nahoru
Privatizace veřejného prostoru levným vizuálním smogem
Praha, Jižní spojka, foto: Kverulant.org
Privatizace veřejného prostoru levným vizuálním smogem

Přestože Praha deklaruje, že chce omezit vizuální smog, nyní uzavřela tři smlouvy o nájmu reklamních ploch na 1 110 stožárech veřejného osvětlení. Kverulant.org protestuje proti privatizaci veřejného prostoru ve prospěch další obtěžující reklamy a píše na magistrát.  Pomozte i vy Kverulantovi vyčistit Prahu od vizuálního smogu alespoň symbolickým darem.

Praha, Jižní spojka, foto: Kverulant.org

V programovém prohlášení koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) je v sekci Odpovědný rozvoj Prahy uvedena tato věta: „Zasadíme se o omezení vizuálního smogu.“ Praxe je však o dost jiná.

Hlavní město Praha uzavřelo tři smlouvy o nájmu reklamních ploch na 1 110 stožárech veřejného osvětlení na rok a půl.  Praha pronajala veřejný prostor firmě AgE – reklamní agentura, s.r.o. za necelých 9 milionů korun na 434 na stožárech veřejného osvětlení, firmě BULLDOG REKLAMA s.r.o. 124 sloupů za necelé 3 miliony korun a konečně firmě ELTODO OSVĚTLENÍ, s.r.o. 552 sloupů za 7,5 milionů korun. Kverulant to považuje za neomalenou privatizaci veřejného prostoru a opět píše na magistrát.

Reklamní smog nejen hyzdí naše města, ale také generuje korupci. V roce 2018 vyšlo najevo, že bývalý úředník pražského magistrátu Ivo Mates, kterého na základě Kverulantova trestního oznámení šetřila policie, jezdil zadarmo luxusním vozem Volvo XC60 reklamních společností Big Board. V srpnu 2018 byl případ definitivně odložen. Státní zástupkyně z Prahy 1 Zuzana Beňová se ztotožnila se závěrem kriminalistů a jejich usnesení o odložení případu přijala. Nepodařilo se podle ní nashromáždit dostatečné množství důkazů. Jinak to ale dopadlo s vyšetřováním jiné korupční kauzy.

V letos v září byla billboardová firma JCDecaux pravomocně odsouzena za manipulaci s veřejnou zakázkou. Odsouzen byl i někdejší místostarosta Prahy 1 Michal Valenta (ODS), a technický ředitel JCDecaux Tomáš Tenzer. Každý z nich musí zaplatit po 50 tisících korun za ovlivnění zakázky městské části na pronájem reklamních ploch v metru.

Případ se týkal pronájmu takzvaných citylightů ve vestibulu metra Staroměstská, který firma JCDecaux získala od radnice Prahy 1 v roce 2016. Valenta, který byl místostarostou městské části v letech 2006 až 2010, v té době zasedal v majetkové komisi radnice. Firmu podle rozsudku zvýhodnil tím, že Tenzerovi poslal zprávu s informaci o záměru pronajmout plochy konkurenční firmě euroAWK. JCDecaux tak podle obžaloby věděla, jaké cenové podmínky nabízí její konkurent, nabídla pak více peněz a uspěla. Nejen Kverulant již odeslal primátorovi Prahy a všem členům rady několik dopisů, ve kterém je vybízí, aby konečně začali čistit Prahu od billboardového smogu, jak slíbili. Pokud si i vy přejete, aby se veřejný prostor naší metropole začal podobat těm západním, vyberte si prosím někoho ze seznamu pražských radních a pošlete mu e-mail o tom, že už máte reklamního smogu v Praze dost. Pokud můžete i podpořit Kverulanta jakkoliv malým, za to však pravidelným darem, bude vám vděčen.

Reklama
Reklama

Zpět na výpis novinek