Nahoru
Protikorupční organizace zaslaly premiérovi Fialovi otevřený dopis. Protestují proti jmenování Pavla Blažka ministrem spravedlnosti
Pavel Blažek, foto: ČTK
Protikorupční organizace zaslaly premiérovi Fialovi otevřený dopis. Protestují proti jmenování Pavla Blažka ministrem spravedlnosti
Twitter

Obecně prospěšná společnost Kverulant.org a Nadační fond proti korupci dnes odeslaly designovanému premiérovi Petrovi Fialovi otevřený dopis, ve kterém protestují proti nominaci Pavla Blažka na ministra spravedlnosti. Připomínají Blažkovo angažmá v kauze Diag Human a v kauze Stoka. Čelní představitel justice v Česku nesmí být spojován s korupčními kauzami.

Pavel Blažek, foto: ČTK

Vážený pane profesore a designovaný premiére,

především nám dovolte upřímně poblahopřát k velmi uspokojivým volebním výsledkům, kterých Vaše koalice dosáhla. Chceme věřit, že stanete v čele vlády, která bude vládou výrazně transparentnější než vláda odcházející. A právě v této souvislosti si dovolujeme se na Vás obrátit.

Ve volbách jste občanům společně slibovali skoncovat s klientelismem, korupcí a porušováním zákonů, což nás provázelo posledních osm let. Budete premiér navržené vlády a odpovídáte voličům za důvěru, kterou ve Vás vložili. V posledních týdnech mlčíte k informacím o podezření o neetickém konání, kterého se v minulosti dopouštěl navržený ministr spravedlnosti JUDr. Pavel Blažek. Přinejmenším v jednom písemnými důkazy prokázaném případě však šlo o jednání otevřeně korupční a podvodné. Proč mlčíte, když jde i o Vaši důvěryhodnost?

Mlčíte i k jeho neuváženému napadání novinářů a protikorupčních organizací, kteří na jeho nevysvětlené případy upozorňují. Namísto odpovědí na konkrétní dokumenty a otázky se nám dostává jen dalších nepravd a osobních útoků. Vy osobně pouze obecně prohlašujete, že „ne všechny informace o Pavlu Blažkovi se zakládají na skutečnosti“. Pokud trváte na tom, že chcete představovat skutečnou změnu politiky, pak tento přístup nestačí.

Vážený pane profesore a designovaný premiére, které konkrétní informace o Pavlu Blažkovi tedy považujete za nepravdivé? Jste ochoten prozkoumat dávno zveřejněné písemné důkazy a vyjádřit se k nim? Na Vaší odpovědi závisí důvěryhodnost celé Vaší koaliční vlády.

Zmíněné dokumenty bez sebemenších pochyb prokazují neetické a korupční jednání JUDr. Pavla Blažka v letech 2001–2002.

Z dokumentů jednoznačně vyplývá, že Pavel Blažek se v letech 2001–2002 jako advokát podílel na podvodu a zajištění nepravdivého znaleckého posudku. V důsledku součinnosti několika osob, jako byli Miroslav Šlouf, Bohumil Fišer, Zdeněk Koudelka a Pavel Blažek, ministerstvo zdravotnictví tehdy v rozporu se zákonem nesplnilo usnesení vlády č. 1186/2000. Znemožnilo pro stát výhodné smírné vyřešení sporu se společností Diag Human a namísto toho osoby blízké ministru Fišerovi začaly požadovat stamilionové „provize za zprostředkování“. Tím začala enormně narůstat úroková zátěž prohrané arbitráže, která dnes představuje více než desetinásobek tehdy projednané částky. 

Další zásadní překážkou pro vykonávání ministerské role je prošetřování Pavla Blažka ze strany elitních policistů z Národní centrály proti organizovanému zločinu a tím anticipovaný střet zájmů. Podle informací, které přinesly Hospodářské noviny je v současnosti kandidát na ministra spravedlnosti za ODS jedním z prověřovaných, kteří měli kupčit s majetkem města Brna a brát úplatky.

Není možné, aby kandidát na jakéhokoliv ministra byl současně v hledáčku institucí, nad kterými má bdít. Taková situace by nutně zavdávala zásadním pochybnostem, zda nebude ovlivňováno vyšetřování výše zmíněných skutků.

Vážený pane profesore a designovaný premiére, prosíme, najděte na post ministra spravedlnosti osobu vhodnější, než je JUDr. Pavel Blažek.

Vojtěch Razima, ředitel a zakladatel Kverulant.org

Karel Škácha, ředitel Nadačního fondu proti korupci

Nadační fond proti korupci a Kverulant nejsou jediné watchdogové organizace, které protestují proti tomu, aby Pavel Blažek stanul v čele justice. Na vedoucí představitele nastupující vládní koalice nedávno apeloval i Transparency International.

Twitter
Zpět na výpis novinek