Nahoru

Archiv novinek

Ředitel Kverulanta byl dnes podmínečně odsouzen za šíření poplašné zprávy

Soud potrestal ředitele organizace Kverulant Vojtěcha Razimu půlročním podmíněným trestem za telefonát, jímž loni na jaře oznámil na městskou policii svoje podezření na možnou bombu ve vracích dodávek zaparkovaných u Pražského hradu. Podle Razimova obhájce měl oprávněný důvod se domnívat, že jsou auta nebezpečná. Pyrotechnickou prohlídku vraků totiž dva dny před Razimovým telefonátem provedla policie, protože i jí přišly dodávky jako podezřelé.

Půlroční podmínku dnes potvrdil odvolací soud. Zamítl Razimovo odvolání a odsoudil ho za šíření poplašné zprávy. Muž loni v dubnu zavolal na tísňovou linku pražských strážníků. Nelíbily se mu dvě dodávky v dezolátním stavu zaparkované několik dní před Pražským hradem.

Razima požadoval odtažení obou vozů, ale strážníci mu nechtěli vyhovět. Informovali ho, že by dodávky mohly odtáhnout, jen kdyby byly nebezpečné. V ten moment si Razima uvědomil, že by nebezpečné skutečně být mohly. „Kdyby někdo chtěl spáchat teroristický čin, tak umístění výbušniny do aut zaparkovaných před sídlem prezidenta se jeví jako snad realizovatelný scénář,“ uvedl Razima před soudem.

Podle předsedy odvolacího senátu Jaroslava Pytlouna však využil Razima policejní složky pro své osobní účely. „Určitým arogantním způsobem stupňoval tlak na policii, aby konala to, co chce,“ prohlásil. Doplnil, že nepovažuje podobné výhrůžky bombou za bagatelní. Často se kvůli nim musí evakuovat celé budovy či přijímat další policejní opatření.

Šestiměsíční podmíněný trest se zkušební dobou jeden a půl roku označil Pytloun za velmi mírný. Razima totiž spáchal čin v době první koronavirové pandemie za nouzového stavu. Čelil proto zvýšené sazbě od dvou do osmi let, kterou mu prvoinstanční soud mimořádně snížil.

„Ale o tom, zda k tomu byly důvody, lze úspěšně pochybovat,“ uvedl předseda senátu. Protože se státní zástupce neodvolal, nemohl však s trestem nic dělat.

„Jsem z toho velmi smutný,“ reagoval na verdikt Razima. Podle něj se nyní budou občané bát zavolat při podezření na policejní linku, aby nečelili stíhání. Muž trvá na tom, že byl o nebezpečnosti dodávek na Hradčanském náměstí přesvědčen. Možné nebezpečí si však uvědomil až v průběhu telefonátu.

„Je mi líto, že se mi nepodařilo soud přesvědčit, že mé jednání bylo spíš prospěšné než škodlivé,“ uvedl. Dodal, že zváží dovolání k Nejvyššímu soudu.

Zpět na výpis novinek