Nahoru
Reportáž: Kšefty hasičských bossů
Drahoslav Ryba / Reportéři ČT 5. září 2022
Reportáž: Kšefty hasičských bossů

Hasiči využívají pulty centralizované ochrany, na které jsou napojeny střežené objekty. Hasiči však tyto pulty nevlastní, a dokonce nemají ani vlastní přenosovou síť, po níž se signalizace o požárech přenáší. Tuto službu pro ně provozují soukromé firmy. Hasičští bossové však na jejich služby nevyhlašují veřejná zadávací řízení, jak to vyžaduje zákon. Naopak zákon ignorují a nejméně polovinu republiky zadali „kámošům“ z firmy PATROL. To generuje vysoké ceny a nejspíš i korupci. Kverulant.org proti tomu opakovaně protestuje a snaží se tento tunel zastavit. To se mu daří. Policie vyšetřuje jeho trestní oznámení, antimonopolní úřad na základě jeho podmětů již udělil hasičským bossům tři pokuty a generální ředitel hasičů Kverulantovi v dopise slíbil, že hasiči do konce roku 2022 převedou pulty do svého vlastnictví a připojení umožní každému, kdo splní technické podmínky.  Pokud i vám vadí parazitování na práci skutečných „mokrých“ hasičů, pomozte Kverulantovi alespoň malým darem.

Drahoslav Ryba / Reportéři ČT 5. září 2022

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže na základě Kverulantových podání pravomocně rozhodl, že hasiči opakovaně hrubě porušili zákon o zadávání veřejných zakázek, a třem krajským ředitelstvím udělil pokuty v součtu za statisíce korun.

Všechna rozhodnutí úřadu se týkají smluv na provozování pultů centralizované ochrany. Díky nim hasiči vědí, kde hoří, a mohou tak k požáru okamžitě vyjet. Pulty ani přenosové cesty, po nichž signál putuje od hlídaného objektu, však hasičské sbory nevlastní. Spolupracují proto se soukromými firmami, které by podle zákona měli vybírat ve veřejném tendru.

Nevyhlášené zakázky za 220 milionů

Hasiči z Prahy, Pardubického a Karlovarského kraje ale veřejné zakázky nevyhlásili. V letech 2019 a 2020 rovnou podepsali výhradní smlouvy na provozování pultů ochrany s jedinou společností – jihlavskou firmou Patrol Group.

Podle mluvčího antimonopolního úřadu nedošlo k povinnému provedení koncesního řízení, což je forma veřejné soutěže, do které se může přihlásit široký okruh firem. Hasiči s Patrol Group však uzavřeli smlouvy bez jakékoliv soutěže, přestože jejich celková hodnota přesahovala sumu 220 milionů korun. „Zadavatelé mají povinnost u koncesí přesahujících dvacet milionů korun provést koncesní řízení podle zákona o zadávání veřejných zakázek. A v tomto případě, přestože ta hodnota koncese byla vyšší, nebylo koncesní řízení provedeno,“ sdělil mluvčí Švanda. 

Pochybení ve třech krajích 

Postup hasičů byl ve všech třech zmíněných krajích stejný. Nejprve s Patrol Group bez tendru uzavřeli smlouvu na mnoho let dopředu a poté vypověděli spolupráci firmám, které provozování pultů ochrany do té doby zajišťovaly. 

Následně pak hasiči majitelům a provozovatelům budov sdělili, že pokud chtějí zůstat připojení, stane se od té doby jejich obchodním partnerem právě společnost Patrol Group. A to bezvýhradně za podmínek, které si firma bez jakékoliv soutěže stanovila.

Úřady, školy, nemocnice, firmy, ale i soukromí majitelé budov z Pardubicka, Karlovarska a Prahy se přitom neobvyklému upřednostňování společnosti Patrol Group ze strany hasičů nemohli bránit. Ze zákona totiž své objekty musí chránit před požárem. Musí proto podepsat smlouvu s partnerem, u kterého nemohou ovlivnit jeho volbu.

Pokuty od antimonopolního úřadu

V Pardubickém kraji získal Patrol Group bez soutěže pětiletou smlouvu, která mu zajistila příjmy přes jednatřicet milionů korun. Za porušení zákona proto antimonopolní úřad vyměřil tamním hasičům pokutu 56 tisíc.

Smlouva v Karlovarském kraji byla pro Patrol Group ještě lukrativnější. Hasiči ji s firmou podepsali bez tendru rovnou na osm let a soukromé firmě tím zajistili příjmy ve výši bezmála padesáti milionů korun.

V Praze je objektů připojených na pult ochrany nejvíce, a proto byla nejvyšší i hodnota smlouvy, kterou hasiči se společností Patrol Group podepsali. Firmě zajišťovala příjmy přes 140 milionů korun. Protože pražští hasiči smlouvu bez tendru prosazovali opakovaně, antimonopolní úřad jim vyměřil hned dvě pokuty, a to v celkové výši 285 tisíc korun. Smlouvu navíc označil za zcela neplatnou.

Trestní oznámení 

Kverulant.org podal kvůli porušení zákona trestní oznámení. To, že se antimonopolní úřad postavil najisto, že smlouva nebyla v souladu se zákonem, a zakázal její plnění, neznamená, že si někdo něco trochu spletl. Je to výrazně kriminální čin.

Nezákonný postup hasičů umožnil společnosti Patrol Group postupně získat dominanci na českém trhu. Kromě Pardubicka, Karlovarska a Prahy má firma obdobné exkluzivní smlouvy i na Vysočině a ve Středočeském a Jihomoravském kraji. S hasiči je uzavřela ve všech případech bez veřejné soutěže.

Ryba: Zodpovědnost za pochybení nevnímám 

Všechny nezákonně podepsané smlouvy s Patrol Group hasiči uzavřeli v době, kdy jim v pozici generálního ředitele velel Drahoslav Ryba. Minulý rok v červenci z funkce odešel a v říjnu se pak stal poslancem za hnutí ANO. „Kdybych měl mít osobní odpovědnost za všechno, co kdo dělá na krajích… To prostě není možné,“ odmítl na dotaz případnou zodpovědnost za pochybení. 

Ryba pochází z Vysočiny, kde v minulosti pracoval deset let jako krajský ředitel hasičů. Působil tak dlouhé roky ve stejném regionu, odkud Patrol Group svůj úspěšný byznys s hasiči řídí. A s majitelem firmy Jiřím Pospíšilem se osobně zná. Skutečnost, že se podle svých slov pravidelně scházejí a tykají si, podle obou ale v kauze nehraje roli. 

Pracovní skupina generálního ředitele hasičů

Kverulantova usedavá kritika podezřelých kšeftů hasičských bossů konečně vedla k tomu, že generálmajor Vladimír Vlček, nový generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR, v říjnu 2021 konečně zřídil pracovní skupinu, která se problémem zabývala.

Šéf všech hasičů nastoupil do funkce v roce 2021 a předtím dělal ředitele HZS Moravskoslezského kraje. Hasiči v Moravskoslezském kraji jako jedni z mála nezadali připojení požární signalizace na PCO monopolně firmě PATROL. Vlček má v oboru dobrou pověst.

Vlastní pulty a připojení pro všechny

Počátkem roku 2022 se Kverulant opět obrátil na generální ředitelství HZS s cílem dozvědět se, jaké řešení pracovní skupina doporučila. Ředitelství mu dopisem sdělilo, že si hasiči vybudují vlastní pulty a připojení umožní všem, kdo splní technické podmínky.

Kverulant chce věřit, že nemravné smlouvy budou konečně vypovězeny, že budou uspořádána transparentní výběrová řízení na získání vlastních pultů centralizované ochrany a že hasiči vše stihnou do konce roku 2022, ovšem počínání hasičských bossů včetně generálmajora Vlčka bude bedlivě sledovat.

Prosba o podporu

Pokud i vám vadí parazitování na práci skutečných hasičů, pomozte Kverulantovi alespoň malým pravidelným darem.

Zpět na výpis novinek