Nahoru
Respektované osobnosti vyzvaly Zemana k rezignaci
Fotokoláž: Kverulant.org
Respektované osobnosti vyzvaly Zemana k rezignaci

Skupina deseti bývalých politiků a signatářů Charty 77 vyzvala prezidenta Miloše Zemana k abdikaci. Podporou ruského prezidenta Vladimira Putina se podle nich stal spoluviníkem ruské agrese na Ukrajině. Mezi signatáři je někdejší předseda vlády a Senátu Petr Pithart, bývalá ombudsmanka Anna Šabatová nebo Jan Urban, bývalý disident a člen správní rady watchdogové organizace Kverulant.org.

Fotokoláž: Kverulant.org

Mezi signatáři jsou dále například bývalý ministr vnitra Jan Ruml, sociolog Ivan Gabal nebo  Zemanův protikandidát z minulé volby hlavy státu Michal Horáček. Výzvu k abdikaci prezidenta republiky přinášíme v plném znění:

Pane prezidente,

výkon úřadu prezidenta republiky jste od začátku založil na popírání základní ústavní charakteristiky českého státu jako státu demokratického a právního, respektujícího universální koncept lidských práv. Vaše dlouholetá podpora putinovské diktatury v Rusku a všech jejích lží vůči České republice a jejím spojencům skončila.

Dnes jste spoluviníkem nevyprovokované agrese a utrpení miliónů Ukrajinců. Vy i Vaši nejbližší spolupracovníci jste příliš dlouho podporovali politiku prezidenta Putina, na jehož rozkaz ruská armáda páchá na Ukrajině zločiny proti lidskosti. Neexistuje způsob, jakým by politik demokratické země mohl tak tíživou spoluvinu odčinit. Vaše přiznání omylu nemůže vyvážit vaši podporu anexe Krymu a okupaci části ukrajinského území z roku 2014, či rozšiřování nepravd o teroristických útocích ruských komand u nás i v Evropě.  

Činíme vás proto spoluviníkem diktátorova rozhodnutí namířit na demokratický svět jaderné zbraně. Jako prezident a vrchní velitel jste selhal. Prokazujete už jenom naprostou nekompetentnost při hlásání extrémních stanovisek podle zásady „ode zdi ke zdi“. Zbývá vám poslední a jediná čestná cesta: Omluvte se ukrajinskému lidu, České republice i našim spojencům a co nejdříve abdikujte! Umožníte tak občanům v červnu ústavní cestou zvolit novou hlavu státu, která zemi provede největší zkouškou od druhé světové války. Vy už jste toto právo před lidem a historií této země ztratil.

V Praze 1. 3. 2022

Anna Šabatová – signatářka Charty 77, bývalá ombudsmanka České republiky

Petr Pithart – signatář Charty 77, bývalý předseda vlády a Senátu parlamentu ČR

Jan Ruml – signatář Charty 77, bývalý ministr vnitra

Jan Kalvoda – advokát, bývalý ministr spravedlnosti

Michael Kocáb – hudebník, bývalý ministr pro lidská práva

Michal Horáček – básník, bývalý kandidát na prezidenta republiky

Ivan Gabal – sociolog, bývalý poradce prezidenta republiky Václava Havla a poslanec Sněmovny parlamentu ČR

Jan Urban – signatář Charty 77, pedagog a publicista

Jan Dobrovský – signatář Charty 77, podnikatel

Fedor Gál – zakladatel Verejnosti proti násiliu, sociolog

Zpět na výpis novinek