Nahoru

Archiv novinek

Rozhovor s Kverulantem

Zakladatel a ředitel Kverulanta Vojtěch Razima bydlí na Praze 15 a hned několik Kverulantových kaz se Prahy 15 týká. To jsou důvody, pro které jej Patnáctka náš domov požádala o rozhovor: 

Mohl byste představit Kverulanta? Co vás vedlo k jeho založení?

Hlavní motivací bylo, že ve veřejném prostoru zůstávala spousta kauz nevyřešených. Novináři o ní napíší článek nebo na ni upozorní nějaká neziskovka, a tím si myslí, že je hotovo. My jsme se rozhodli to dělat jinak – nejdříve si vytyčíme nějaký cíl v záležitosti, která se nám hrubě nelíbí. Přitom se rozhodně nepovažujeme za nějaké objektivní médium, kauzy si vybíráme sami. Svůj cíl pak veřejně deklarujeme a snažíme se, aby se naplnil. Úspěšnost máme asi 75 %. U některých kauz se to povede na 100 %, u některých na 90 %, někde se přes veškerou snahu nepodařilo nic ani za těch 10 let – to se týká třeba jedné z našich nejstarších kauz, snahy o vypnutí ledkového billboardu na Nuselském mostě.

Zabývá se Kverulant také kauzami v Praze 15?

Praha 15 je semeniště kauz. Tady v zásadě došlo k tomu, že se část ODS transformovala na ANO, jsou to stejní syčáci a plantážníci. To, co je spojuje, nejsou samozřejmě žádné ideje, žádná snaha o to, aby prospěli obci, ale snaha o korýtka a osobní prestiž – a já si chci myslet, že Patnáctka je jiná.

Kverulant si hlídá svou politickou neutralitu, přesto: máte pocit, že snaha PND aktivizovat

místní občany je cesta, kterou se dá s nešvary komunální politiky úspěšně bojovat? Já vás moc nevidím – možná jste iniciovali nějaké veřejné slyšení kolem sídliště Praga? Ale vidět moc nejste; možná je to nakonec dobrá zpráva, že vás Kverulant nevidí – to znamená, že jste neudělali nějaký velký průšvih… Já si myslím, že jste možná moc slušní. Ten poctivý systémový přístup je ale bezesporu pilíř demokracie, zatímco Kverulant je taková „vosa“, s politiky se nebaví. Ale v politice to tak být nemůže.

Jak se vám zamlouvá směřování zdejší městské části a současná situace na radnici?

Jaké směřování? Oni jsou na pozicích korupčníků a kmotrů a ty neopustili. Jedna z našich prvních kauz v Praze 15 byla stavba autobazaru, která předcházela stavebnímu povolení i územnímu rozhodnutí, a to všechno proto, že stavěl syn tehdejšího starosty za ODS. Kde je nějaký protikorupční étos? A teď, když se prodávala Chotejna, jsme byli na zastupitelstvu, s kameramanem jsme to točili a zaznělo tam také – pane Razimo, dělejte s tím něco… To ale máte být vy, kdo s tím něco dělá!

Co vy osobně považujete za klíčové oblasti, kterých by si měli obyvatelé Prahy 15 všímat?

To je pořád úplně stejné – měli by si nejvíc všímat těch lidí, kteří na radnici sedí. Co mají v politice za sebou, jestli lhali, jestli kradli, jestli převraceli kabáty, jestli jsou to bývalí estébáci nebo bolševici – co za nimi je, jak jsou věrohodní. Podívat se na to, jestli to jsou šéfové firem, které budou profitovat z toho, že oni budou na radnici. Toho by si měli všímat, a rozhodně ne se dívat na předvolební billboardy.

Takže nemá smysl jít po jednotlivostech, ale po celkové věrohodnosti?

Ano, to je klíčové. Kdo lhal jednou, bude lhát znova. Kdo kradl, bude krást. A speciálně v té komunální politice se nerozhoduje o tom, jestli budeme víc sociální společnost, nebo budeme víc podporovat podnikatele, ale o tom, jestli se budou dodržovat férové podmínky pro všechny. Jde o službu obci.

Zpět na výpis novinek