Nahoru

Archiv novinek

Rozsudek pro bývalé šéfy ŘSD za kšeftování s billboardy

Počátek této kauzy se datuje do roku 2009 a jejím cílem bylo přimět Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) k výpovědi všech, pro stát značně nevýhodných smluv s majiteli dálničních billboardů. To se Kverulantovi nepodařilo, protože bývalý ředitel ŘSD Alfred Brunclík naopak podepsal v roce 2010 s billboardáři smlouvy nové a pro stát opět značně nevýhodné. Za to si Brunclík a jeho komplic i díky Kverulantovi vysloužil trestní stíhání a nyní i rozsudek. Za způsobení škody ve výši 170 milionů korun nyní dostali dvouleté podmínky s odkladem na tři roky. Kverulant bojuje proti billboardům již od svého vzniku v roce 2009, podpořte ho v jeho boji alespoň malou částkou.

Bývalý generální ředitel ŘSD Brunclík si za svoji kromobyčejnou vstřícnost k billboardářům vysloužil trestní stíhání. Podle státního zástupce Brunclík od února do května 2010 postupně uzavřel pět smluv, podle nichž bylo po dobu jejich účinnosti nájemné za reklamní plochy výrazně levnější, než by mělo být.

Jeho komplic Jílek pak uzavřel podle policie v květnu téhož roku dalších devět smluv na pronájem reklamních ploch. Podle vyšetřovatelů škoda způsobená uzavřením a trváním smluv dosáhla 250 milionů korun. Soud v rozsudku z července 2021 stanovil škodu na základě znaleckých posudků o něco menší. Brunclík podle verdiktu způsobil škodu přes 93 milionů, Jílek pak zhruba 88 milionů korun.

Předseda trestního senátu Dušan Doubek konstatoval, že obžalovaní se měli při podpisu smluv a dodatků řídit vnitřními předpisy ŘSD, nenechali si také před jejich uzavřením zpracovat žádný právní či ekonomický rozbor. Rozsudek ještě není pravomocný.

Tříletá podmínka se zdá být jako velmi mírný trest za způsobení škody ve výši 170 milionů korun, ale Kverulant to za svoji prohru nepovažuje. Naopak, Kverulant má pocit, že nad billbordáři a jimi placenými úředníky nakonec vyhrál.Díky jeho kampani odstranilo ŘSD jen do září 2015 celkem 578 billboardů, z toho 183 z dálnic a 395 ze silnic I. třídy. Další podrobnosti nalezte v kauze Jak ŘSD kšeftovalo s billboardy.

Kverulant bojuje proti billboardům již od svého vzniku v roce 2009, začněte mu o vy pomáhal pravidelným měsíčním darem. Kverulant se však nezbývá jen bojem s billboardy, ale řadou dalších kauzVěnujte mu každý měsíc 200 korun a pomozte nám tak měnit věci k lepšímu. 

Zpět na výpis novinek