Nahoru
Sněmovna dnes prezidentovi a jeho rozežrané kamarile schválila rekordní rozpočet
Prezident Miloš Zeman, Vratislav Mynář a Martin Nejedlý | FOTO: ČTK
Sněmovna dnes prezidentovi a jeho rozežrané kamarile schválila rekordní rozpočet

Miloš Zeman již devět let soustavně podkopává bezpečnost České republiky, důvěru v právní stát a škodí tak této zemi. Proto Kverulant včera vyzval poslance, aby radikálně omezili rozpočet prezidenta. To se nestalo a Kanceláře prezidenta republiky v příštím roce může utratit 417,7 milionu korun. Návrh základních ukazatelů rozpočtu Hradu dnes schválil sněmovní rozpočtový výbor a ministerstvo financí ho tak zapracuje do celkového návrhu státního rozpočtu. Kverulant opět protestuje. Pokud si myslíte, že proti arogantní kamarile v čele s Milošem Zemanem je třeba bojovat, podpořte Kverulanta alespoň malým darem.

Prezident Miloš Zeman, Vratislav Mynář a Martin Nejedlý | FOTO: ČTK

Kancelář prezidenta republiky na jaře předložila na příští rok do sněmovny rozpočet s celkovými výdaji 420,2 milionu. To bylo o 22 milionů korun víc než letos. Hrad také ignoroval pokyn ministerstva financí (MF) snížit celkové výdaje alespoň o velmi kosmetických 4,4 milionu korun. Rozpočtový výbor se tímto rozpočtem již krátce zabýval na své schůzi 18. května 2022.Poslanec Jan Volný (ANO), zpravodaj této problematiky k tomu tehdy uvedl, „že ani v minulých letech nepodporoval snížení rozpočtu této kapitoly. Navrhuje přerušení jednání o této kapitole tak, aby Kancelář mohla s MF vyjednávat. Navrhuje tedy přerušit bod do 8. června.“ Pro tento velmi benevolentní postup hlasovalo všech 15 z 15 přítomných poslanců.  

Rozpočet byl schválen jednomyslně

Návrh hradního rozpočtu dnes přišel poslancům představit zástupce kancléře Petr Mužák. Omluvil nepřítomného kancléře Vratislava Mynáře. Jak již bylo uvedeno, výbor se začal hradním rozpočtem zabývat už v květnu, ale jednání přerušil, aby se prezidentská kancelář mohla domluvit s ministerstvem financí na kompromisním návrhu. Mužák dnes poslancům řekl, že kancelář prezidenta s ministerstvem jednala a nakonec přistoupila na omezení výdajů ve zmíněném rozsahu 2,6 milionu korun namísto 4,4 milionů korun. Dnešní návrh výbor podpořil jednomyslně hlasy všech 20 přítomných členů.

Loni přečerpaný rozpočet poslancům nevadí

Výbor dnes také vyslovil souhlas s loňským hospodařením Hradu, přestože Kancelář prezidenta republiky loni vynaložila o 197 milionů korun víc, než jí přidělil schválený státní rozpočet. Celkové výdaje kapitoly loni představovaly 620 milionů korun. Kverulant se domnívá, že v této sumě nejsou zahrnuty náklady na policejní plošné kontroly všech návštěvníků Hradu. Kverulant se tyto více náklady marně pokouší zjistit. V březnu 2022 se dle zákona o veřejném přístupu k informacím dotázal ministerstva vnitra. Obdobný dopis zaslal i ministerstvu obrany, protože od vyvěšení červených trenýrek hlídá Hrad i armáda s útočnými puškami v rukou. Vyčíslení nákladů se mu ale nedostalo.

Kancelář prezidenta republiky je rozpočtovou organizací a ve státním rozpočtu má vyčleněnu zvláštní kapitolu. Rozpočet Kanceláře prezidenta republiky pokrývá kromě samotné prezidentské kanceláře také Správu Pražského hradu a Lesní správu Lány. V posledních letech čerpá ze státního rozpočtu výrazně více peněz než dříve. Zatímco za éry Václava Klause hospodařila s přibližně 350 miliony korun ročně, v rozpočtu na rok 2017 měla vyčleněno 438 milionů a pro rok 2018 v ní bylo 500 milionů korun.

Hradní platy

V roce 2020, po vytrvalém tlaku veřejnosti konečně zveřejnila Kancelář prezidenta republiky platy devíti vedoucích pracovníků od roku 2016. Podle tabulky měl například kancléř prezidenta Vratislav Mynář v roce 2019 čistý plat 1,2 milionu korun ročně, na odměnách dostal dalších 733 430 korun. Roční plat s odměnami přes milion korun měl v letech 2016 a 2017 také zástupce vedoucího KPR a ředitel administrativní sekce. Výdělky dalších úředníků se pohybovaly od necelých 800 tisíc korun ročně u ředitele tiskového odboru Jiřího Ovčáčka, který je zároveň mluvčím prezidenta, po sumy kolem milionu pro ředitele zahraničního odboru.

Jak zjistili kolegové z Hlídače státu, byla situace v roce 2021 ještě o něco horší. Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář dostal v tomto roce od daňových poplatníků 2,6 milionu korun hrubého. Úředník Mynář tak měl větší plat než ministr. Velkou část platu Vratislava Mynáře navíc tvořily odměny. A to téměř 700 tisíc korun. Za co, to ví zřejmě jen jeho nadřízený, Miloš Zeman. Je namístě ptát se, co pro tuto zemi udělal v loňském roce Vratislav Mynář tak skvělého, že si zasloužil nejen zůstat na pozici, na které ani být nemá, ale navíc za co dostal takový plat. Ani další hradní úředníci v roce 2021 rozhodně nestrádali.

Kverulant proti zneužívání moci kamarilou Miloše Zemana

Problematickou hradní kamarilu tvoří zejména Jiří Ovčáček, Martin Nejedlý a Vladimír Mynář. Tito tři lidé společně s Milošem Zemanem již devět let soustavně podkopávají bezpečnost České republiky a důvěru v právní stát. Systematicky podporovali Rusko a Čínu, kradli, pohrdali zákony a ústavou a škodili tak této zemi. Kverulant proti tomu protestuje a jejich ničemnosti rekapituluje v kauze Kverulant proti zneužívání moci kamarilou Miloše Zemana.

Anketa

Jak hodnotíte prezidenta Miloše Zemana? Zeman si jako prezident vedl a vede:

2 019 (9 %)

650 (3 %)

502 (2 %)

19 249 (86 %)

Nahrávání ... Nahrávání ...

Prosba o podporu

Pokud se i vám arogantní chování problematického prezidenta a jeho kamarily příčí, začněte Kverulanta podporovat, jakkoliv malým, za to však pravidelným darem.

Za tým Kverulant.org Vojtěch Razima

Zpět na výpis novinek