Nahoru
Sněmovna změnila zákon o evidenci skutečných majitelů. Zdrželo se osm poslanců ANO. Stále však není vyhráno
Fotokoláž Kverulant.org
Sněmovna změnila zákon o evidenci skutečných majitelů. Zdrželo se osm poslanců ANO. Stále však není vyhráno

Kverulant roky protestoval proti agrofertizaci České republiky a volal po změně legislativy. I jeho zásluhou tato změna přišla. Začal platit zákon o evidenci skutečných majitelů, který včera sněmovna významně zpřesnila navzdory Babišovým věrným. Stále však není zcela vyhráno. Babiš je znovu poslancem, a proto by neměl ani vlastnit média. Navíc pokud se Andrej Babiš stane prezidentem republiky, bude agrofertizace ČR pokračovat. Zákon o střetu zájmů se totiž na prezidenta nevztahuje. Pokud si i vy myslíte, že v České republice nemají vládnout zájmy chamtivého podnikatele, ale zákony, můžete Kverulanta podpořit alespoň malým darem.

Fotokoláž Kverulant.org

Vymezení skutečných majitelů se v zákoně o jejich evidenci změní. Úpravy přinese vládní novela, kterou ve čtvrtek schválila sněmovna zrychleně v prvním čtení hlasy 145 ze 153 přítomných poslanců. Zdrželo se osm poslanců hnutí ANO. Mezi nimi například exministři Richard Brabec a Karel Havlíček nebo bývalý šéf sněmovny Radek Vondráček. Předlohu, jež reaguje na výtky Evropské komise, nyní dostanou k posouzení senátoři.

Urgentní novelou zákona o evidenci skutečných majitelů komise dodatečně podmínila možnost podání první české žádosti o platbu z Národního plánu obnovy, stojí v důvodové zprávě. Do Česka může přijít 179 miliard korun. Současné vymezení skutečného majitele a rozsah výjimek z evidence neodpovídají podle EK evropským předpisům. Česko chce požádat o první platbu ještě letos, a proto je nutné, aby novela byla k 1. říjnu účinná.

Novela ruší rozlišení skutečného majitele jako koncového příjemce nebo jako osoby s koncovým vlivem, byť tím údaje v evidenci ztratí v určité míře vypovídací hodnotu. Zásadní změna podle zdůvodnění spočívá v zavedení jednotné materiální charakteristiky skutečného majitele. Ta spočívá v tom, že skutečný majitel právnickou osobu nebo právní uspořádání vlastní nebo kontroluje.

Obchodní korporace budou muset podle důvodové zprávy po účinnosti novely zhodnotit, kdo je jejich skutečným majitelem podle nového zákonného vymezení. Údaje velké většiny podnikatelů se ale podle zdůvodnění zapíšou do evidence z jiných rejstříků automaticky, což má platit i pro organizace, které dosud měly výjimku z evidence skutečných majitelů.

Oceňte Kverulantovu snahu o deagrofertizeci jakkoliv malým, za to však pravidelným darem.

Zpět na výpis novinek