Nahoru
Soud s bývalými šéfy ŘSD za kšeftování s billboardy bude pokračovat
Fotokoláž: Kverulant.org
Soud s bývalými šéfy ŘSD za kšeftování s billboardy bude pokračovat

Počátek této kauzy se datuje do roku 2009 a jejím cílem bylo přimět Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) k výpovědi všech, pro stát značně nevýhodných smluv s majiteli dálničních billboardů. To se Kverulantovi nepodařilo, protože bývalý ředitel ŘSD Alfred Brunclík naopak podepsal v roce 2010 s billboardáři smlouvy nové a pro stát opět značně nevýhodné. Za to si Brunclík a jeho komplic i díky Kverulantovi vysloužil trestní stíhání a nepravomocné odsouzení. Za způsobení škody ve výši 170 milionů korun dostal loni v létě dvouletou podmínku s odkladem na tři roky. Městský soud v Praze však nyní rozsudek zrušil. Případem se tak bude Obvodní soud pro Prahu 4 zabývat znovu. Kverulant bojuje proti billboardům již od svého vzniku v roce 2009, podpořte ho v jeho boji alespoň malou částkou.

Fotokoláž: Kverulant.org

Bývalý generální ředitel ŘSD Brunclík si za svoji kromobyčejnou vstřícnost k billboardářům vysloužil trestní stíhání. Podle státního zástupce Brunclík od února do května 2010 postupně uzavřel pět smluv, podle nichž bylo po dobu jejich účinnosti nájemné za reklamní plochy výrazně levnější, než by mělo být.

Jeho komplic Jílek pak uzavřel podle policie v květnu téhož roku dalších devět smluv na pronájem reklamních ploch. Podle vyšetřovatelů škoda způsobená uzavřením a trváním smluv dosáhla 250 milionů korun. Soud v rozsudku z července 2021 stanovil škodu na základě znaleckých posudků o něco menší. Brunclík podle verdiktu způsobil škodu přes 93 milionů, Jílek pak zhruba 88 milionů korun.

Předseda prvoinstančního trestního senátu Dušan Doubek konstatoval, že obžalovaní se měli při podpisu smluv a dodatků řídit vnitřními předpisy ŘSD, nenechali si také před jejich uzavřením zpracovat žádný právní či ekonomický rozbor.

Brunclík, který byl generálním ředitele ŘSD v letech 2007 až 2010, byl vedle nevýhodného pronájmu reklamních ploch viněn i z toho, že podepsal nevýhodnou smlouvu o budoucí koupi pozemků na středisko správy a údržby v Běchovicích. Obvodní soud ho loni v této části obžaloby zprostil, podle rozsudku nešlo o trestný čin. Státní zástupce se proti osvobozujícímu verdiktu neodvolal, je tak již pravomocný.

To že bývalý ředitel ŘSD a jeho komplic stále ještě nebyli pravomocně odsouzeni není dobrá zpráva. Navíc původní pouze tříletá podmínka se zdá být jako velmi mírný trest za způsobení škody ve výši 170 milionů korun, ale Kverulant to za svoji prohru nepovažuje. Naopak, Kverulant má pocit, že nad billbordáři a jimi placenými úředníky nakonec vyhrál. Díky jeho kampani nakonec od dálnic zmizely téměř všechny billboardy.

Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy nařídila novela zákona o pozemních komunikacích, o jejíž přijetí se významně zasloužil Kverulant.org. Zákaz billboardů vstoupil v platnost již 1. září 2017. Billboardaři však tehdy svoji zákonnou povinnost ve velkém ignorovali a zaplavili silnice českou vlajkou ve snaze namluvit veřejnosti, že s tímto polepem to již nejsou billboardy. V dubnu 2018 se o jeden takový dokonce zabil člověk.  Skutečné odstraňování celkem asi 4 200 nelegálních billboardů začalo vinou veřejné správy se značným zpožděním a teprve na jaře 2020 ŘSD uzavřelo smlouvu na odstraňování billboardů. I přes více než problematické začátky je po deseti letech od začátku Kverulantovi kampaně jasné, že s vyčištěním okolí silnic od vizuálního smogu uspěl. Proto Kverulant na jaře 2022 tuto kauzu uložil do svého archivu. Oceňte Kverulantovu vytrvalou práci a pomozte mu jakkoliv malý, za to však pravidelným darem.

Zpět na výpis novinek