Nahoru

Archiv novinek

Stále platí, že Česko nejspíš bude muset za Babiše vracet EU stovky milionů korun

Na konci listopadu 2019 do ČR doputovala konečná verze auditu Evropské komise a potvrdila to, co jsme všichni dávno věděli.  Andrej Babiš je v ukázkovém střetu zájmů. Audit konstatuje, že Babiš jako šéf vlády ovlivňuje dotační politiku a z ní skrze Agrofert zároveň sám masivně profituje, což je v rozporu s unijními pravidly. Česko má na odpověď na audit termín do 5. června 2020.

Evropská unie také pozastavila vyplácení dotací po koncern Agrofert.  Přesto nedávno přinesla zejména koncernová média zprávu o tom, že Babiš vyhrál, a unie uvolnila proplácení dotací pro Agrofert. Ale tak to není. Evropská komise uvolnila proplacení dotací pouze za sedm měsíců roku 2017, kdy premiér Sobotka odvolal Babiše z vlády a ten tak na krátký okamžik přestal být v konfliktu zájmů. Kromě této výjimky je Babiš od začátku platnosti zákona o střetu zájmů  v únoru 2017 přímo v ukázkové konfliktu zájmů a u čerpaných dotací tak stále platí, že z velkou pravděpodobností budou muset být vráceny na Bruselu.

Situace eskalovala, když koncem února 2020 Babiš označil šéfku výboru pro kontrolu rozpočtu Evropského parlamentu Moniku Hohlmeierovou za „pomatenou“, když přijela spolu s dalšími členy Evropského parlamentu do ČR zjišťovat fakta o jeho střetu zájmů. Prý nerozumí evropské dotační politice. Dva české europoslance, kteří byli členy její mise, Tomáše Zdechovského (KDU-ČCSL) a Mikuláše Peksu (Piráti) označil za vlastizrádce. Hohlmeierová, významná členka německé CSU, si odmítla nechat Babišovy urážky líbit a obrátila se na předsedu Evropského parlamentu Davida Sassoliho se žádostí, aby důrazně reagoval. Ten řekl, že tak učiní, a zároveň se obrátil na další unijní instituce, aby zasáhly. O České republice se prý po misi Hohlmeierové mluví jako o „systémové kleptokracii“. Její výbor už oficiálně konstatoval, že v České republice neexistují jasná pravidla pro řešení konfliktu zájmů. Evropský parlament též chystá rezoluci, která podle předběžných zpráv odsoudí Babišův střet zájmů a vyzve k nápravě. A to je přesně, to po čem volá i Kverulant. Stávající legislativa je na Babiše krátká, změňme ji.

Zpět na výpis novinek